Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barış Süreci için vatandaş ne dedi?
01 Nisan 2013 Pazartesi 12:08

'Barış Süreci' için vatandaş ne dedi?

GEZİCİ Araştırma Şirketi'nin yaptığı son anketten çarpıcı sonuçlar çıktı...

GEZİCİ Araştırma Şirketi'nin, 23-24 Mart tarihlerinde 46 ilde 5 bin 270 kişiyle yüz yüze yaptığı anket, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Vatandaşlar yerel seçimlerden basın özgürlüğüne, Öcalan-MİT görüşmelerinden eyalet sistemine kadar Türkiye'nin gündemindeki konulara ilişkin görüş bildirdi.

surec2.jpg

AKP'YE ŞOK!

Ankete göre; PKK ile pazarlık masasına oturulması iktidar partisi AKP'ye oy kaybettirdi. "Bugün yerel seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusuna "AKP" yanıtı verenlerin oranı yüzde 38.1 oldu. CHP'ye destek yüzde 27.6'ya çıkarken, MHP 20.6 ile üçüncü parti görünüyor. AKP'nin oy kaybı Doğu'dan Batı'ya gittikçe artıyor. Özellikle İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde CHP ve MHP oylarında artış görülüyor.

HÜKÜMET BAŞARISIZ

Türkiye'nin kötüye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 58.2. Vatandaşların yüzde 70.4'ü Öcalan-MİT görüşmelerini onaylamıyor. Hükümetin Kürt sorununu çözebileceğini düşünenlerin oranı da oldukça düşük.  Seçmenin yüzde 63.8'i bölünme korkusu yaşıyor, yüzde 88.6'lık bir kesim de mevcut parlamenter sistemde kalınmasından yana görüş bildirdi. Ankete katılanlar, "Sizce PKK, silah bırakıp sınır dışına çıkacak mı?" sorusuna yüzde 75.4 "Hayır" derken, hükümetin terörle mücadelesini başarısız bulanların oranı da yüzde 59.7.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA