Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Barış sürecine Kürtçe Hip Hoplu destek
29 Nisan 2013 Pazartesi 17:07

Barış sürecine Kürtçe Hip Hop'lu destek

ALMANYA'da yaşayan Mardinli Kürtçe Hip Hop sanatçısı Dezz Deniz barış sürecine katkı sunmak amacıyla anlamı izin verme olan 'Desture nede' adlı Kürçe şarkısına Diyarbakır'da klip çekti.

Mardin'in Midyat İlçesi'nde dünyaya geldikten sonra ailesiyle Almanya'ya yerleşen Dezz Deniz, Kürtçe, İngilizce ve Almanca olmak üzere 3 dilde çıkardığı albümün klibini Diyarbakır'da çekti. Çocuk yaşlarda dans ve müziğe meraklı olduğunu belirten Dezz Deniz, Kürtçe başladığı Hip Hop tarzı müzikle kısa sürede Almanya'da önemli bir çevre edinirken, geçtiğimiz yıl bankadan aldığı 30 bin euro krediyle ikinci albümünü çıkardı.

Dezz Deniz, bu albümde, savaş karşıtlığı, uyuşturucuyla mücadele, kadına yönelik işkence temalı bir çok şarkıya da yer verirken, anlamı izin verme olan 'Destüre nede' adlı Kürtçe şarkısının klibini de Diyarbakır'da çekti.

Yaklaşık 6 ay önce Türkiye'ye dönen Hip Hop sanatçısı Dezz Deniz klibini Diyarbakır'da çekmesinin asıl nedeninin barış sürecine destek vermek olduğunu belirterek, "Şuan burada çok güzel bir barış ortamı var. Kanın, gözyaşının olmadığı bir ortam. İnsanlar şuan çok umutlu, aynı şekilde bende öyleyim. Bu bölgeyi çok seviyorum. Amacım biraz da bölgeyi tanıtmak, kafalardaki burasıyla ilgili ön yargıları yıkmak, bu bölgenin tarihini, yurtiçi ve yurtdışındaki insanlara tanıtabilmeyi istiyorum. Umuyorum ki bu çalışmam da barışa bir katkı sağlayacak. Kafalardaki farklı imajlar silinecek diye düşünüyorum. Barışın huzur dili, hiçbir etnik köken tanımıyor" dedi.

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA