Burcu Özenç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Burcu Özenç / Yazar

Bir kültürdür AVM'ler!

06 Nisan 2016 Çarşamba 14:06

Sosyal aktivite olarak yemek yemeği ve alışverişi seven bizler, bu iki beyin geliştirici faaliyet alanını topluca bulunca, içinden çıkamaz olduk. İşin içinden değil, AVM’lerin içinden!

Artık bulduğumuz tüm boş zamanlarımızı, alışveriş komplekslerin de geçiriyoruz. Gün içerisinde bütün buluşma noktaları en yakın AVM olarak belirlenirken, yemeden içmeye, sinemadan sergilere, marketten giyim alışverişine kadar her şeyi tek solukta hızlıca yaşayıp, görevi başarıyla bitirmiş olmanın verdiği mutlulukla günü noktalıyoruz.

İlk kez tanışacağınız birisiyle butik bir AVM’de buluşmak, onlarca seçeneğin arasında karar verebileceğiniz en başarılı seçimdir. İçeriği oldukça yoğun, seçenekleri bol olan bir merkezde kıvırma payı da yüksektir. Hoşa gitmeyen durumlar için bir çeşit tedbir alma durumudur. Çok çabuk yön değiştirebilir, her şeyin kolayına kaçabilirsiniz. Popülerliği kolaylıkla harmanlayan bu seçenek “merhaba” demenin en özel yoludur!

“Ne yapalım” sorusuna kesin çözüm sunan Avm’ler, özellikle Pazar günleri “aşkııımmmmm beni gezmeye götür” cümlesinden usanan kocaların gözdesi haline geldi. Düşünmeden yaşamayı seven erkekler için, otopark sorunundan tutunda, hanımıyla konuşup ilgi göstermeye gerek kalmadan, tüm günü beyhude geçirebileceği “dahiyane” bir program olarak tercih edilirler.

Daha adımınızı atar atmaz o eşsiz kokusu, renk ve ışıklarıyla sizi kendine bağlamakla kalmaz, yüzlerce mağazasında binlerce ürünü incelemenin keyfini de size doyasıya yaşatırlar.

Özellikle hafta sonlarının o doyum olmaz kalabalığında, aynı kazağa yüzlerce kişiyle beraber bakmak, sosyalleşmede devrimin öbür ismidir. Markalar arasında ki tempolu yürüyüşlerle, spor salonu hizmeti de vermektedirler. İndirimleriyle “alayım, seneye giyerim” dedirterek, bizi tutumlu olmaya sevk eden, yüzdeli dilimleriyle, 99 kuruşlarıyla maddi kazanç sağlatan bu merkezlerin bize kattığı değerlerin kıymetini bilmek zorundayız. Bir kültür merkezidir Avm.

Yürüyüş için açık alanları, sahilleri ya da ormanlık alanları tercih edenleri asla anlamamışımdır. Özellikle hamileler ve çocuklar için kesinlikle ideal yerler olan, ısısı yaz kış aynı AVM’ler dururken mesire yerlerine gitmekte nedir? Binlerce kişiyle aynı yerde nefes almanın verdiği o iç huzuru hangi doğa yürüyüşünde, mağazaların reklam logolarının görselini hangi deniz manzarasında bulabilirsiniz. Bırakın çocuklarınız yeşili ve maviyi alışveriş poşetlerinizden öğrensin. Hızlı tüketime birer evlat yetiştiremedikten sonra, ebeveyn olmanın manası kalmaz.

Bir bağımlılığımızın daha sonuna gelmişken, gezelim görelim, AVM kültürümüzü geliştirelim.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA