Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDP: Sürecin ana talebi Öcalana özgürlük
30 Haziran 2013 Pazar 12:57

BDP: Sürecin ana talebi Öcalan'a özgürlük

BDP, çözüm sürecinde hükümetten yerine getirmesini istedikleri ana istemin Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü olduğunu açıkladı.

BDP Genel Merkezi, temmuz ayında 'çözüm süreci'nin 2'nci aşamasında hükümetin atması gereken adımlara dikkat çekmek amacıyla BDP'nin yapacağı etkinlikler ile ilgili program açıklandı. BDP'nin, halkın ve tüm ezilen, yok sayılan toplumsal kesimlerinin, demokratik mücadeleyi yükseltmek için hükümete, 'Hükümet Adım At' demeye çağırdığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Bu kampanya, hükümetin bu aşamada üzerine düşen sorumluluğu sürekli hatırlatan, süreci akamete uğratacak yaklaşımlardan uzak durmasını sağlayacak önemli bir hareket olacaktır. Hükümeti adım atmaya çağırdığımız ve toplumumuzun taleplerini alanlarda ifade edeceğimiz, her zamankinden daha fazla demokratik ve sivil eylem ve aktivite geliştireceğimiz bir sürece giriyoruz. Çatışmasızlığın kalıcılaşması ve barışın sürdürülebilir kılınması için her yerde, herkesle 'Hükümet Adım At' denilmelidir. Kendi renk, talep ve duruşlarıyla tüm demokrasi ve özgürlük güçlerini alanlarda iktidara 'Hükümet Adım At' demek için birlikte olmaya davet ediyoruz."

BDP'nin açıklamasında, demokratik çözüm hamlesinde, hükümetten yerine getirmesi istenen ana isteğin İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü olduğu belirtilirken, temmuz ayı boyunca 4 haftaya yayarak gerçekleştireceği yürüyüş, oturma eylemi, anma gibi etkinliklerde gündeme getireceği talepler şöyle sıralandı:

* Başta hasta tutsaklar olmak üzere tüm tutsaklar serbest bırakılsın. * Karakol, baraj ve HES yapımları kesin olarak durdurulsun. * Ekoloji tahribatı ve katliamı son bulsun

* Askeri yığınak hali son bulsun. Asker, polis, akrep, TOMA, panzer halkın içinden kışlalara ve karakollara çekilsin. * Ana dilde eğitim başlatılsın, ana dilin kullanılması önündeki tüm engeller kaldırılsın. * TMK ve antidemokratik yasaların kaldırılsın. * Koruculuk kaldırılsın. * Seçim barajı düşürülsün. * Kadına karşı şiddete dönük gerekli tedbirler alınsın ve failler cezalandırılsın.

BDP'nin açıklamasına göre, bugün Diyarbakır, Adana ve  Mersin'da daha sonra Gaziantep, Van, Mardin, Şanlıurfa, Şırnak, Muş, Ankara, Sivas, İstanbul, Hakkari, Bitlis, Adıyaman, Batman, Ağrı, Siirt, Bingöl, Iğdır, ve İzmir'de 'Hükümet adım at' etkinlikleri gerçekleştirilecek.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA