Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı için süre verdi
12 Haziran 2013 Çarşamba 18:51

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı için süre verdi

Erdoğan, TESK temsilcilerine, ''İçişleri Bakanıma talimat verdim. 24 saat içinde bu iş bitecek'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı’nda başlayan ve çeşitli şehirlerde devam eden gösterilerin bir haftaya kadar sonuçlanacağı öngörüsünde bulundu. Dün, başdöndürücü bir “Gezi Parkı trafiği" yaşayan Erdoğan, konuyu önce “A Takımı"yla masaya yatırdı. 3.5 saat süren AK Parti Genel Merkezi’ndeki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında hem olaylar analiz edildi, hem de bundan sonra izlenecek yol haritası değerlendirildi.

“3 AY ÖNCEDEN BİLİYORDUK"

Edinilen bilgilere göre Erdoğan, toplantıda, son dönemde yürüttükleri başarılı çalışmalara karşı hükümete yönelik bazı gösteriler yapılacağı bilgisinin 3 ay öncesinden kendilerine geldiğini belirtti. Başbakan’ın, “Bizim için yaşananlar sürpriz değil. İçeride ve dışarıda bunun uzantıları var. Ama biz çevre bahane edilerek bu adımın atılacağını ve bu noktalara gelebileceğini düşünmüyorduk. Olayın içinde, faiz lobisi ve uluslararası medya kuruluşları var. Onların desteklerine ilişkin çeşitli kanıtlarımız mevcut" değerlendirmesini yaptığı kaydedildi.

“BİR HAFTAYA BİTER"

Başbakan’ın, eylemlere verilen desteğin özellikle son günlerde oldukça azaldığı bilgisini paylaştığı kaydedilirken, İçişleri Bakanı’na da kısa sürede sonuçlandırılması için gerekli adımların atılması talimatını verdiği bildirildi. Erdoğan’ın “Bu gidişle gösteriler bir haftaya biter" değerlendirmesini yaptığı öğrenildi.

TESK’LE GÖRÜŞMEDE ÇARPICI MESAJLAR

Başbakan Erdoğan, MYK’da kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmenin ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ve beraberindeki kalabalık bir heyeti ağırladı. 1 saat 10 dakika süren bu görüşmede de, olaylar nedeniyle başta İstanbul ve Ankara olmak üzere esnafın yaşadığı sıkıntı değerlendirildi. Erdoğan’ın görüşmede yaklaşık 20 dakika süren bir sinevizyon gösterisi izlettiği öğrenildi. Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Hatay gibi illerdeki olaylardan oluşan görüntülerin bulunduğu sinevizyonda, göstericilerin verdiği zararların yer aldığı kaydedildi.

“İNŞALLAH AKILLARINI BAŞLARINA ALIRLAR"  

Görüşmede Erdoğan’ın, polisin müdahalesiyle meydanların boşaltıldığını ve gençlere de kendilerini korumaları konusunda telkinde bulunduklarını söylediği belirtildi. Erdoğan’ın, “Gençlere gerekli telkinleri yaptık. İnşallah daha uzun sürmez. Onlar da akıllarını başlarına alır. Bu olayları dış mihraklar destekliyor" dediği kaydedildi.

“ŞU AN İSRAİL SEVİNİYOR"

Gezi Parkı eylemlerinin İsrail’e yakın kesimleri sevindirdiğini savunan Başbakan, “Bir zamanlar bizim one minute dediğimiz kişiler şu anda seviniyor. Yurt dışındakilerin aklına ihtiyacımız yok" ifadesini kullandı. “Yumruğa karşı yumruk sallamadık. Bundan sonra güvenlik güçleri daha farklı davranacak. Yapılanların hesabını verecekler" diyen Erdoğan, “Esnaf uyanık olsun. Faiz lobisinin çıkarları onlarınkiyle örtüşmüyor" uyarısında bulunduğu öğrenildi.

ZARAR 75 MİLYON TL’DEN BÜYÜK

TESK Başkanı Palandöken, Erdoğan ile olumlu bir görüşme yaptıklarını kaydederken, “Gençlerin sağlığı ve huzurları önemli. Huzurları provokasyonlarla bozuluyor. Esnaf ve vatandaş huzursuz" dedi. Başbakan’na esnafın rahatsızlığını ilettiklerini kaydeden Palandöken, “Ülkenin birliği en büyük mesele" ifadesini kullandı. Başbakan’ın esnafın zararıyla ilgili ilk tespiti 75 milyon TL olarak açıkladığını kaydeden Palandöken, “Zarar bunun çok daha üzerinde" değerlendirmesini yaptı.

11 KİŞİLİK HEYETLE “GEZİ" ZİRVESİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın en dikkat çeken görüşmesi ise Taksim’deki Gezi Parkı eylemcileri ve destekleyen gruptan temsilcilerle bir araya gelmesiyle oldu. AK Parti Genel Merkezi’ndeki görüşmeye toplu olarak gelen ve basın mensuplarının alınmadığı bölümden içeri giren heyette 11 isim yer aldı. Akademisyenden sivil toplum kuruluşu temsilcisine, öğrenciden sanatçıya kadar farklı kesimlerin temsil edildiği heyette şu isimler yer aldı:
- Mimar Selva Gürdoğan,
-  Yönetmen Kutluğ Ataman,
- Üniversite Öğrencisi Nil Eyüboğlu,
- Tiyatro Sanatçısı Ahmet Mümtaz Taylan,
- Taksim Platformu Sözcüsü ve Akademisyen Prof. Dr. Betül Tanbay,
- İTÜ Şehir ve Bölge Planlaması Bölge Üyesi Hale Çıracı,
- Sosyal Medya Uzmanı Zehra Öney,
- Sanatçı Rumeysa Kiger,
- Doç. Dr. İpek Akpınar,
- Yayıncı Zülfikar Kürüm,
- Başbakan Erdoğan'a açık mektup yazan AK Parti Üyesi Bülent Peker.

GÜLER DE HEYETTEYDİ

Hükümeti ve AK Parti’yi temsilen ise Başbakan’ın yanı sıra, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala görüşmede hazır bulundu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA