Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Boğamızı vermeyiz
17 Mayıs 2013 Cuma 15:11

"Boğamızı vermeyiz"

Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı'nın Kadıköy Altıyol'da bulunan dövüşen boğa heykelini istemesine tepki yağdı...

Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı'nın Kadıköy Altıyol'da bulunan dövüşen boğa heykelini istemesine tepki gösteren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, heykeli vermeyi düşünmediklerini söyledi.

 Boğanın Kadıköy ve Kadıköylülerle özdeşleştiğini belirten Öztürk, Beylerbeyi Sarayı'nda bulunan böğüren boğa heykelinin de kendilerine verilmesini istedi. 

 
Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde Kadıköy Belediyesi'ne resmi yazı göndererek Sultan Abdülaziz döneminde Beylerbeyi Sarayı için yaptırılan Kadıköy Altıyol'daki boğa heykelinin eserin sahibi olan Milli Saraylar'a teslim edilmesini istedi. Hemen harekete geçen Belediye Başkanı Selami Öztürk, resmi bir yazıyla heykelin Kadıköy'ün simgesi haline geldiğini, belediyenin logosuna konulduğunu, bu nedenle boğa heykelini iade etmelerinin söz konusu olmadığını bildirdi. 
 
Tartışmaların büyümesi üzerine gazetecilere açıklama yapan Başkan Öztürk, "Heykeller insanlar için yapılır. Onlardan bir şeyler yapılsın diye inşa ederler. Boğa heykeli yarım asıra yakındır Kadıköy'de bulunuyor. Kadıköyle özdeşleşmiş, simgesi haline gelmiştir. Aynı zamanda bir buluşma noktasıdır. İnsanlar çocuklarıyla beraber gelip fotoğraf çektiriyorlar. Türkiye'de herkes bilir. Şimdi siz bunu alıp götürüp Beylerbeyi Sarayı'na hapsetmek istiyorsunuz. Bu kabul edilemez. Siz bunu altın kafese koysanız bir şey ifade etmez. Biz bu heykeli iade etmeyeceğiz. Bu Kadıköy'ün malı. Hiç kimsenin almaya hakkı yok. Bu halkın malı. Kimin malını kimden alıyorsunuz? Bunlar kamu malı. Kamunun malını kimseye vermeyiz. Bu dövüşen boğa. Beylerbeyi Sarayı'nda böğüren boğa varmış. Onu da bize versinler. Halkın sevdiği yere koyalım. İkisi yanyana olsun." diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA