Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakıcılar yerine hemşire robotlar
20 Mayıs 2013 Pazartesi 15:32

Bakıcılar yerine hemşire robotlar

ABD'de de bilim adamları bakıcı ve hemşire açığına karşılık robotlar geliştirerek bu açığı kapatmaya çalışıyor.

Yapılan tahminlere göre ev işlerine ve  ilaç verme dahil yaşlıların bakımlarına yardım eden robotlara duyulan ihtiyaç 2020 yılında bugüne göre yüzde 70 artacak. Düşük maaşlar nedeniyle bu boşluğun doldurulması da pek mümkün gözükmüyor.

Georgia Institute of Technology'nın geliştirdiği bir robot hemşire yaşlı hastalara banyo yaptırabilecek kadar yumuşak davranabiliyor, bir başka robot ise fincan, tabak gibi mutfak malzemelerini getirip götürüyor, mutfağın temizliğini bile yapıyor.

Fok balığı şeklinde terapi robotu

Hastaların ilaç saatlerini hatırlatıp almalarına, gözlüklerini takmalarına yardımcı olan yere düşerse alıp veren robotlar bile geliştirilmiş durumda. Ağzında emzik olan bebek fok balığı şeklindeki bir terapi robotu ise Alzheimer ve ileri derecede bunamış olan hastaların tedavisinde büyük yararlar sağlayabiliyor. Öyle ki bazı hastaların bu robotlara hayat hikayelerini anlattığı bile görülmüş. Bu durumdaki hastalar için kendisiyle iletişime geçildiğinde göz kırpan, tepki veren robotlar bile geliştiriliyor.

İnsanların bir robota ne kadar güvenebileceği tartışmalarını ise uzmanlar  "Aracınızda verdiğiniz komutlarla sizi yönlendiren GPS cihazınıza nasıl güveniyorsanız, robot hemşirelere de öyle güvenebilirsiniz" sözleriyle özetliyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA