Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Boşanma çocuğu nasıl etkiliyor?
21 Mayıs 2013 Salı 13:29

Boşanma çocuğu nasıl etkiliyor?

Anne ve babası boşanma kararı alan çocuk kendini suçlayabilir... Bu dönemde çocuğun yaşamında ani değişiklikler yapmayın, ona daha çok vakit ayırın


Anne babanın boşanma kararı alması kuşkusuz en çok çocukları etkiliyor... Çocukların boşanmaya karşı verdikleri tepkiler yaşlarına, cinsiyetlerine, duygusal güçlerine ve ailelerinden aldıkları desteğe bağlı olarak farklılık gösteriyor.

KABULLENMEK ZOR
Ancak çoğu çocuk anne babasının boşanmasını kabul etmekte zorlanıyor. bebek.com sitesinde konuya açıklık getiren Tanı Eğitim, İletişim ve Danışmanlık Hizmetleri Psikolojik Danışmanı Dr. Işın Akı boşanmalarda çocukların neler yaşayabileceklerini, anne babaların onlara nasıl destek olabileceklerini ve nerelerden yardım alabileceklerini anlatıyor. Boşanma sürecinde anne babanın yaşadığı öfke, çocuğu boşandığı eşine karşı kullanmasıyla sonuçlanıyor.

ÇOCUĞU KULLANMAYIN
Bu şekilde birbiriyle sürekli mücadele halinde olan anne babalar, çocuklarının boşanma veya ayrılığa uyum sağlamalarını daha da zorlaştırdığını unutmamalı. Zor da olsa, anne babalar öfkelerinin farkına varmalılar ve geçmesini sağlamalılar. Çocuk, anne babasının her biri tarafından farklı yönlere çekildiğini hissetmediği sürece, boşanmayla daha iyi başa çıkıyor.

HEMEN EVLENMEYİN
Bununla birlikte boşanmanın ne olduğu ve boşanmadan sonra anne, baba ve çocuğun yaşamında ne gibi değişiklikler olacağı konusunda çocuğu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek gerekiyor. Boşanma sürecinde, şehir veya ev değiştirme, bakıcı değiştirme, yeni bir evlilik gibi yaşam değişikliklerini erteleyin. Yaşanması zorunlu bazı değişiklikler varsa, bunlara kademeli geçişler yapmaya gayret edin.

KENDİNİ SUÇLAMASIN
Çocuktan ayrı yaşayacak olan eşin, kademeli olarak evden ayrı kalmaya başlamasında yarar var. Boşanmadan sonra, çocuklar her iki eşle de düzenli olarak görüşmeye devam etmeli. Unutmayın ki siz hala onun anne ve babasınız. Bir de şu gerçeği aklınızdan çıkarmayın: Çocuklar anne-babalarının boşanmasından kendilerini suçlayabiliyorlar. Bu yüzden, boşanma sebebinin onunla hiçbir ilgisinin olmadığını, bunun anne ile babanın arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığı açıkça anlatın.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA