Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bankalar yine çıldırttı
27 Mayıs 2013 Pazartesi 15:25

Bankalar yine çıldırttı

Bankalar tüketicinin aldıkları ücret kalemine bir yenisini daha ekledi...

Bankalar şimdi de arşivlerindeki dokümanları için 50 TL'den başlayan arşiv ücreti almaya başladı. En şaşırtıcı olanı ise istenilen belge sayısı arttıkça arşiv ücreti de artmakta.

Şikayetvar'ın haberine göre; bankacılık sektöründe evrak çeşidi fazla olduğundan evrakları belirli başlıklar altında toplayan bankalar şimdi bu evrakları paraya döktü. Müşterisi olduğunuz banka sizin evraklarınızı saklayıp muhafaza ediyor ve bu hizmeti için de sizden ücret alıyor. Bankalar ise aldıkları ücrete ilişkin "Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesi ile ilgili iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir " açıklamasında bulundular. Size tavsiyemiz banka ile yaptığınız tüm işlemlerinizin birer kopyasını mutlaka alıp saklayın. Bankalar ile tüketicilerin arasını açan arşiv ücretine ilişkin Şikayetvar'a gelen şikayetlerden bazıları şöyle:

ARŞİVDEKİ BİR EVRAK 52,5 TL

"2005 yılında çektiğim ev kredisi (60. 000TL)komisyon -masraf makbuzunu istedim biz sizi ararızdediler. Bilgisayar çıktısı bir makbuz karşılığında 52,5 TL para aldılar. Arşiv parasının makbuzunu saklıyorum. 2005 yılında çekmiş olduğum kredimin taksitlerini bir gün bile aksatmadım geciktirmedim. Bir makbuza doğru dürüst açıklama bile yapılmadan 52,5 TL alınmasını kınıyorum yetkililerin duymasını istiyorum."

ARŞİV ÜCRETİ YARGIYA TAŞINACAK

"Bankadan kullanmış olduğum kredinin ödemelerini bitirip krediden kesilen masrafları görmek için ve ödeme planını bankadan rica ettim. Müşteri ilişkileri görevini yürüten personel kredinin kapandığını ve bu ödeme planının bana verilmesi için benden 52,5 TL arşiv ücreti alınacağını söyledi. Arşiv dediğin nedir ki? Hangi çağda yaşıyoruz. Girersin bilgisayara bir çıktı alırsın olur biter. Bir kağıt parçasına 52,5 TL isteyen zihniyeti şiddetle kınıyorum. Konuyla ilgili hakem heyetine şikayet dilekçemi hazırladım. Benim hukuki yolları seçmem için önüme koyulan bu engeli şikayet edeceğim."

BANKANIN YANITI TÜKETİCİYİ ÇILDIRTTI

"Bankanın arşiv ücreti hakkında Türk Ticaret Kanunu 'Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesi ile ilgili iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir' hükmünü içermektedir, diyerek verilen cevabı kabul etmiyorum. Çünkü çektiğim kredilerde tarafıma ödeme bilgisi içeren hiç bir belge verilmemiştir. Ben, bana verilmeyen belgeleri istiyorum sadece. Belgeleri tekrar talep etmiyorum. Sanırım anlaşılamadım. Yani verilen belgede toplam borcum ve ana para üzerinden düşen kısım görünüyor Bir dekont ve makbuz vermek için 50 TL isteniyor."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA