Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Barzani ne yapıyor?

23 Temmuz 2013 Salı 00:06

Türkiye; "Çözüm Süreci" adı altında PKK terörünü etkisiz hale getirmeye çabalıyor. Lakin; çevremizdeki gelişmeler; sürecin hiç de "Türk hükümeti"nin istediği gibi gitmeyeceğini gösteriyor.


Çünkü; Kuzey Irak'ta oluşturan "Kürdistan yönetimi" şimdi; ikinci aşamaya geçme kararı aldı. Buradaki "başkan" Mesut Barzani; Türkiye, Suriye, İran gibi ülkelerde bulunan Kürt kimlikli partilerle ortak bir toplantı yapma kararı almış. Böylece; Irak'ta Kürt Ulusal Kongresi oluşturulacakmış.

Mesut Barzani; Brüksel'de düzenlenen aynı nitelikli bir kongreye yolladığı mesajda; Kürt halkının mücadelesini zafere ulaştırmak için birlikte çalışmanın önemini vurgulamıştı.

Artık; konuyla ilgilenen herkes biliyor ki Irak'ta "Büyük Kürdistan"ın ilk ayağı kuruldu. Barzani bunu yaparken hep, "Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız." dedi. Türk hükümetlerinin temsilcileri de "Irak'ın toprak bütünülğünü asla böldürtmeyiz." diye televizyonlarda nutuklar attılar ama bugün Irak fiilen bölündü. Artık Mesut Barzani merkezi Irak hükümetini hiç ciddiye almıyor. "Gerekirse savaşırız!" diyerek bölgesine Irak askeri sokmuyor.

Hatta, o kadar ileri gidiyor ki Irak'tan Suriye topraklarına peşmerge sokuyor; oraları ayrılıkçı Kürtlerin ele geçirmesini fiilen destekliyor.

Suriye'deki son gelişmeler gösteriyor ki, Kuzey Irak'taki Doğu Kürdistan'ın paralelinde, yeni bir Kürdistan oluşturuluyor: Batı Kürdistan...  Türkiye ile  Irak arasında bölge Kürdistan'ın ilk ayağı yapıldıktan sonra Türkiye ile Suriye arasında kalan bölge de o Kürdistan'a eklenecek.

BELA GELİYOR

"21. Yüzyıl Kürtlerin haklarını aldığı yüzyıl olacak!" diyen Barzani'nin arkasında ABD  duruyor. ABD; Ortadoğu'daki dengeleri; Kürtler'i kullanarak değiştirmek istiyor. Irak parçalandıktan sonra bölgenin diğer yumuşak karnı Suriye için harekete geçildi. Burada PKK'nın Suriye kolu PYD, Esad tarafından kıstırılmıştı; eylem yapamıyordu. Bizim hükümet; Suriye'deki merkezi hükümete karşı insan hakları üzerinden cephe açtı. Beşşar Esad yönetimi başı derdine düşünce, PYD'yi de Kuzey'i de bıraktı. Bugün o PYD, Suriye ordusunun çekilmesini fırsat bilerek Kuzey Suriye'ye hakim oluyor. Burada Kürdistan'ın Batı ayağı kuruluyor.

Görüntü odur ki iki ülkede Kürtler; silah kullanarak toprak elde ettiller.

Şimdi bu parçalarda Kürt isyancılar; silahlı mücadele ederek başarı kazanmış olurlarsa; bunların en saldırgan kanadını oluşturan PKK, silah bırakır mı?

-Asla!

Ama siz; Irak'ta olduğu gibi Türkiye'de de toprağınızın bir kısmını Kürtçü/ayrılıkçı kesimin kontrolüne bırakırsanız; PKK elbette silah kullanmaz.

Yani silah kullanarak alacağını masa başında  elde edebilecekse PKK neden silah kullansın ki?

İşte bugün zihinlerde bulunan temel soru budur.

Türkiye'nin Güneydoğu bölgesi; PKK'lıların deyişi ile Kuzey kürdistan; Çözüm Süreci adı altında PKK'ya teslim edilecek mi edilmeyecek mi?

Bir başka soru da şu: Bölgede 1. aşamada çekilen PKK mı yoksa TSK mı ?

Bu soruyu soranlar hızla çoğalıyor.

***

Başbakan Erdoğan; "Neye mal olursa olsun Çözüm Süreci devam ettirilecek!" derken herhalde; Güneydoğu'yu PKK'ya teslim etmekten söz etmiyor.

İyi de silahlı Kürt ayrılıkçılar bu kadar şımartılmışken PKK'nın temel hedefi olan Kürdistan projesinden vaz geçmesi mümkün müdür?

En zayıf halinde bu projeyi bırakmayan Öcalan şimdi neredeyse Ortadoğu'nun kurtarıcı lideri haline getirildikten sonra Kürdistan'a veda edebilir mi?

-Asla!

İnşallah ben yanılırım...

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA