Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Bay Yanlış

18 Mayıs 2013 Cumartesi 08:10

"Kamu Spotu" olarak televizyonlarda yayınlanan kısa filmleri, çoğumuz beğeniyoruz. Özellikle, sigaradan vazgeçirmeye dönük olanlar, etkili gibi görünüyor. Benim en çok sevdiğim şu: Babası oğlunu sigara içerken görmüş ve oğlu babasına, "sen içiyorsan ben de içerim" demiş.


Bunun üzerine baba, "oğlan haklı" demiş ve sigarayı bırakmış. Bu filmde, kısa ve öz bir şekilde sigaranın zararı ve içme akışkanlığından vazgeçilmesi mesajı var.

Anlatılan hikayenin basit ve inandırıcılığı kadar anlatanların da samimi olması güzel.

O insanlar kim? Biz bilmiyoruz. Ancak, inandırıcılıkları çok yüksek.

Ve en azından şunu biliyoruz. Sanatçı veya müsteşar veya genel müdür olmadıkları kesin.

O filmlerden sonra, sigara bırakma eğilimleri ne olmuş? Neden bunu samimi örnekler, farklı toplumsal konularda kullanılmaz?

Buna benzer sorular aklımıza gelse bile; kararı verenler öyle uygun görmüş deyip; orada kalmak en iyisi. Yoksa iş başka noktalara bulaşacak.

Çocukluğumda, buna benzer bir kamu spotu vardı. İsmi de "Bay Yanlış!"

***

Çocuklara dönük olarak hazırlanmış. Çocukları salak yerine koymaktan başka bir işe yaramayan, geri zekalı bir iş. Önemli bir erkek tiyatrocu, yaya geçitlerinde ışığa bakmadan yollara atlıyor. Yoldaki kedileri kovalıyor.

Sinekleri yakalayıp, kanatlarını kopartıp kavanozlara dolduruyor.

Hiç süt içmiyor. Süt aklına gelince, ineklerin memelerine saldırıyor.

Yoldan geçen iri göğüslü kadınlara,"teyze beni kucağına al" deyip sonra onlara mıncık mıncık yapıyordu. Böyle anlamsız bir filmdi.

Yıllar önce izlediğim için bazı sahnelere bilinç altı yansımalarım olmuşsa özür dilerim. Bu "Bay Yanlış" yüzünden çok arkadaşım, arabalara çarptı.

Neden?

Çünkü Bay Yanlış ne anlatacağını bilmiyordu; "önce sola sonra sağa bak sonra bi daha sola." Ve hooop, zıpla yola ve karşıya geç. Ben ve benim gibi aksak akıllı çocuklar bu işi beceremiyorduk.

***

Bizler Türk tipi ailelerde büyüdüğümüz için; sola bak mesajı bize işlemiyordu. O yüzden caddeden karşıya geçerken, "hep sağa hep sağa" bakıyorduk.

Ben bir keresinde; öyle bir sağa bakmışım ki; Pensilvanya'yakadar dönmüşüm. Böylece, birkaç şapşal çocuk, hep sağa bakmaktan etrafımızda dönüp dururken, bir araba gelip bize veya biz ona toslamak durumunda kalıyorduk.

Neden oldu bu?

O zamanki, o saçma kamu spotu yüzünden. İnandırıcılıktan uzak, insanı çocuk bile olsa; salak  yerine koyan "Bay Yanlış" yüzünden. Madem mesaj vereceksin adamın adı niye "Bay Yanlış"

***

Sonra ne oldu? İlerleyen yıllarda, rabbim bana; Mülkiye' de öğrencilik hakkı ihsan eyledi. Manifestoyla başlayan sola dönüş; Marks'ın sakallarından  bu günlere kadar geldi. Bazı arkadaşlarım, Mülkiye'den mezun olduktan sonra farklı yönlere ve sürekli döndüler.

O gün; Bay Yanlış vardı, topluma öncülük etmeye çalışan. Adam dürüstçe adını açıklamış, "Yanlış" demiş. Şimdilerdeyse, birçok bay var. Akil diyorlar kendilerine. Görev aynı: "hep sağa hep sağa".

Bir de; bizim "Yanlış", Türk malıydı. Bay Akiller ise, sanırım çok daha tropik ve evrensel bir model. Ve ne anlatacaklarını tam olarak bilmiyorlar galiba!

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA