Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Balyoz belgeleri kozmik odada
10 Temmuz 2013 Çarşamba 12:04

Balyoz belgeleri kozmik odada

Yargıtay'daki temyiz duruşması öncesi dava dosyaları şifreli kapılar ve kameralarla korunan bir odada tutuluyor..

Yargıtay, 361 sanıklı Balyoz Davası’nın temyiz duruşmasına hazırlanıyor. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Aralık 2010'da yargılanmalarına başlanan, 21 Eylül 2012'de karara bağlanan ve gerekçeli kararı 7 Ocak'ta tamamlanan, aralarında emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli orgeneraller İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 361 sanıklı Balyoz Planı davası temyiz duruşması 15 Temmuz Pazartesi günü başlayacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Balyoz Davasına ilişkin tebliğnamesini tamamlamasının ardından dosya, 9. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Yargıtay’ın Ceza Daireleri’nin bulunduğu binada Balyoz davası için “yüksek güvenlikli oda” hazırlandı.

ODA HEM DIŞARIDAN HEM DE İÇERİDEN İZLENİYOR

Balyoz davasının dosyalarının 9. Ceza Dairesi’ne gelmesinin ardından binadaki güvenlik önlemleri artırıldı. Yargıtay, hem dosyaların temyiz incelemesini yapacak Daireye gelmesinin hem de duruşma için Emniyetten güvenliğin artırılması talebinde bulunuldu. Balyoz Davası'nın dosyalarının bulunduğu odaya şifreli kilit sistemi kuruldu. Oda kapısını açmak için belirlenen şifre sadece dosyayı inceleyen hakimlerde bulunuyor. Boş bir katta bulunan oda, 24 saat çift kamera sistemi ile izleniyor. Odaya ulaşmak için geçilen koridorun kapısında da şifreli kilit sistemi bulunuyor ve bu şifre de sadece dosyayı inceleyen hâkimlere veriliyor.

YAKA KARTI OLMAYAN SALONA GİREMEYECEK

361 sanıklı Balyoz Planı davasında, hem avukatlar hem sanık yakınları hem de duruşmayı izleyecek basın mensuplarının sayısının fazla olacağı tahmin edildiği için duruşmalar Yargıtay Konferans Salonu’nda yapılacak. Salondaki hazırlıklar devam ediyor. Ses sisteminin kontrol edildiği salonda 297 koltuk bulunuyordu. Ancak konferansların verildiği salonda duruşma yapılabilmesi için yargılamayı yapacak heyete kürsü hazırlandı. Bu nedenle salonun kapasitesi 245’e indi. Duruşmayı 120 sanık avukatının katılması bekleniyor.

8 ayrı kapıdan girişin olduğu Yargıtay’a güvenlik nedeniyle sadece bir kapıdan ulaşılabilecek.

Duruşmayı izlemek için gelenler yeni yapılan nizamiyeden Yargıtay binasına giriş yapabilecek. Böylece bina içine girmeden güvenlik taraması yapılabilecek. Duruşmayı izleyecek olan avukatlara, basın mensuplarına ve sanık yakınlarına yaka kartı verilecek.

Sanıkların yer almayacağı temyiz duruşması, adli tatilde de kesintisiz olarak devam edecek. Duruşmalarda basın mensuplarının görüntü almasına veya fotoğraf çekmesine izin verilmeyecek. (ODATV.COM)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA