Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Baykalcılar yine başkaldırdı

12 Ağustos 2014 Salı 15:15

Kamuoyunda CHP boşuna “ hizip partisi”  olarak algılanmıyor. Lütfen bir bakın: Her seçimden sonra partideki Baykalcı ekip ortaya çıkıyor; partinin başarısızlığından söz ediyor. Sanki Baykal döneminde bu parti yüzde 20’nin üstünde oy alabilmiş gibi…

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Emine Ülker Tarhan ve çevresindeki malum ekip, sanki CHP batmış gibi yine mikserliğe  başladı. Kurtuluşu kendinde gören bu tiplere soruyorum: Eğer CHP bir aday gösterse idi, yüzde 50’yi geçip seçilecek miydi? 

Bunlar Ekmeleddin İhsanoğlu’nu beğenmiyorlar. Ben de onun konuşmalarını yetersiz bulduğumu belirtirim. Tayyip gibi yırtıcı birisinin karşısına ağzı laf yapan başka birisi konulabilirdi. Ama bu işte tek karar verici ÇHP değildi ki…

Peki, Tayyip Erdoğan, Sayın İhsanoğlu’ndan çok daha iyi bir insan mıdır? Arkasında bunca ağır yolsuzluk iddiaları bulunan Erdoğan aday gösterilince iyi; İhsanoğlu kötü, öyle mi? O zaman şu sizin meşhur sosyal demokrat ilkeniz; dürüst politikacılık ne oluyor?

***

Bu sözde CHP’liler AKP’lilere baksınlar da biraz utansınlar.

Onlar; kendi liderleri ne yapsa alkışlıyor; bunlar ise işlerini güçlerini bırakmış  Sayın Kılıçdaroğlu’na kuyu kazmakla meşguller.

Hizipçilik hastalığı ile dolu bu ekip, daha en baştan muhalefetin ortak adayına karşı isyan bayrağı açmadılar mı? Kendi partilerinin de desteklediği adayı bunlar arkadan hançerlemediler mi? Kendileri oy vermemişken halkın daha az oy vermiş olmasını şimdi partiyi ele geçirmek için bir basamak yapıyorlar. Bundan daha ayıp ne olabilir ki?

Eğer Emine Ülker’ler olmasa idi… Eğer bunlar CHP seçmeninin aklını karıştırmasalar idi, sandığa giden seçmen sayısı 7 milyon düşmeyecek; Tayyip Bey de yüzde 47’nin üstüne çıkamayacaktı. Tayyip Erdoğan’ı kazandıran etmen, Tarhangillerin  İhsanoğlu aleyhinde yürüttükleri olumsuz politika olmuştur.

***

Üstüne üstlük, muhalefet partileri, adı konulmamış bir CHP Liderliği’nde birleşerek tek aday çıkardı. Bu durum, gerçekten demokrasi tarihimiz açısından bir ilktir ve başarıdır. Böylece, Tayyip Erdoğan’ın “Yeni Türkiye” sloganı adı altında Türkiye’yi “Yeni Orta Çağ’a götürme politikası” karşısında bir set oluşturulmuştur.  

***

Atalarımız demiş ki: “Aklı pazara çıkarmışlar, herkes kendi aklını beğenmiş!”

Emine hanım, kendi aklını beğeniyor olabilir ama akıl akıldan üstündür. Gölge etmeyin; bu parti, gelecek seneki seçimlerde Baykal’ın aldığı oydan yüzde 50 daha fazla oy alacaktır.

Dört yıl geçmeden CHP’nin oylarını yüzde 25 artıran Sayın Kılıçdaroğlu’na  “İstifa et!” demek ise, açıkça kendini bilmezliktir. 

Dedim ya, bu hizip varken CHP’nin başka rakiplere ihtiyacı yoktur. Ve CHP’liler de bu gerçeği az çok bilmektedir.

Kurultay mı? 

Hadi canım sen de…

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA