Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BBC’den NTV’ye büyük şok
14 Haziran 2013 Cuma 23:24

BBC’den NTV’ye büyük şok

BBC, 'BBC Türkçe'yi sansürleyen NTV'yle ortaklığını askıya aldığını duyurdu.

BBC Küresel Haber Dairesi Başkanı Peter Horrocks, BBC Türkçe’nin ”Dünya Gündemi” programını yayımlamayan NTV’yle ortaklığın askıya alındığını açıkladı.

Peter Horrocks’un açıklaması şöyle:

”BBC, NTV’nin bugün yayımlanmak üzere hazırlanan Dünya Gündemi programını yayımlamama kararı üzerine NTV’yle ortaklığını derhal yürürlüğe girmek üzere askıya almıştır.

BBC’nin yayıncılığına herhangi bir müdahale kesinlikle kabul edilemez. Türkiye’deki durumun uluslararası kaygı yarattığı bir dönemde BBC’nin tarafsız yayıncılık hizmeti bütün okurları, izleyicileri ve dinleyicileri için yaşamsal önem taşımaktadır.

BBC Türkçe, Türkiye’deki gelişmeler de dahil olmak üzere dünyada olup bitenleri izleyip, bütün platformlarda okurları, izleyicileri ve dinleyicilerine tarafsız, dengeli haberler ve analizlerle aktarmayı sürdürecektir.

BBC Türkçe’nin televizyon programı internet sitesi bbcturkce.com üzerinden izleyicilerine ulaşmaya devam edecektir.

BBC Türkçe ayrıca okur ve izleyicileriyle sosyal medya ortamında Facebook ve Twitter üzerinden de iletişim kurup, bu platformlardan farklı görüşleri aktarmayı sürdürecektir.”

GEZİ PARKI SANSÜRÜNÜN ETKİLERİ

Gezi Parkı direnişiyle ilgili haberleri yayınlamayan NTV büyük tepki toplamış ve kanalın önünde kitlesel bir protesto yapılmıştı. Protestolar kanalın bünyesinde bulunan Doğuş grubuna yönelimiş ve aynı çatı altındaki Garanti Bankası’na karşı etkili bir boykot düzenlenmişti. AKM’ye asılan pankartlar arasında yer alan “kes sesini Tayyip” pankartını mozaikleyen NTV’nin en önemli ekran yüzü Oğuz Haksever ise canlı yayındaki taraflı tutumu ve eylemcileri hedef alan sözleri ise bir başka protesto gösterisine yol açmıştı. Kanalın aldığı tepkiler üzerine özür dileyen Genel Müdür Cem Aydın ise geçtiğimiz günlerde istifa etmek zorunda bırakılmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA