Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

“Big Bang”

27 Aralık 2013 Cuma 16:53

Bilim adamları, içinde bulunduğumuz evrenin nasıl oluştuğu sorusuna cevap ararken bir teori geliştirdiler. Buna göre, 14 milyar yıl kadar önce, sıkışan enerjiden bir “büyük patlama” (Big Bang) meydana geldi. Bugünkü galaksiler ve güneş sistemleri bu patlama sonucunda oluştu.

Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma bakınca siyasal anlamda bir “Big Bang” ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz.

17 Aralık’taki patlamadan sonra boşluğa yeni belgeler saçılıyor.

Daha önce yazmıştık: Bu  işin başında Savcı Zekeriya Öz var ise, 17 Aralık’tan sonra başka dalgalar da gelir.

Ama hükümet, koruma kalkanını harekete geçirdi. Önce savcının emrini yerine getiren polis şeflerini ve üst amirleri görevden aldı. Sonra da adli kolluk yönetmeliğini değiştiriverdi.

Big Bang sürüyordu. Patlamanın ikinci dalgası daha büyük olacaktı.  İkinci yolsuzluk soruşturması Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ı da içine alacak biçimde düzenlenmişti. Çok büyük işadamlarının mal varlıklarına da el konulacaktı.

Operasyonu yürüten Savcı Muammer Akkaş, aramalar ve gözaltılar için polisten kolluk kuvveti istedi ama polis reddetti. Sonra bu savcıya o davadan el çektirildi. Savcı çıktı; mahkeme kararının engellendiğini söyleyip İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı’yı suçladı. Çolakkadı da onu.

Bu arada Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bir bildiri yayımlayarak ikinci dalga yolsuzluk operasyonunun engellenmesini hukuka müdahale ilan etti. Adalet Bakanı ise bu bildiriyi sanki çete işi gibi göstermeye kalkıştı.

Bu arada Danıştay, hükümetin alelacele çıkardığı yeni yönetmeliği iptal ederek savcıların soruşturmaları kimseye haber vermeden, istediği an polisten kolluk gücü alarak yapabileceğine hükmetti. Hükümetin koruma kalkanı kırılmış oldu.

Hükümet, çok güç duruma düştü. Çünkü; Ak Parti artık herhangi bir parti ile siyaset yarışı yapmıyor. Hukuk kurumları ile mücadele ediyor.

HSYK, hükümetin icraatına karşı… Danıştay karşı…

Peki kim kurdu yeni HSYK’yı ve yeni Danıştay’ı…

2010 yılında büyük bir kampanya ile referandum yapan Başbakan Erdoğan’ın eseri değil mi bu iki yüksek yargı kurumu?

Şimdi tam Neşat Ertaş’ın o meşhur türküsünü çığırmak zamanıdır:

“Kendim ettim kendim buldum

Gül gibi sararıp soldum

Eyvah, eyvah, ey!”

Acele etmeyin beyler. Belli ki bavulcu örgüt, sıraya bavulları dizmiş; bunları banttan sahneye gönderiyor. Big Bang devam edecek…

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA