Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir üniversitede daha gerginlik
16 Nisan 2013 Salı 17:02

Bir üniversitede daha gerginlik

Cumhuriyet Üniversitesi'nde öğrencilerle ülkücü öğrenciler arasında gerginlik.

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi'nde öğrenim gören bir grup öğrenci, Dicle Üniversitesi'nde yaşanan olaylara tepki göstermek için üniversite kampusu içindeki Merkezi Kafeterya önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının yapıldığı yere gelen ülkücü öğrenciler ile doğu kökenli öğrenciler aralarında kısa süreli gerginlik yaşandı.

Doğu kökenli ve sol görüşlü öğrencilerin yer aldığı 50 kişiden oluşan Demokratik Öğrenci Derneği, Cumhuriyet Üniversitesi Merkezi Kafetarya önünde bir basın açıklaması yaptı. Öğrenciler barış sürecini desteklediklerini belirterek Kürtlerin üzerinde polis baskısı olduğunu iddia edip bu duruma tepki gösterdi. Demokratik Öğrenci Derneği Sözcüsü Timuçin Göçer, Kürt sorununa çözüm amacıyla bir süreç başlatıldığını belirtti. Bu süreci sabote etmek için provokasyonlar yapıldığını iddia eden Göçer, "Bölgedeki insanların dini hassasiyetleri kullanılarak kendi kirli oyunlarını devreye sokmak isteyen rant ve çıkar çevreleri, Dicle Üniversitesinde bu oyunlarını tekrardan devreye koymak istemiştir" dedi.

Son olayda öğrenci olmayan kişilerin polisle birlikte hareket ettiğini ve bu saldırının organize olduğunu iddia eden Göçer, "Ülkemiz böylesi tarihi bir süreçten geçerken bu tür provokasyon girişimlerine izin vermemeli ve bu tür çevrelere karşı birlik olmalıdır" diye konuştu.

GERGİNLİK YAŞANDI

Basın açıklaması sırasında dernek üyelerinin yanına bir grup ülkücü öğrenci geldi. Ülkücü öğrenciler, 'Kampüste PKK istemiyoruz' sloganları atarak basın açıklaması yapan gruba tepki gösterdi. Karşıt görüşlü iki grup arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Yoğun güvenlik önlemleri alan polis ekipleri her iki grubu güçlükle sakinleştirerek olay çıkmasını önledi.

 

DHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA