Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başsavcıyı bu soruşturma götürmüş!
08 Mayıs 2013 Çarşamba 12:17

Başsavcıyı bu soruşturma götürmüş!

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Kuriş’in görevden alınmasının arkasında Ankara’daki Oslo soruşturması olduğu iddia edildi..

Bugün Cumhuriyet gazetesinin manşetinde yer alan Alican Uludağ imzalı haberde; Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş’in tenzili rütbe ile Antalya Başsavcılığı’na atanmasının perde arkasında Başbakan Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında Ankara’da yürütülen gizli bir “Oslo soruşturması”nın neden olduğu iddia edildi. 

Habere göre; PKK ile MİT’in Oslo’da yaptığı görüşmelere ilişkin soruşturma İstanbul’dan bağımsız olarak yürütülüyordu. Kuriş'in yerine gelen başsavcıvekili Murat Esen soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Esen'in devraldığı dosyada Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın isimleri “şüpheli”olarak yer alıyordu. Esen, soruşturmanın Erdoğan ve Atalay’la ilgili bölümüne takipsizlik kararı verdi. Hakan Fidan’la ilgili olan bölümü ise yetkisizlik kararı ile İstanbul’a gönderdi. 

Kuriş görev yaptığı dönemde MİT Müsteşar Yardımcısı Muhammed Dervişoğlu hakkında haksız mal varlığı davası açmıştı, korumalar arasındaki kavga nedeniyle Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanı Ramazan Bal’ın arasında bulunduğu 5 koruma hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istemişti.

SUÇLAMA: KCK'YI KURMAK VE YÖNETMEK

Odatv'nin edindiği bilgilere göre Kuriş'in hazırladığı soruşturma dosyasında Başbakan Erdoğan, MİT Müstaşarı Hakan Fidan, Eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 40 kişi var. Kuriş'in söz konusu isimlere yaptığı suçlama ise şok edici: "KCK'yı Kurmak ve Yönetmek".

Odatv'nin edindiği bilgilere göre Savcı Kuriş, Oslo müzakereleri ve bazı başka belgelere dayanarak PKK'dan KCK'ya geçiş sürecinin bir uzlaşmayla oluşturulduğunu düşünüyor. Bu nedenle KCK'nın kuruluşundan ötürü söz konusu isimler hakkında soruşturma başlattı. Kuriş bir iddianame taslağı dahi hazırladı.

O taslaktan Erdoğan'ın ve MİT'in haberi oldu. Kuriş bu sayede dosyadan alınarak el çektirildi.

Şu iki önemli bilgiyi de not ederek bitirelim.

Bir, o taslak Erdoğan ve MİT dışında Ankara'da başka isimlerin eline de ulaştı.

İki, Erdoğan ve MİT bu soruşturmanın sorumlusu olarak cemaati görüyor. İstanbul'daki kavgadan sonra bu ikinci hamle.

Erdoğan ve MİT sadece soruşturmadan değil sızdırmadan ötürü de cemaate kızgın. (ODA TV)

İŞTE CUMHURİYET'İN MANŞETİ...

cumhuriyet_080513.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA