Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakanlık’a yürümek isteyen liselilere müdahale
03 Haziran 2013 Pazartesi 17:10

Başbakanlık’a yürümek isteyen liselilere müdahale

Gezi Parkı’nda 7 gün önce başlayıp, tüm yurda yayılan olaylar devam ediyor

Gezi Parkı’nda 7 gün önce başlayıp, tüm yurda yayılan olaylar devam ediyor. Ankara’da Başbakanlık’a yürümek isteyen liselilerden oluşan gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

 

Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu grup, Gezi Parkı'nda ağaçların kesilmesi ve Topçu Kışlası Projesi’ni protesto edenlere yönelik müdahaleye tepki gösterdi.

Güvenpark'ta toplanarak bir süre İstiklal Marşı ile Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini okuyan ve hükümet aleyhine sloganlar atan grubun, yürüyüşe geçmesi üzerine polis biber gazıyla müdahalede bulunuldu.

zonguldaktaic.jpg

Müdahale üzerine dağılan grup, bir süre sonra Kızılay Meydanı'nın çeşitli noktalarında bir araya gelerek, yürümeye başladı.

 Güvenpark'ta toplanan grubun Başbakanlık'a yürümek istemesi üzerine CHP Grupbaşkanvekili Emine Ülker Tarhan ve CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç protestonun demokratik çerçevede yapılması yönünde gruba çağrıda bulunarak alandan ayrıldı.

Güvenpark'ta toplanan çoğu liseli olan gençleri bazı vatandaşlarında sakinleştirmeye çalıştıkları dikkati çekti.

Grupların Kızılay Meydanı'na doğru yürüyüşlerini sürdürmek istemeleri üzerine TOMA'lardan tazyikli su sıkılarak gruba müdahale edildi.

Müdahalenin ardından, kalabalık Ziya Gökalp Caddesi, Yüksel Caddesi, Sakarya Caddesi ve GMK Bulvarı'na doğru çekildi.

Güvenlik güçleri buralarda da kendilerine taş atan protestoculara gaz bombasıyla müdahaleyi sürdürdü. Yaralananlar ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Kızılay Meydanı'nda bir araya gelip yolu kapatmak isteyen grupla polis arasındaki gerginlik devam ediyor.

Olaylar devam ederken Atatürk Bulvarı'ndan Kızılay Meydanı'na doğru ters yönden gelen bir araç, bir kişiye çarptı

Araç sürücüsü gözaltına alınırken, arabada bulunan ve fenalık geçiren bir kadın ile arabanın çarptığı genç hastaneye kaldırıldı.

Öte yandan sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla örgütlenen Erdemir Anadolu, Atatürk Anadolu, Anadolu Öğretmen Liseleri, Fen lisesi ve TED Koleji öğrencileri, öğlen okullarından çıkıp Madenci Anıtı'nda toplandı. Üzerlerinde okul kıyafetleri bulunan öğrenciler, ellerindeki Türk bayrakları ve sloganlar eşliğinde Gazipaşa Caddesi'ni takiben yürüdü. Öğrencilere caddedeki bazı vatandaşlar alkışlarla sürücüler de kornalarıyla destek verdi. Öğrenciler, 'Atatürk gençliği görev başında', 'Cumhuriyet polise, orduya, siyasetçilere değil gençliğe emanet', 'Her yer Taksim, her yer direniş' yazılı dövizler de taşıdı. Valilik önündeki Şehitler Anıtı'na yürüyen öğrenciler, burada da alkış ve sloganlarla tepkilerini sürdürdü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA