Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Boyacı Metinin vize zaferi
10 Nisan 2013 Çarşamba 17:46

Boyacı Metin'in vize zaferi

Avrupa’da yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarının vize çilesine ayakkabı boyacısı Metin Kalkan son verdi.

Türkiye’de ayakkabı boyacılığı yapan Kalkan, sadece 500 Sterlin (bin 375 TL’lik) sermaye ile İngiltere’de iş kurdu.

Avrupa’da Türk vatandaşlarına iş kurma ve oturum hakkı veren Ankara Anlaşması’na dayanarak başvuru yapan ayakkabı boyacısı Metin Kalkan’ın İngiltere’deki yatırım başvurusu kabul edildi.

İngiliz mahkemesinin bu kararı diğer başvurular için emsal teşkil edecek.
Metin Kalkan’ın iş kurma başvurusunu yapan KC Avukatlık Bürosu avukatlarından Hakan Camuz, Londra’da basın toplantısı düzenledi. 
Toplantıda konuşan Camuz, mahkemenin verdiği bu kararın Türk yatırımcıların Avrupa’da iş kurmak için alt sermaye sınırı olmadığının hukuki bir ispatı olduğunu belirtti. 

SERMAYE SINIRI YOK

Bu davanın Türk vatandaşlarının minimum sermaye ile Avrupa’da iş yapabileceklerini ve oturum alabileceklerini göstermek için yapılmış sembolik bir dava olduğunu vurgulayan Camuz, şöyle devam etti: ‘Ankara Anlaşması servis sektöründe hizmet vermek isteyen herkese açık. Bu bir örnek karardır. Bu karar,Türk yatırımcının Avrupa’da iş kurmak için alt sermaye sınırının olmadığının hukuki ıspatıdır. Biz,Türk yatırımcılarının cesaretli bir şekilde bu konunun üzerine gitmesini istiyoruz. Vize duvarlarının yıkılmasını istiyoruz. Bu bir utanç duvarıdır, bunun yıkılması lazım diye düşünüyoruz.’

Bu dava ile Türk vatandaşlarının haklarının ne olduğunu göstermek istediklerini ifade eden hukukçu Camuz, sonucun Türk vatandaşları için psikolojik bariyeri açmakta fayda sağlayacağını vurgulayarak ayrıca kararın, Türk vatandaşlarının haklarının ne olacağını bilmesi ve bunların peşine düşmesi için örnek olacağını kaydetti.

TÜRK VATANDAŞLARINA YOL AÇIK

Ankara Anlaşması’nın Türk vatandaşlarına geniş haklar verdiğine dikkat çeken hukukçu, bu kararın Türk vatandaşlarının bu haklarını kullanması için örnek teşkil etmesini istediklerini belirterek şöyle konuştu: ‘Bu başvurunun en büyük özelliği yatırımın alt seviyesinin olmadığını göstermesi. Başvurunun red alacağını biliyorduk, dediğimiz gibi oldu. Ancak İngiliz mahkemesi verilen red kararını yanlış buldu. Temyize bile 
gitmeden başvurumuz kabul edildi. Yani yol açık. Bu mesajı vermek istiyoruz.’

LONDRA’DA AYAKKABI BOYAYACAK

Türkiye’de ayakkabı boyacılığı yapan Metin Kalkan da mahkeme kararından duyduğu memnuniyeti ifade ederek Ankara Anlaşması’nın verdiği bu haktan yararlanmak için Türkiye’den başvuru yaptığını söyledi. Türkiye’de de mesleğinin ayakkabı boyacılığı olduğunu söyleyen Kalkan, mesleğine Londra devam edeceğini belirtti.

AYAKKABI BOYAMA HİZMETİ 12 TL

Basın toplantısının ardından boya sandığıyla basın mensuplarına poz veren Kalkan, Londra’da bir ayakkabıyı 4.50 Sterlin’e (yaklaşık 12 TL) boyayacağını söyledi. 

ANKARA ANLAŞMASI İLE OTURUM HAKKI

İngiltere'de yatırım yapmak isteyen bir işadamının banka hesabında ortalama 500 bin sterlin (1.3 milyon TL) sermaye göstermesi ve belirli süreyle şirketini çalıştırması gerekiyor. Ancak, Ankara Anlaşması minimum sermaye şartı koşmuyor. Bu nedenle, Avrupa’da şirketini kurup ticaretiğini sürdürebildiğini ispatlayan Türk vatandaşlarına Ankara Anlaşması gereğince oturum hakkı tanınması gerekiyor.

 
 
DHA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA