Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bronzluk mu kanser mi?
09 Mayıs 2013 Perşembe 18:31

Bronzluk mu kanser mi?

Yaz kapıda... Bronz bir tene sahip olmak, aylar boyu bu güzelliği korumak hepimizin hayali... Ancak dozunu kaçırmadan... Yoksa tehlike kapıda demektir

Kanser türleri arasında en yaygın türlerden biri olan ve dünya genelinde her yıl yüzde 5 gibi hızlı bir artış grafiği gösteren cilt kanserinin giderek daha fazla insanın yaşadığı ciddi bir sağlık problemi haline geldiğini belirten uzmanlar bir dizi hayati önerilerde bulunuyorlar. Yaşamın kaynağı güneşin hayattınızı karartmaması için uyulması gereken kuralların başında ise güneşin en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması ve koruyucu kremlerın kullanılması geliyor.
GÖLGEDE GÜNEŞLENİN
EN sağlıklı bronzlaşma şeklinin gölgede güneşlenmek olduğunu belirten uzmanlar kışın bile koruyucu kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Avustralya'da güneşin zararlı ışınlarının yol açtığı cilt kanserlerindeki artış nedeniyle güneşe karşı adeta savaş açıldığını kaydeden uzmanlar, Türkiye'de her 100 kişiden üçünde görülen cilt kanserinin önlem alınmadığı takdirde daha yaygınlaşacağından endişe ettiklerini söylüyor. Cilt kanserinin en fazla tedavisi olan kanser türleri arasında yer aldığını belirten doktorlar, kişilerin kendi cilt tiplerine uygun UVA ve UVB koruyucu kremler kullanarak güneşin zararlı ışınlarını önleyebileceklerini belirtiyor.
ARTIŞ SÖZ KONUSU
TÜRKİYE'de de tüm dünyadaki gibi cilt kanserinin giderek artığını belirten uzmanlar, her 100 kişiden 3'ünde cilt kanserinin görüldüğünü belirtiyorlar. Uzmanlar, bir an önce bronzlaşmak için saatlerce güneşlenmeye hazırlananları, kansere yol açabilecek cilt hasarları konusunda uyarırken özellikle güneşin en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamasını ve güneşten korunmak için de mutlaka koruyucu krem kullanılması gerektiğini söylüyorlar.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA