Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bizi bekleyen büyük tehlike..
30 Mart 2013 Cumartesi 14:40

"Bizi bekleyen büyük tehlike.."

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal kulübün Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda üyelere konuştu.

Galatasaray Kulübü'nün Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda üyelere hitap eden Başkan Ünal Aysal, "90 milyon liranın üzerinde bilet geliri elde ettik ve Avrupa'da bu sıralamada 8. duruma geldik" dedi. 
Başkan Ünal Aysal, konuşmasına şöyle başladı; 
"Bizlerin görevi geçmişi yargılamak değil, Galatasaray'ı daha da ileri götürmek ve zarar verecek her türlü girişime karşı durmaktır. Son dönemdeki gelişmeler ve söylentilerden sonra bir hatırlatmayı görev sayıyorum. Bizi bekleyen en büyük tehlike, kulüpte yaratılmaya çalışılan cephelerdir. 'Ahmet'in grubu', 'Mehmet'in grubu', 'okullu, okulsuz' gibi tabirler kullanılıyor. Hepimizin ait olduğu tek grup vardır ve adı Galatasaray'dır." 

Galatasaray'ın geçmiş yıllarda mali sorunlarla karşı karşıya olduğunu ve bugün her ne kadar sorunlar azalsa da modern spor endüstrisine ayak uyduracak bir yapılanmaya ihtiyaçları olduğunu aktaran Aysal, şöyle konuştu: 

"Çarkların dönmesini sağlayıp, başarıyı sürekli hale getirecek verimliliğe ulaşmak için önümüzde 4 temel mesele vardır. Sportif başarı, mali güçlenme, idari modernleşme ve lider markamızın güçlendirilmesi hedeflerinde yıl yıl plan haritamızı çakırdık. Birikmiş sorunları bir günde çözemeyeceğimiz için bir öncelik sırası belirledik. Özellikle futbolda sportif başarı olmaksızın, başta birikmiş mali sorunlar olmak üzere diğer meseleleri çözmek neredeyse imkansız. Geride kalan sezonda 18. lig şampiyonluğumuzu kazandık ve bu yıl UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale kadar yükseldik. Bu başarılar, diğer hedeflerimize gitmemiz için önümüzdeki kapıları da açmıştır. Başarıların olağanüstü bütçelerle değil, akıllı seçimlerle gerçekleşmiş olması bizim için ayrıca sevindiricidir. Aynı transfer başarısını bu yıl da tekrarladığımız kanısındayım. En konservatif hesapla bile takımımızın değeri artmıştır. Lig şampiyonluğu sadece bir heyecan yaratmakla kalmadı, aynı zamanda önemli bir gelir artışı yarattı. Maçlarımıza olan ilgi yükseldi ve ortalama izleyici sayımız 47 binlere çıktı. 90 milyon liranın üzerinde bilet geliri elde ettik ve Avrupa'daki bu sıralamada 8. duruma geldik. Biletlerimizi kendimiz satmaya başlayarak bu operasyondan ayrıca 8,5 milyon lira tasarruf sağladık. Yayın gelirlerimiz 44 milyon 880 bin liradan, 81 milyon 600 bin lira seviyesine çıktı. Şampiyonlar Ligi performans gelirimiz de şu anda 45 milyon liranın üzerindedir. Ayrıca Şampiyonlar Ligi'ndeki çeyrek final başarısı, Galatasaray'ın marka değerine de büyük katkı sağlamıştır. Bu başarıya emek veren tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum." 

Galatasaray'ın basketbol ve voleybol şubelerinin maliyetlerine dikkati çeken Başkan Ünal Aysal, gideri azaltacak ancak başarı hedefinde geri adım arttırmayacak bir formül için çalıştıklarını dile getirdi. Her iki şubeye bu sezon için 43,4 milyon lira bütçe ayrıldığını aktaran Aysal, "Son 5 yılda bu iki branşa ayrılan kaynaklar, toplam borcumuzun yüzde 27,8'ini oluşturmaktadır. Her yıl ortalama 21 milyon lira harcamışız. İki branşında son 5 yılda 106,4 milyon lira gelir gider farkı vardır" diye konuştu. 
UEFA Mali Fair-Play uygulamaları nedeniyle bu şubelere olan desteklerini düşürmek zorunda kalacaklarını anlatan Aysal, "Bize yakışmayan çözüm, kaynakları kısıp, başa yarışan takımlardan vazgeçmek olur. Anlattığım yaklaşım Galatasaray'ın misyonuna ters düşer. Bu kısır döngüyü kırmak ve geri atmadan mali baskıyı azaltacak bir yöntem bulmanın zamanı gelmiştir. 2013-14 sezonunda en önemli projelerimizden biri bu olacaktır. Ciddi bir ek mali yük getirmeden bu şubelerimizin gurur kaynağımız olmayı sürdürecekleri bir modeli bulup devreye sokacağız" dedi. 

Galatasaray Spor Kulübü'nün gelirlerinde yaşanan yükselişi, "Sevindirici, hatta neredeyse inandırıcı olmaktan uzak" sözleriyle değerlendiren Başkan Ünal Aysal, Avrupa'da üst liglerde mücadele eden kulüpler arasında son yılların en çarpıcı gelir artışı rakamlarına sahip olduklarını aktardı. 
Ünal Aysal, önemli bir sponsorun bütçesinde kısıntı yapmasına rağmen, isim hakkı gelirlerinin 24,8 milyon liradan 38 milyon liraya çıktığını, GS Store satış gelirlerinin de 57 milyon lirayı aştığını kaydederek, "Çok önemli bir şekilde borç yükünden kurtulma mücadelemiz var. Yeniden yapılanmayla birlikte, 2013 yılında gider kontrolünü sağlamak en önemli icraatlarımızdan biri olmak durumundadır. Uzun yıllar sonrası üst üste 2 yıl toplam borçlarımız azaldı. Tüm bunlara rağmen geldiğimiz nokta, hedeflediğimiz noktanın biraz gerisinde" ifadelerini kullandı. 

Başkan Ünal Aysal, Galatasaray Sportif AŞ.'de yapılan ilk sermaye artışı ve yeniden başvurusu yapılan ikinci sermaye artışı konularına değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "İkinci sermaye artışındaki gecikme umutsuzluk vermesin. Galatasaray, haklı ve legal tutumunu ısrarla sürdürecektir. Bizi öldürmeyen her şey daha güçlü kılar. İlk sermaye artışında 115,6 milyon lira nakit girişi sağladık. Bu durum pek çok kişi ve kurumu nedense rahatsız etti. Bu yapılması gereken bir şeydi. Yüz milyonlarca dolara ulaşmış bir bütçenin, 2 milyon 700 bin lira sermaye ile yönetilmesinin mümkün olmadığı, üstelik eksi 251 milyona ulaşmış öz kaynak sorununun acilen çözülmesi gerektiği gibi son derece rasyonel iki işletmecilik kararına dayanan hamlemiz, pek çok kişi ve kurumu nedense rahatsız etti. Bu yapılması gereken bir şeydi, biz de gerekeni yaptık. Küçücük bir azınlığın Galatasaray'ın güçlenmesini önleme gayretleri dışında hiçbir mantığa dayanmayan ve yasal olmayan engelleme çabaları oldu. Türlü spekülatif ve asılsız dedikodularla süslenerek kişiler ve kurumlar maalesef yanıltılmaya çalışıldı. Bu sermaye artışının son derece gerekli ve rasyonel olduğunu bu işten anlayan herkes bilir. İkinci sermaye artışı talebimizde farkı açmamıza izin vermemek için çalışanlar, bu rauntta biraz muvaffak oldular ama gayretleri sadece ve sadece süreci 6 ay geciktirdi. Zira bu haklı, yasal ve etik olduğu kadar gerekli uygulama en kısa sürede gerçekleştirilecektir. Toplam 153 milyon hissenin sahibinin onayladığı bir işlemi, 450 hisse sahibinin tepkisine yenik düşürmemiz zaten basiretli bir yönetim anlayışıyla örtüşmez." 

Galatasaray Spor Başkanı Ünal Aysal, konuşmasında geleceğe dönük projeleriyle ilgili de üyelere bilgi verdi. Futbol altyapı çalışmalarına verdikleri öneme dikkati çeken Aysal, giderlerin düşürülmesinde bu konunun büyük önem taşıdığını vurgularken, Florya Metin Oktay Tesisleri'nin taşınmasıyla ilgili de 3 ayrı arazi alternatifleri olduğunu ve 2015 yılında bu operasyonu tamamlamayı istediklerini dile getirdi. 

Başkan Ünal Aysal, Türk Telekom Arena'nın yanına bir kapalı spor salonu yapmak için gerekli izinleri yıl sonuna kadar almayı hedeflediklerini belirtirken, stattaki 'Aslanlı Yol' bölgesi için de önemli bir projeleri olduğunu anlatarak, "O yola 40 bini aşkın granit plaket konabilecek. İki ayrı ebatta olacak ve alacak taraftarların isimlerinin yazılacağı granitlerin 1200 liradan başlayan fiyatlarla satılacak" dedi. 
Başkan Ünal Aysal sözlerini, "Galatasaray dışında hiç bir güç Galatasaray'ımıza zarar veremez. Kıskanacaklar. Varsın kıskansınlar. Saldıracaklar. Varsın saldırsınlar. Ama bilsinler ki: Misyonumuz neyi emrediyorsa. Vizyonumuz ne kadar büyükse. Oraya kadar gideceğiz. Birlikte, el ele, omuz omuza" diyerek tamamladı. 

DHA 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA