Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Bir gün uyanırsın, bir gün uyanırsan!

23 Nisan 2015 Perşembe 12:17

Bir gün uyanırsın; C.H.P toprak reformu yapacak. Aydında bir Toprak ağası; Adnan Menderes. Hop, C.H.P’den uçar. Hop, D.P. Hop iktidar. 1946 seçimleri ve 1950 Adnan Bey, Başbakan olmuş tek başına iktidar. Yaşaaa..
Bir gün uyanırsın; Albay radyoda, hop Adnan asılmış. Bu mu yüce devlet acaba? Diğer oligarşik yapılar susmuşlardır. Her zaman olduğu gibi
Bir gün uyanırsın; Devlet Su İşleri Genel Müdürü Süleyman, Garip bir Ispartalı. Hop. Başbakan; 1965.
Bir gün uyanırsın. Aslan gibi bir yiğit Deniz Gezmiş. Hop, alçakça asarlar çocukları. Cunta ve Faşistler. O da ne Süleyman, İdamların onayı için oylama yapan arkadaşlarına ront atar. Kim evet demiyor diye. 1970’lere selam olsun. Süleyman ve Baki Tuğ, her gece horlak görmekten uyuyamaz inşallah!

Hop 1980 Katil bir general, cahil, kukla, kişiliksiz ve önemli bir iş yaptığını sanar. Sünepe Kenan, Asar asar asar. Türk halkının çocuklarını asar. Halk kendisine minnet duyar. Abartmıyorum, Bu cinayet şebekesinin; çocuklarını öldüren manyağın ve diğerlerinin fotoğraflarını evlerine asar.
Bir gün uyanırsın. Kenan, devlet başkanı olmuş. Hem de halk seçmiş bunu.Katil, cahil geveze bir şapşal, ülkenin içine eder. Anlamaz bir şeyden. Böyle bir salaklık nerde varsa; yetkili ama sorumsuzdur; serseri.
Bir gün uyanırsın; Bir adam, ülkeye hayali ihracat patlaması yaptırır.
Neyle, hangi alt yapıyla. Hangi dünya standartarıyla. Orası sorgulanmaz. Allahına kadar çalarlar soyarlar. Rüşvet kelimesi, daha sempatik olur memur için.Hop bu şişman adam Cumhurbaşkanı olur. Tarikatçı, Atatürk’e rüzgarlı bir kafadır. Hep olduğu gibi.
Bir gün uyanırsın, O ;diğer gün ;onun Süleyman abisi.
Her gün uyanırsın hergün bir palavra. Avrupa Fatihi ülkeye geliyor diye gündüz vakti havai fişek atarlar. Gece balkonda dolandırıcılar mangası. Alkış alkış alkış.
Madenlerde ölüler. Uludere’de ayrı bir kafa. Tam bir gün elektirik kesilir. Dilsizleşir insanlar. Soru yok, sorgu yok. Bir kabadayılık, bir efelik.

Sen her gün uyanırsın, her gün ayrı bir name ve ayrı bir nane.
Birgün uyanırsın, bir adam çıkar,gömlek değiştirir.
Bir gün uyanırsın. Milliyetçi olur; bir gün demokrat,
Bir gün dünya lideri birgün, ülkenin zencisi.
Şiir okur hapse girer, Çıkar;hoop ülkenin başına.
Bir gün uyanırsın, bir kadın, Amerikalı, ben sizin bacınızım diye haykırır. Hop başbakan. Hop, gider. Hop hop hop. Türkiye durmaz, Türkler yorulmaz. Ancak vıdır vıdır konuşur bazısı da. Çok düşünmez. “Ezan susmaz, Bayrak İnmez”. İndirelim veya susturalım diyecek bir güç de olmaz ama ortada.
Hani ülke istila edilse de ezana kimse ellemez. Ne yapacak yeni ülkenin veya yeni Türkiyenin sahipleri. Din mi değiştirtecekler.
Kimin umurunda? Bayrak da sorun değil. Her yerde dalgalanıyor.
Emir gelsin Kandil’de dalgalanır.

Bir gün uyanırsın, seni yöneten amir Kürt sorunu mu var der; öbür gün var elbette. Veya yok veya var.Bilmezsin, çünkü senin derdin başka.
Her şey olur; her şey söylenir. Ezan da susmaz; bayrak da inmez.
İsrail’e o toprakları satan mantık neyse. Kafalar su kaçırmasın, hepsi çözülür
Bir gün uyanırsın; CHP yine iktidar olmamış. Ama sanki olacak gibi ha!
Ama sen sevinirsin. “”Oh Cumhuruyeti koruduk””.
“Oh, başkanlık sistemi gelmedi.” Korkutmuşlar bebişim seni der biri.
Sen o gün uyanırsın, HDP ve AKP kolalisyana girmiş. CHP ve MHP bir türlü uzlaşamaz. Neden? Çünkü Sam Amca’nın emri başka.
Neden sevinirsin? Cumhuriyeti kurtardın diye mi?
Boşuna; zaten yıkılmazyacaktı ki.Çok mu sevinirsin? Başkanlık gelmedi diye. Zaten o bir oyundu. Sen sadece, şükür et diye.
Çocuğunu öldüren, kardeşini boğazlatıp iktidarı koruyan mantık için, taparım ölürüm dedikçe. Daha çok uyanırsın, böyle günlere.
Bir ara aklına gelirse, düşün; “Ezan neden susacak, bayrak niye inecek?
Hepsi de yerinde durur. Önemli olan akıl baştan gitmesin. Yoksa, kimsenin senin bayrağınla , ezanınla bir meselesi yok. En kötüsü toprak kayması. Kaydı mı gider. Elbette sen bir gün uyanırsan. Yol ver geçsin ağalar. Daha evde hayır yapacak çok para ve etrafta satılacak çok mal var...Hayırlı İşler...

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA