Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan: Tayyip Erdoğan değişmez
11 Haziran 2013 Salı 12:24

Başbakan: Tayyip Erdoğan değişmez

"Bu iş bitmiştir, artık tahammülümüz kalmamıştır. Eylemleri bitirin.."

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Başbakan Erdoğan, " Türkiye 76 milyonuyla demokrasisine en güçlü şekilde sahip çıkacaktır. Millet egemenliğine dil uzatmak kimsenin haddi değildir. Kimsenin karşısına yüzde 50'yi çıkarmayız. Ne yaparsak hukuk içinde yaparız. Biz kırıp dökenlerden asla olmadık" diye konuştu. 

Gösterilerin amaç değiştirerek farklı bir noktaya ulaştığını belirten Başbakan Erdoğan, "Ak Parti olarak hadiseleri okumak, analiz etmek konusunda her zaman hassasiyet içinde olduk. Sandıktan çıkan sonuçlar tartışmasız zaferi işaret ettiğinde yerimizi kaybetmişlerin yerine koyduk. 2009 yerel seçimlerinde netice istediğimiz gibi olmadığında nerede yanlış yaptığımızı tüm boyutlarıyla değerlendirdik.  10.5 yıl içinde toplumsal meselelere hassasiyetle yaklaştık. Devlet yöneticisi olarak Mal güvenliğini, can güvenliğini, akıl güvenliğini inanç güvenliğini sağlamak zorundayız" dedi.

"ÖTEKİLEŞTİREN ÇİZGİYİ HİÇ BİR ZAMAN KABUL ETMEDİK"

Kendilerini yüzde 100'ün partisi olarak gördüklerini belirten Başbakan Erdoğan, "Etnik, bölgesel dinsel milliyetçiliği ayaklar altına aldığımızı söyledik. 'Batı ne gördüyse doğu aynısını görecek' dedik. 10 yıl önce Hakkari'ye havaalanı yapılacak dense acaba kim inanırdı? 76 milyonu bir ve beraber gördüğümüz millet kavramını en çok biz kullandık. Ötekileştiren çizgiyi hiç bir zaman kabul etmedik. Hep helalleşmeden yana olduk. Her ölçekte insan değerleri güçlü şekilde savunan hareket olduk" diye konuştu. 

"DİNLEMEYE VE EMPATİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Son iki haftadır olayları analiz ettiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Sokağın ne dediğini bazı gençlerin neden tepki verdiğini araştırıyoruz. Bundan sonra dinlemeye empati yapmaya devam edeceğiz. Ne talep ettikleri belli mi? Sapla samanın karıştırılmasına kusura bakmasınlar izin vermeyeceğiz. Farklı zeminlerde farklı hesaplaşamaya girenlere karşı dirayetli duruş sergileyeceğiz. Biz ne kimseye dayatma yaparız ne de kimsenin dayatma yapmasına eyvallah ederiz. Daha ilk andan itibaren farklı bir mecraya akmaya başlamıştır. Yayalaştırma projesi Büyükşehir'den CHP'li üyelerin onayıyla geçmiştir. Kaldırımın genişletilmesi için bazı ağaçların kaldırılması gerekiyordu. Kaldırım taşlarının sökülmesi, kamu araçlarının ateşe verilmesi bunlar çevre katliamı değil mi? Çevre sadece ağaçtan mı ibarettir" dedi. 

"TENCERE TAVA SESLERİYLE EVLERİNDE İNSANLAR RAHATSIZ EDİLMİŞTİR" 

Başbakan Erdoğan, "İki haftada yaşanan olayları çevre hassasiyetiyle açıklamak mümkün değildir. Geride 4 can bırakılmıştır. Çoğu polis olmak üzere 600'ün üzerinde vatandaş yaralanmıştır. Çevreye saygı nasıl böyle mi yürüyecek ? Binalara son derece çirkin yazılar yazarak çevre faciası yaşatılmıştır. Esnafın dükkanları yağmalanmıştır. Araç kornalarıyla tencere tava sesleriyle evlerinde insanlar rahatsız edilmiştir. Bize çevre kirliği dersini verenler, gürültü kirliliğinin de çevreye karşı olduğunu bilmeliler" diye konuştu.

"MASUM DİRENİŞ OLARAK GÖRMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Başbakan Erdoğan, "Güç ve itibar hedef alınmıştır. Basın ve çevreler sistematik olarak yanış bilgilendirilmiştir. Masum direniş olarak görmek mümkün değildir. Bir kere bu hataya kimse düşmesin. Gezi Parkı eylemcilerinin masum çevreci olarak yansıtılırken, şiddet içeren eylemcilerle ilgilerinin olmadığını söyleniyor. Durum hiç öyle değil kusura bakmasınlar. Gösterilere katılanların yüzde 95'i Gezi Parkı nerededir diye sorsanız bilmezlerdi. Buralar benim doğup büyüdüğüm yerler. Çok iyi bilirim. Çevre hassasiyeti farklı eylemlere paravan taşımış illegal gösterilere maskeleme olmuştur" dedi. 

"BÖLÜCÜ POSTERLERİ ASACAK KADAR ALÇALMIŞLADIR


"Başbakanlık Ofisi'ne saldıran kitleler, o caddede bir tane yaya kaldırım taşı kalmamıştır, çevre katliamı değil mi?" diye soran Başbakan Erdoğan, "Güçleri yetse o dev çınarları yıkarlardı, ama güçleri yetmedi. Ankara'daki vandallıklar, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylardan güç kazanmıştır. O bölücü posterleri asacak kadar alçalmışladır" diye konuştu. 

"TÜRKİYE'DE BÜYÜK BİR OYUN OYNANMAK İSTENİYOR" 

Başbakan Erdoğan, "Başbakan geriyor, Başbakan sert' diyorlar. Ne olacaktı? Hala biz diz çöküp AKM'deki paçavraları indirin mi diyeceğiz. Burada polisin bu işe müsaade etmemesi gerekirdi. Kamu kurumunun önüne bunlar nasıl sokulur ? Örgüt liderlerinin posterleri nasıl astırılır? Sertlik diyorlarsa kusura bakmayın Tayyip Erdoğan değişmez. Valiye bu sabah yaptıkları operasyon nedeniyle teşekkür ediyorum. Şu anda kültür merkezine sahip çıktılar. Kusura bakmasınlar burası adı üzerinde Gezi Parkı'dır. İşgal alanı değildir. Eylem yapan vatandaşlara sesleniyorum. Türkiye'de büyük bir oyun oynanmak isteniyor. Çevre hassasiyeti üzerinden güçlenen Türkiye'yi yavaşlatmak istiyorlar. Bu eylemler çok açık sermaye grupları, faiz lobileri medya grupları tarafından çok açık şekilde kullanılmıştır. Türkiye ekonomisine kastedenler tarafından açık şekilde kullanılıyor" dedi. 

"BUNLAR YAKIP YIKIYOR BİZ DİKİYORUZ"

İstanbul'a su getirmek için 70 bin ağaç söktükleri ancak 700 bin yeni ağaç diktiklerini belirten Başbakan Erdoğan, "İstanbul susuzluktan kırılıyordu, 180 kilometreden dağları delerek su getirdik. Şimdi soruyorum bunlar mı çevreci Tayyip Erdoğan ve ekibi mi çevreci? Akasyalar hamdolsun gövde verdiler hep o dönemin ağaçlarıdır. Kim çevreci? Bunlar yakıp yıkıyor biz dikiyoruz. Aradaki fark bu" diye konuştu. 

"ESNAF BÜYÜK ZARAR ETMİŞ, BİRA SATANLAR HARİÇ" 

Başbakan Erdoğan, "Başkalarının özgürlük alanına tecavüz etmişlerdir. Taksim çevresinde oteller yüzde 80 boşalmıştır. Esnaf büyük zarar etmiş, bira satanlar hariç. Ben sizi Allah için seviyorum. Sizler 20 yaşındasınız. Gençlerimize o kadar güvendik ki, 3 dönem uygulamasını partimizin tüzüğüne koyduk. Bir makama gelen ölene kadar kalmasın yerini gençlere devretsin diye mekanizmaları çalıştırıyoruz. Seçilme yaşını 25'e kim indirdi? Biz indirdik. 18 yaş ile ilgili çalışma yaptırıyorum. Bazı ülkelerde seçme ve seçilme yaşı 18. Onlarda oluyorsa biz de niye olmasın? 18'e seçme yetkisini veriyorsun seçilme yetkisini neden vermiyorsun? Tarihte ün büyük örneği Fatih Sultan Mehmet'tir. Efendim ama çok iyi yetişmesi lazımdır. Ona da eyvallah. Padişahlığa gitmese de bu parlamentoda yer alır" dedi. 

"ONLARA GÖRE BİZ SANATTAN VE ŞİİRDEN ANLAMAYIZ" 

Başbakan Erdoğan, "Bu ülkede inançlarından dolayı nice insanların hayatları karartıldı. Üniversiteye kızlarımız gidemedi. İspanya'da yaptığım konuşmadan dolayı partime kapatılma davası açıldı. Dönemin CHP Genel Başkanı 'Hamdolsun ki Ankara'da savcılar var" dedi. Bunlar mı özgürlükten yana ? 'Bütün bunlara sabır' dedik. Etnik kökeninden dolayı nice insanımız bu ülkede horlandı ve dışlandı. Sakal bırakmanın ağır mücadele getirdiği günler yaşadık. İşinden sorgusuz atılan intihar eden insanlarımız oldu. Nice gencimiz uzak diyarlarda eğitimini tamamlamak zorunda kaldı. Partilerimiz kapatıldı. Sadece statükocular değildi, bazı sivil toplum kuruluşlarından sanatçılardan her adim bu muameleyi gördük. Onlara göre biz sanattan ve şiirden anlamayız. İnanın hep böyle baktılar bugünde öyle bakıyorlar. Biz Metris, Mamak ve Diyarbakır zindanlarının şahidiyiz" diye konuştu. 

"MAĞDURİYETLERİ GİDERME ADINA YAPTIK"

"Biz hiç bir zaman intikam peşinde olmadık" diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi; "Alkol kullanımına düzenleme getirdiysek, mağdur etme değil, mağduriyetleri giderme adına yaptık. Biz imtiyazlı sınıflar oluşturmaya çalışmıyor ve herkesi hür ve eşit vatandaşlar haline getirmeye çalışıyoruz. 76 milyon hür olarak bir olarak kardeş olarak geleceğe ilerleyeceğiz. Kutuplaşmadan hassasiyetleri kaşımadan bu ülkeyi birlikte büyüteceğiz."

"GEZİ PARKI'NDA PİS KOKUDAN GEÇİLMİYOR"

Gezi Parkı'nda pis kokudan geçilmediğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bunlar çevre adına yapılıyor değil mi? Camide içeceksiniz ve bu ülkenin mabedinde saygısızlık yapacaksınız. Ne adına çevre adına. Müezzini tehdit edip farklı konuşturacaksınız. Bütün görüntüler elimizde. Bütün bunları milletimize sunacağız. Hukuksuz gösteriler kol kanat gerdiklerini gördük yaşadık. İfade özgürlüğü tehdit altında olduğunu söyleyenler akil insanları tehdit ettiler. Niye engellemeye çalıştınız? Polise küfreden ana muhalefet partisinin milletvekili. Şu anda görüntüleri var" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Geri kalmış ülkeler 6 ayda anayasa yapacak biz 1.5 yılda 45 madde yapmışız. Halkımıza verdiğimiz sözümüz var. Hep oyalama" diye konuştu. 

"HORTUMU KESTİĞİMİZ İÇİN BİRİLERİ RAHATSIZ OLDU"

"Benim vatandaşımın her gelirinin 45 lirası faiz lobisine gidiyor" diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi ; "Toplanan verginin yüzde 85'i faize gidiyordu bugün yüzde 15'i gidiyor. Faiz harcaması oran yüzde 13. 10 yılda kazanılan 642 milyar lira yine milletim için harcandı. Ne yaptık hastane, okullar yaptık. Tarımda ciddi destekler yaptık. Yoksulun elinden tuttuk. Faiz lobisi yine de acayip kazandı. Az para değil tam 642 milyar kaybettiler. Buna tahammül edebilirler mi? Hortumu kestiğimiz için birileri rahatsız oldu. Borsa rekor kırıyor, çok uzun yılların ardından IMF'ye borç sıfırlanıyor. Bütün bunlara dayanamıyorlar. Çözüm süreci kararlılıkla ilerliyor. Artık yürek dağlayan haberler gelmiyor." 

"TOPÇU KIŞLASI YAPILIRKEN YEŞİL KATLİAMI OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Topçu Kışlası yapılırken yeşil katliamı olması söz konusu olmayacağını belirten Başbakan Erdoğan, "Wall Street'te faiz lobisine karşı eylem vardı, burada ise faiz lobisinin figüranlığı yapılıyor. Birileri kaybettiği imtiyazlarını geri almak istemiş ama sert kayaya toslamıştır. 28 Şubat'la 27 Nisan ile istediğini elde edemeyen kitleleri sokağa dökerek emellerine ulaşmak istemişlerdir. 2 yıldır sokak direnişine çağıran Türkiye düşmanları ile işbirliği yapan CHP bunu da becerememiştir" dedi.

REYHANLI'DAKİ PATLAMALARIN FAİLİNİN YAKALANMASI

Başbakan Erdoğan, "11 Mayıs 2013'te Hatay Reyhanlı'da meydana gelen ve 52 kardeşimizin şehit olduğu patlamaların faili yakalandı. Eylemlerin gerçekleşmesinde her aşamada rol alan, eylem için lojistik destek sağlayan ve bombalı araçları kullanan tüm şahıslarla irtibatları sağlayan Nasır Eskiocak isimli şahıs polisimin, jandarmamızın ve istihbarat birimlerimizin çalışmaları neticesinde dün gece 23.30 sıralarında Hatay Yayladağı ilçesi sınır mevkisinde yakalandı. Başarılı operasyonlarından dolayı polisi ve jandarmamızı kutluyorum" dedi.

"TÜRKİYE 76 MİLYONUYLA DEMOKRASİSİNE EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE SAHİP ÇIKACAKTIR" 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu istifaya çağıran Başbakan Erdoğan, "Bir taraftan da demokrasilerde güçlü muhalefet istediğimiz için istiyoruz. CHP Genel başkanı o koltuğu liyakat sahibi birine devredip kenara çekilmeli. Meydanda bölücü örgütlerin bayrakları ay yıldızlı bayrakla yan yana dalgalandı. CHP bu örgütlerin hamisi oldu. Akil insanlar heyetine ağır sözlerle yüklenen CHP, bu eylemlere çıtını çıkarmamıştır. Türkiye 76 milyonuyla demokrasisine en güçlü şekilde sahip çıkacaktır" dedi.

"KİMSENİN KARŞISINA YÜZDE 50'Yİ ÇIKARMAYIZ"

"Millet egemenliğine dil uzatmak kimsenin haddi değildir" diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi ; "Bu millet merhum Menderes, Özal ve Erbakan'ı unutmadı, unutmayacak. Bugün de en güçlü şekilde kendisine hizmet edenlere sahip çıkıyor, bağrına basıyor. Kimsenin karşısına yüzde 50'yi çıkarmayız. Ne yaparsak hukuk içinde yaparız. Biz kırıp dökenlerden asla olmadık. Edep ve adap içinde mitinglerimiz yapar hesabımızı sandığa saklarız. Sabır içinde dişlerini sıkarak gelişmeleri izleyenler, sokakları alt üst edenlere karşı edep adap içinde nasıl miting yapılır dersini vereceğiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA