Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bedelini öderler
24 Nisan 2013 Çarşamba 11:39

'Bedelini öderler'

Kılıçdaroğlu, ''Kuralları ihlal eden bedelini öder, demokrasilerde böyledir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Her partinin kuralları vardır. Her partinin kendi hukuku vardır. Hukukunu tüzüğü belirler, yönetmelikler belirler. Hiç kimsenin tüzüğü, kuralları ihlal etme hakkı da özgürlüğü de yoktur. Kuralları ihlal eden bedelini öder, demokrasilerde böyledir” dedi. 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM’nin açılışının 93. yıldönümü dolayısıyla verdiği resepsiyonda eşi Gülten Çiçek ile birlikte konuklarını karşıladı. Resepsiyona katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 
“Genelkurmay Başkanı’nın babası vefat etti, görüştünüz mü?” sorusuna CHP Genel Başkanı, “Görüştüm. Başsağlığı diledim” dedi.

Tutuklu milletvekillerine ilişkin bir soruya CHP Genel Başkanı, “Herkes şikayetçi ama kimse çözmüyor. O zaman parlamento görevini yapmıyor demektir” diye konuştu. 

“EĞER HUKUKTAN YANAYSANIZ ORAYA MİLLETVEKİLİ VERMEYECEKSİNİZ” 

“Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu konusunda bir tavır değişikliği var mı, üye vermeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Bizim verdiğimiz önergede, konunun araştırılması ve çözüm üretilmesi vardı. AKP’nin verdiği önergede parlamentonun süreçle irtibatlandırılması var. Parlamento yürütme organı değil, yürütme organı olmadığı için bizim oraya milletvekili vermemiz, yürütme organının işine müdahale anlamına gelir. Eğer hukuktan yanaysanız oraya milletvekili vermeyeceksiniz. Şu anda sorunun çözümüne yönelik bir şey tartışılmayacak ki orada. Süreçle parlamento nasıl irtibatlandırılacak bu var. O da parlamentonun görevi değil. Bizim tavrımız bu. Kendileri bir komisyon kurmuşlarsa bakalım kendileri nasıl süreçle parlamentoyu irtibatlandıracaklar hep beraber göreceğiz” yanıtını verdi. 

“KURALLARI İHLAL EDEN BEDELİNİ ÖDER, DEMOKRASİLERDE BÖYLEDİR” 

“Uşak Milletvekiliniz Dilek Akagün Yılmaz’ın bir sitemi oldu disipline verilmesinden sonra, parti hukuku dışında disipline sevk edildim dedi, ne diyorsunuz?” sorusuna CHP Genel Başkanı, “Her partinin kuralları vardır. Her partinin kendi hukuku vardır. Hukukunu tüzüğü belirler, yönetmelikler belirler. Hiç kimsenin tüzüğü, kuralları ihlal etme hakkı da özgürlüğü de yoktur. Kuralları ihlal eden bedelini öder, demokrasilerde böyledir” dedi. 
“Sayın Başbakan katılmadı rahatsızlığı nedeniyle ama şu anda İstanbul’da bir canlı yayında konuşma yapıyormuş ne diyorsunuz?” sorusuna CHP Genel Başkanı, “Onu Sayın Başbakan’a sormak gerekiyor. Sabahleyin Anıtkabir’de de yoktu” diye konuştu. 

“BEN DE MERAK EDİYORUM KİM DEĞİŞİKLİĞİ YAPACAK DİYE” 

“MYK’da nasıl bir değişiklik olacak?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “MYK’da değişikliği ben de sizden duyuyorum. Ben de merak ediyorum kim değişikliği yapacak diye. Yok öyle bir şey arkadaşlar” diye konuştu. 
“Gülseren Onanç’ın yerine birisi atanacak mı?” sorusuna da CHP Genel Başkanı, “Bakalım, yeri ve zamanı gelince olur” dedi. “Parti Meclisi toplantısından önce atanmış olur mu?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Onu bilmiyorum, daha henüz karar vermedim” dedi.

“Manifesto hazırlığından söz edildi, bazı köşe yazarları yazdı, onun çerçevesi ne olacak acaba?” sorusuna CHP Genel Başkanı, “İki hazırlığımız var. Birincisi Demokrasi ve Özgürlük Bildirgesi. Daha önce 16 maddeyi açıkladım. Bu metin üzerinde biraz daha çalışıyoruz.


İkincisi bir tutum belgesi üzerinde çalışılıyor. Bunun da ilk taslakları bitti. Şu anda arkadaşlarımız değerlendiriyorlar. O da büyük bir olasılıkla 4 Mayıs’a yetişir. Ve biz PM’de görüşürüz” diye konuştu. 


“Tutum belgesinin başlığı ne olacak? Neyle ilgili acaba tam olarak” sorusuna CHP Genel Başkanı, “Bu süreçle ilgili, yaşanan süreçle ilgili” yanıtını verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA