Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakanlar cuma namazını bakın hangi camide kıldı
28 Haziran 2013 Cuma 16:47

Bakanlar cuma namazını bakın hangi camide kıldı

Bakanı Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ cuma namazı için öyle bir camiyi seçti ki...

Cuma namazı için camiye gelenler arasında İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran da hazır bulundu. Gezi Parkı olayları sırasında camide içki içildiği iddialarıyla ilgili bilgisine başvurulan Bezm-i Alem Valide Sultan Camii müezzini Fuat Yıldırım'ın da namaz sırasında müezzinlik yaptığı öğrenildi.

Namazdan ilk çıkan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, vatandaşlarla tokalaştı. Yabancı turistlerle fotoğraf çektiren Çağlayan, namaz kılan çocuklarla da sohbet etti. AB Bakanı Egemen Bağış, camiden çıkışta İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran ve cami imamı Halil Necipoğlu ile ayaküstü yaklaşık 10 dakika görüştü.

HUTBEDE "EDEP" VURGUSU

Bezm-i Alem Valide Sultan Camii imamı Halil Necipoğlu cuma namazı hutbesinde yaptığı konuşmada edebin insanı utanılacak durumlardan koruyan sağlam bir irade ve vicdan duygusu olduğuna dikkat çekti. 

Edebin insanın kendisini tanımasıyla başladığını ve haddini bilmekle devam ettiğini belirten Necipoğlu, "Nitekim irfana ermenin ilk şartı kendini bilmektir. 

Edep, insani ilişkilerle nefsani duyguları birbirine karıştırmamaktır. Kabiliyet ve yetenekleriyle önce kendini gerçekleştirmek sonra da aşmaktır. İnsanlarla iyi geçinmek yük almak, asla yük olmamaktır, yar olmaktır. Haset, kibir ve cimrilik gibi nefsani hasletleri aşarak paylaşan alçak gönülle ve cömert olmaktır. 

Kimseyi incitmemek kimseden incinmemektir. Yaratılmışlara karşı edep ise her varlığı yaradanı sebebiyle saygın ve değerli görmek, canlı cansız herşeyi önemsemektir. İçinde yaşadığımız 21. yüzyılda insan olarak yaşamak birbirimizin farkına varmak gerçek mutluluğu soluklamak için edebe ne kadar muhtaç olduğumuz açıktır" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA