Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Binlerce kişi Taksim Meydanında!
05 Haziran 2013 Çarşamba 17:31

Binlerce kişi Taksim Meydanı'nda!

KESK'in başını çektiği ve dün başladığı iş bırakma eylemine bugün DİSK, TTB ile TMMOB da katıldı. Böylece öğretmenler, doktorlar, işçiler, mimar ve mühendislerden oluşan yaklaşık 850 bin üyeli dört örgüt, Taksim'e sahip çıkmak için yürüdü.

KESK'in başını çektiği ve dün başladığı iş bırakma eylemine bugün DİSK, TTB ile TMMOB da katıldı. Böylece öğretmenler, doktorlar, işçiler, mimar ve mühendislerden oluşan yaklaşık 850 bin üyeli dört örgüt, doğaya, yaşama, emeğe ve Taksim'e sahip çıkmak için meydanlara indi. Gruplar Ankara'da Kızılay Meydanı'na yürürken, İstanbul'da da yaklaşık 3 bin protestocu Şişhane ve Unkapanı üzerinden Taksim Meydanı'na geldi. Ayrıca, Antalya, İzmir, İzmit ve Çanakkale, Bursa, Kilis gibi çeşitli kentlerde de iş bırakma eylemleri yapıldı.SENDİKALAR AYAĞA KALKTI!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (DİSK) bağlı sağlık, liman, lastik, elektrik-gaz sektörü işçileri; Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı eğitim, sağlık, belediye, nüfus ve vergi dairesinde çalışan 250 bin memur ile Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) bağlı 90 bin hekim ve Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMB) bağlı 410 bin mimar, mühendis üye "Doğaya, yaşama, emeğe, Taksim'e sahip çıkma" sloganıyla Türkiye genelinde iş bırakacak ve kent meydanlarında toplandı. 

KESK, TAKSİM'E YÜRÜDÜ

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), "Güvenli İstihdam,Ücret Garantisi " sloganıyla Taksim'e yürüdün. Unkapanı'ndaki SGK İstanbul İl Müdürlüğü önünden yaklaşık bin kişiyle başlayan yürüyüş çevreden katılanlarda kısa sürede büyüdü. Binlerce kişi Taksim'e doğru ilerledi. Yürüyüş sırasında bazı sürücüler de kornalarını çalarak eylemcilere destek verdi. Unkapanı'ndan başlayan yürüyüş nedeniyle Şişhane ve Tarlabaşı Caddeleri tek yön trafiğe kapatıldı. Grup yaklaşık 1 buçuk saat sonra Taksim'e ulaştı.

DİSK'LE 3 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, 'AKP Diktatörlüğü’ne Karşı Yürüyoruz’ pankartı ile bir protesto gösterisi düzenledi. Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nin önünden 13.00’de yürüyüşe geçen topluluğa Tabipler Odası da destek verdi.

Taksim Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakan Kani Beko, "1 Mayıs 1977 yılında işçi arkadaşlarımıza faşist katillerin sıkmış olduğu kurşunlar sonrası öncelikle, kaybettiğimiz 36 arkadaşımızı burada DİSK olarak saygı ve sevgiyle bir kez daha anıyoruz. Bugün aramızda olmayan tüm görev şehitlerimiz anısına bu karanfillerimizi bırakıyoruz" dedi. Habercilerin sorusu üzerine Kani Beko, "Bu Taksim’de ağaçların kesilmemesi, AVM yapılmaması için başlatılan direniş. Ama Türkiye’de bugün bu direnişe bağlı olarak demokrasi özgürlük, barış adına atılmış bir adımır. Kısaca AKP faşizmine karşı yapılmış bir direniştir. AKP diktatörlüğünün akılını başına toplaması lazım. Gençlerin işçilerin, çalışanların vermiş olduğu mesajı iyi okuması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

GREVE TAM KATILIM

KESK’in iki günlük genel grev çağrısına sağlık çalışanlarının büyük ölçüde uyduğu görüldü. Acil olmayan hastalar da hastanelere gelmeyince boş koridor ve bekleme salonları dikkat çekti.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi SES İşyeri temsilciliği öncülüğünde başlatılan greve katılım tam oldu. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sabah 06.00’dan itibaren eylem başladı. SES temsilcileri ilk kayıt gişesi önünde hastaları bilgilendirerek acil olmayan hastaların bakılmayacağını açıkladı. Daha önceden grevden bilgisi olan hastalar da hastaneye gelmeyince fazla sorun görülmedi.

450 OTOBÜS SEFERE ÇIKMADI

İZMİR’de genel grev nedeniyle her gün 1450 otobüsün sefere çıktığı kentte bu sabah sadece 1000 araç yolcu taşıdı. Genel-İş’in örgütlü olduğu İZELMAN’da işçiler direksiyon başına geçmedi. Belediye-İş’e bağlı İZLUAŞ ve ESHOT kadrolu şoförler acil hat planlamasıyla boşlukları doldurmasına karşın bazı güzergahlarda aksamalar görüldü, yolcular duraklarda bekledi. Hastanelerde de sağlık çalışanları eyleme katıldı, ancak yoğun başvuru olmadığından sorun görülmedi.

Gezi Parkı olayları nedeniyle yapılan genel grevde İzmir’de toplu ulaşımda örgütlü sendikalar ortak hareket etmedi. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nı örgütlü olduğu belediye şirketi İZELMAN’da kadrolu şoförler 12.30’e kadar iş başı yapmadı. Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’nda örgütlü ESHOT ve belediye şirketi İZULAŞ şoförleri çalıştı. ESHOT Genel Müdürlüğü, alternatif hat planlarını devreye soktu.

Sabah vardiyasında İZELMAN şoförlerinin çalışmaması nedeniyle ESHOT ve İZULAŞ şoförlerine yeni hat planlaması yapıldı. Otobüs sıkıntısı yaşanacak hatlara İZULAŞ ve ESHOT otobüsleri kaydırıldı. Otobüslerin dijital panoları kapatıldı. Sadece İZULAŞ tabelası yerleştirildi. Otobüsler ön camlarına yapıştırılan kağıttan geçici hat numaralarıyla sefere çıktı. ESHOT Genel Müdürü Faruk Alçelik büyük bir sıkıntı görülmediğini açıkladı. Alçelik, "A’ ve ’B’ planlarımız vardı. Hat planlaması yaptık. İZULAŞ ve ESHOT otobüslerini bazı hatlara kaydırdık. Tabii ki sefere çıkan otobüs sayısının azlığından dolayı bazı aksamalar oldu. Toplam 1000 araç sefere çıktı. Ancak, İzmirlileri mağdur etmedik" dedi.

POLİS ÇEKİLDİ

GEZİ Parkı protestolarına destek amacıyla sendikaların çağrısıyla iş bırakanlar, meydanlarda bir araya geldi. Yıllardan beri miting için hiçbir kuruma izin verilmeyen Kızılay Meydanı ise iş bırakanlar için açıldı. 

Polis dün meydanı tamamen protestoculara bıraktı. Polis, Başbakanlık binasının etrafında koruma duvarı oluşturarak eylemcileri uzaktan izliyor. Havadan ise üç polis helikopteri denetim yapıyor. Kızılay meydanında toplanan binlerce gösterici, şenlik havasında eylemlerini sürdürüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA