Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDPden şoke eden açıklama
24 Nisan 2013 Çarşamba 14:11

BDP'den şoke eden açıklama

BDP, 1915 olaylarının araştırılması için komisyon kurulmasını istedi.

BDP, 1915 olaylarını 20. yüzyılın en büyük trajedilerinden biri olarak nitelendirirken, “24 Nisan 1915’te, insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri, Ermeni halkının sürgün edilmesiyle başladı. Türkiye’yi tarihle yüzleşmeye, kendi geçmişiyle hesaplaşmaya ve büyük acılar yaşayan Ermeni halkından özür dilemeye çağırıyor, yeni acılar yaşanmaması umuduyla Ermeni soykırımı kurbanlarını saygıyla anıyoruz” açıklamasında bulundu.

BDP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Bugün, 20. yüzyılın en büyük trajedilerinden biri olan 1915 Ermeni soykırımının anıldığı gün. 98 yıl önce 24 Nisan 1915’te, insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri, Ermeni halkının sürgün edilmesiyle başladı. Ermeni halkı dönemin ittihatçı zihniyetinin karanlık politikaları nedeniyle büyük acılar yaşadı, Anadolu ve Mezopotamya halklarından, yurdundan koparıldı” denildi.

Olayın acısının, bir asırdan bu yana gerek kardeş halkların gerekse de uluslararası toplumun vicdanlarında derin yaralar oluşturarak bu güne kadar sürdüğü belirtilen açıklamada, “Soykırımın travma ve acıları, toplumsal hafızalardaki yerini korumaktadır, çünkü Türkiye toplumsal vicdanların temizlenmesi için 20. yüzyılın bu en büyük soykırımlarından biriyle yüzleşmemiş, kendi tarihiyle hesaplaşmamış, soykırım gerçeğini kabul ederek Ermeni halkından özür dilememiştir. Unutulmamalıdır ki tarihle yüzleşme ve hesaplaşma, aynı zamanda acıların bir daha yaşanmamasının da teminatı olacaktır" ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yüzleşilmeyen, hesaplaşılmayan tarihin sonuçları ağır olmuştur. Aydınlatılmamış her olay yenilerine zemin hazırlamış, 1915’te yaşananları diğer olaylar izlemiştir. Dersim, Ağrı, Maraş, Çorum, Sivas ve Roboski katliamları geçmişiyle yüzleşmekten, halklara hesap vermekten kaçınan bir devlet sisteminin yarattığı sonuçlardır. Her ne kadar halkların demokratik mücadelesi devletin tekçi-milliyetçi zihniyetine müdahale etmiş olsa da, bugün de farklı kimlik, kültür ve inançlara yönelik tehditler devam etmektedir. Ancak Türkiye halklarının, gelişen demokratik çözüm sürecinde bir kere daha görülen barış, kardeşlik ve özgürlük temelindeki ortak iradesi, benzeri olayların yaşanamayacağının umut ifadesidir.

Türkiye’yi tarihle yüzleşmeye, kendi geçmişiyle hesaplaşmaya ve büyük acılar yaşayan Ermeni halkından özür dilemeye çağırıyor, yeni acılar yaşanmaması umuduyla Ermeni soykırımı kurbanlarını saygıyla anıyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA