Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakandan sureli mesaj
14 Nisan 2013 Pazar 01:09

Başbakan'dan 'sure'li mesaj

Başbakan Erdoğan, "Kevser Suresi ırkçılığın kesin reddidir" dedi.

Ankara'da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliği düzenlendi. Etkinlikte konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kevser Suresi'ni okuyarak, surenin ırkçılığı reddettiğini belirterek, "Kevser Suresi ırkçılığın kesin
reddidir. Kevser Suresi asabiyetin reddidir. Her gün namazlarımızda okuduğumuz Kevser Suresi soy üstünlüğü iddia edenlere, asalet taslayanlara, kendisini diğerinden üstün görenlere Rabbimizin verdiği kesin ihtardır" dedi.


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "Hz. Peygamber ve İnsan Onuru" temasıyla Ankara Arena Spor Salonu'nda Kutlu Doğum Haftası etkinliği düzenlendi. Katılımcılara hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Muhammed'in tüm zorluklara göğüs gererek insanlığa örnek insan olduğunu ifade etti. Hz. Muhammed'in mazlumların peygamberi olduğunu belirten Erdoğan şöyle konuştu: 
"Hazreti Peygamber mahsundu, bütün mahsunların peygamberiydi. Hazreti Peygamber mazlumdu, bütün mazlumların peygamberiydi. Hazreti Peygamber edep timsaliydi, edebin peygamberiydi. Hazreti Nebi kahramandı, cesaretin peygamberiydi. Kararlıydı, kutlu direnişin peygamberiydi. Resulü ekrem insana ait değerli her ne varsa onu kalbinde ve hayatında, kendi benliğinde ve kendi ruhunda müşahhas hale getirmiş eşrefi mahlukatın en şereflisi, alemlere rahmet bir peygamberdi. Sadece arşın iki yanına asılmış küpeler olarak tarif ettiği Hasan ile Hüseyin'in değil, bütün çocukların sevgilisiydi. Çocukların başını okşamanın sadaka olduğunu ifade edecek kadar çocuklara inanmış bir peygamberdi" dedi.


"IRKÇILIĞI AYAKLARININ ALTINA ALDI"
Hz. Muhammmed'in, zenci, kadın ve fakirlerin aşağılandığı bir dönemde gönderildiğini hatırlatan Erdoğan, peygamberin ırkçılığı ayaklar altına aldığını vurgulayarak, " Bizlere 'inananlar kardeştir' ilahi mesajını ilettiği kadar Müslümanların kardeşliğini hayatının her zerresine nakşetmiş, evet kardeşliğin peygamberiydi. Müslümanlar arasında kan bağı, soy bağı, akrabalık bağı kurmadı. Kuranlara müsaade etmedi. Her türlü asabiyeti, ırkçılığı ayaklarının altına aldı. İnsanları gönül bağıyla birbirine bağladı. Kuran-ı Kerim sevgisiyle, Allah aşkıyla kaynaştırdı" diye konuştu.


"KEVSER SURESİ IRKÇILIĞIN VE ASABİYETİN KESİN REDDİDİR"
Kevser Suresi'ni okuyarak, surenin ırkçılığı reddettiğine dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belirterek,"Biz sana kevseri verdik. Öyleyse Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Doğrusu sana buğzeden ebterin, yani soyu kesik olanın ta kendisidir' İşte bu ayetin rehberliğinde Hazreti Peygamberin şahsı manevisinde bugün karşı karşıya kaldığımız meseleleri tekrar tekrar düşünmek zorundayız. Kevser Suresi ırkçılığın kesin reddidir. Kevser Suresi asabiyetin reddidir. Her gün namazlarımızda okuduğumuz Kevser Suresi soy üstünlüğü iddia edenlere, asalet taslayanlara, kendisini diğerinden üstün görenlere Rabbimizin verdiği kesin ihtardır. Oğullarıyla övünenler, soylarıyla böbürlenenler, mezarlardaki ölülerini dahi sayacak kadar kafataslarını ölçecek kadar aklını ve izanını kaybedenler aynı şekilde Kevser'i de kaybetmişlerdir. Bizler 780 bin kilometrekare üzerinde tıpkı dünya sathına yayılmış Müslümanlar, müminler gibi en önce Kevser Suresi'ni öğrenen, en önce çocuklarımıza Kevser suresini öğreten onu tekrar tekrar okuyan bir ümmetiz. Soy üstünlüğünü, asabiyeti kesinlikle reddeden bu sure bizim birbirimize nasıl bakmamız gerektiğini gösteren ölçüdür. Kendisini diğerinden üstün gören, kendi ırkını, kendi soyunu, kendi kavmini ve kabilesini diğerinden üstün gören veya üstte gören Kevser'i kaybetmiş, Hazreti Peygambere takdir edersiniz ki yüz çevirmiştir."

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA