Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Erdoğan Beyaz Sarayda
16 Mayıs 2013 Perşembe 19:06

Başbakan Erdoğan Beyaz Saray'da

Türkiye saati ile 16.45'te Beyaz Saray'a giriş yapan Erdoğan, Obama ile biraraya geldi..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün ABD Başkanı Barack Obama’yla son yılların en kritik görüşmelerinden birini gerçekleştirdi. İki lider, Suriye’deki iç savaş, Reyhanlı saldırıları, ekonomik ilişkiler, barış süreci ve PKK sorununun yanı sıra Irak’la ilişkileri ve Ortadoğu’daki barış sürecini masaya yatırdı.

Beyaz Saray’ın resmi konuk evi Blair House’da kalan Erdoğan, Beyaz Saray’a Türkiye saatiyle 16.45’te giriş yaptı. ABD’ye ilk inişinde askeri törenle karşılanan Erdoğan’ı, Beyaz Saray’da da resmi tören kıtası selamladı. Başbakan Beyaz Saray’a, ABD Protokol Şefi Büyükelçi Capricia Marshall’ın eşliğinde girdi.

BEYAZ SARAY’DA İLK

Obama’yla görüşen Türk heyetinde, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da yer alması dikkat çekti. Zira ilk kez bir MİT Müsteşarı ABD başkanıyla yapılan görüşmeye katılmış oldu. Türk tarafının heyetinde, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı da vardı. Amerikan tarafındansa görüşmeye Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel katıldı.

BİRLİKTE AKŞAM YEMEĞİ

Erdoğan ve Obama, Oval Ofis’te yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından Beyaz Saray’daki meşhur ‘Rose Garden’da (Gül Bahçesi) ortak basın toplantısı düzenledi.
Erdoğan basın toplantısının ardından Biden ve Kerry’le birlikte resmi öğle yemeği resepsiyonuna katıldı. Başbakan, akşam saatlerinde Obama’yla bu kez bir çalışma yemeğinde tekrar bir araya geldi.

Masada ne vardı?

SURİYE: Suriye’deki iç savaş, özellikle de Reyhanlı saldırılarından sonra Erdoğan-Obama görüşmesinin en önemli maddesi haline geldi. Amerikan yönetimin iç savaşa doğrudan müdahil olmaktan kaçındığı bilinirken, iki lider çözüm olasılıklarını, kimyasal silah iddialarını ve Suriye’nin Beşşar Esad sonrası geleceğini masaya yatırdı. Washington ve Moskova’nın önümüzdeki ay düzenlemeyi planladığı uluslararası barış konferansı da ele alındı.

ÇÖZÜM SÜRECİ: Erdoğan ve Obama, Türkiye’de Kürt sorunu için başlatılan çözüm sürecini de konuştu. Terörle mücadelede işbirliği ve istihbarat paylaşımı konusundaki işbirliği de bu çerçevede masaya yatırıldı.

IRAK VE PETROL: Türkiye’nin Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’yle yakınlaşması ve imzaladığı petrol anlaşmaları, bunun yanı sıra Ankara ve Washington’ın Bağdat’la ilişkileri konuşuldu.

ORTADOĞU BARIŞI: ABD’nin İsrail ve Filistin Yönetimi arasındaki iki devletli çözüm müzakerelerini canlandırmaya çalıştığı bir dönemde, Erdoğan ve Obama Türkiye’nin bu süreçte oynayabileceği rolü değerlendirdi.

EKONOMİ: Erdoğan ABD’ye, Türkiye iş dünyasının 50’den fazla önde gelen ismiyle adeta ekonomik bir çıkarma da yaptı. Obama’yla görüşmede de, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması ve ortak sanayi bölgesi kurulması gibi gibi öneriler ele alındı. Zira Türkiye, ABD’nin bu yaz Avrupa Birliği’yle yapacağı serbest ticaret anlaşmasının ikili ticarete olumsuz yansımasını istemiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA