Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Böyle çekildiler!
14 Mayıs 2013 Salı 15:39

Böyle çekildiler!

Sınır ötesine çekilen PKK'lı gruplardan ilki Kuzey Irak'a ulaştı. 9'u erkek 6'sı kadın 15 kişilik ilk grubun Çukurca kesiminden geçiş yaptığı öğrenildi...

PKK'nın aldığı karar üzerine 8 Mayıs'ta Türkiye'den çekilmeye başlayan ilk PKK'lı grup, Hakkari'nin Çukurca İlçesi kırsal kesiminden Kuzey Irak'a giriş yaptı. Türkiye sınırına yakın Metina Kampı'na gelen 6'sı kadın toplam 15 PKK'lı arkadaşları tarafından karşılandı. Yorgun görünen PKK'lılar,  herhangi bir oprasyona denk gelmediklerini ancak dönüşleri boyunca Heronların kendilerini adeta takip ettiğini söyledi.

PKK'nın Kandil Dağı'ndaki yöneticilerinden Murat Karayılan'ın 8 Mayıs'tan itibaren Türkiye'den çekileceklerini açıklaması ardından 1-15'er kişilik gruplar Kuzey Irak'taki kamplara bugün gelmeye başladı. 8 Mayıs'ta Van'ın kırsal kesiminden yola çıkan üzerindeki ağır silahlar da bulunan 6'sı kadın 15 PKK'lı Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nin kırsal kesiminden geçiş yaparak, bugün saat 06.30 sıralarında Kuzey Irak'taki PKK'nın Metina Kampı'na geldi.

Çekilen ilk PKK'lı grubu görüntülemek için Kuzey Irak'a giden gazeteciler, buradan örgütün görevlendirdiği 'Sinan', 'Şahan', 'Umut', 'Harun' ve 'Bahtiyar' kod adlı PKK'lılar tarfından otomobillerle Duhok'tan alınarak 2 saatlik bir yolculuk ardından Metina Dağı'nın giriş kısmına getirildi. Burada örgütün arazi koşullarına uygun araçlarına bindirilen gazeteciler, derin vadile, sarp, kayalık ve ormanlık alanlardan geçirilerek kendileri için hazırlanan bölgeye götürüldü. Gazeteciler, bölgeye alınmadan önce çantaları güvenlik gerekçesiyle arandı, kampın girişinde cep telefonları tek tek kayıt altına alınarak kapatıldı ve bir kutuda toplandı. Türkiye sınırına yakın olan Metina Dağı'nın alt kesiminde küçük ve büyük çadırlardan gazeteciler için bir kamp oluşturuldu. 

PKK'lılar ayrıca gazetecilerin yemek yemesi, sohbet etmesi gelişmeleri takip etmesi için, su geçirmemesi için üzeri naylonla kapatılmış ağaç dallarından 2 günde bir kulübe  yaptı.

Kulübeye gazetecilerin gelişmeleri takip etmesi için bir adet büyük LCD televizyon konuldu. Görevlendirilen 15 PKK'lı gazetecilerin ihtiyaçlarını karşılamak için sabaha kadar çaba harcadı. 

Sabaha kadar yağmur yağan bölgede PKK'lılar gazetecilerin kulübenin önünde ısınmak için yaktığı ateşin sönmemesi için sürekli odun kırdı.PKK sorumluları ateşin başında sabahlayan gazetecilerle süreç konusunda tartışmalarda bulundu. Saat 04.30 sıralarında uyuyan gazeteciler kaldırılıp kahvaltıları yaptırıldıktan sonra yine araçlara bindirildi. Araçların yetersiz kalması üzerine gazetecilerin büyük bölümü kamyonet kasasında yaklaşık 1.5 saat süren zorlu dağ yolculuğundan sonra Metina bölgesindeki ikinci kampa ulaştı.

'Çözüm sürecinin' başlamasının en büyük etkilerinin görüldüğü yerlerin başında Irak'taki PKK kampları geliyor. PKK'nın yayın organı olduğu belirtilen uydu aracılığı ile yayın yapan Nuçe TV ile Sterk TV'nin yanı sıra, Kuzey Irak'taki Kürt kanaları ve Türk televizyonlarını yakından takip eden PKK'lılar çözüm süeciyle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı konuşmalarını da izledikleri görüldü. Gazeteciler için hazırlanan kulübede televizyonun başına geçen erkek ve kadın PKK'lılar Başbakan Erdoğan ile diğer parti liderlerinin dediklerini dinliyor, aralarında değerlendiriyor.

HERONA KARŞI ELLERİNDE ŞEMSİYE ÖNLEMİ

Van'ın kırsal kesiminden yola çıkıp, sabah erken saatlerde Metina Dağı'ndan tek sıra halinde aşağıya inen sırtlarında, Kalaşnikof tüfeklerin yanı sıra, suikast silahı Kannas, bomba atarlar, M-16, ve kütüklüklerinde el bombaları bulunan PKK'lıların her birinin elinde bulunan şemsiyelerler ise dikkat çekti. Askeri kamuflaj deseninde olan ve Heronlar geçtiği için PKK'lıların oldukları yerde durarak açtığı şemsiyeleri yanlarında bir an bile ayırmadığı görüldü.

Gelen ilk grup PKK'lılar, örgütün denetiminde bulunduğu için 'Medya savunma alanları' olarak adlandırdıkları bölgede arkadaşları tarafından törenle karşılandı. Kadın ve erkeklerden oluşan 15 kişilik PKK'lı grubu, sıraya giren arkadaşları alkışlayarak karşıladı. Bölgede 3 günden bu yana aralıksız devam eden yağmur nedeniyle sırılsıklam olan ve oldukça yorgun oldukları gözlenen PKK'lılar kampa ulaşır ulaşmaz kendilerini bekleyen arkadaşlarıyla tokalaştı, ardından sırt çantaları ve ağır silahlarını ağaçların altına bıraktıkarak sonra yakılan ateşin başına geçti.

"OPERASYONLA KARŞILAŞMADIK"

Yaklaşık 10 dakika boyunca ateşin başında ısınan 15 PKKlı adına daha sonra Kürtçe açıklama yapan 'Cigerxwin Fırat' kod adlı PKK'lı, Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine sınır dışına çekildiklerini söyledi. Yaklaşık 1 haftadan bu yana yolda olduklarını ve çok güç şartlarda dönüşü gerçekleştirdiklerini kaydeden Fırat, yolda herhangi bir operasyonla karşılaşmadıklarını ancak, Heronlar'ın sürekli üzerlerinde uçtuğunu ve bu durumdan rahatsız olduklarını söyledi. Fırat, 2013 yılı için Türkiye alanında savaşı tırmandırmak için büyük bir hazırlık yaptıklarını ancak Abdullah Öcalan'ın talimatı ve örgütün dönün kararı üzerine Van kırsal kesimini terk ettiklerini söyledi. Fırat, "Sürece bizde katkı sunmak istiyoruz. 14 arkadaşımızla birlikte 7 gündür yürüyoruk ve bu zorlu yürüyüşün ardında Irak'taki Medya savunma alanlarına ulaştık. Ancak, gelirken yolda sürekli Heronların keşif uçuşlarına maruz kaldık. Bu yıl yoğun olarak savaş hazırlığı yapıyorduk. Böylesi bir sürecin gelişeceğini tahmin etmiyorduk. Fakat önderliğimizin talimatı bizim için emirdir" dedi.

Türkiye'den gelen PKK'lılar daha sonra dinlenmek için derin vadilerde bulunan bir diğer kampa geçti.

 

pkkcek3.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA