Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Bu kadar olabilir

17 Haziran 2015 Çarşamba 11:28

Bir yalnızlık, flarmonisidir bu ülkede Türk olmak. Anayasal bir Türklük peşinde değilim. Orada yazan, değişir veya değişmez. Benim üzerine yapışıp kalmak, sabahlara kadar defalarca söylemek istediğim başka. Ezenin, ezileni her gün biraz daha fazla dibe itmesidir. Türk olmaksa, acayip zor  bir durum. Çok afedersiniz ama, “ulan” demek istiyor insan, dağa taşa, ağaya, paşaya, ulan bir turist kadar hükmümüz olmayacak mı? Olmaz anasını satayım.

Bu söylemlerden, hiç bir sonuç da çıkmaz. Böyle oligarşinin egemenliğini, insan sömürüsü veya ölümlerine ucuzca yasladığı topraklarda, yanarsın yanarsın bi daha yanarsın kendi içinde. Sen yeterki siyasetçi, tüccarlara dokunma.
Onun dışında yanmak serbest. Böcek veya çiçek kadar, etkin olur en fazla.
Bunalmışlık da değil bu. Bir bireyin Türkiye adlı, çene yarıştıran, fikir fukarası siyaset köleleri olmaya mahkum edilmiş vatandaşlık bileşkesidir, başımıza gelen.
İş adamları acaba ne istiyor? Yok artık, abartıdır falan değil. Aynen öyle.
Ne doymaz bir kasaymış o. Yıllardır, gelir dağılımı bozulur, adalet çöker ve aralarındaki yalakalara hiç bir şey olmaz. Yuh artık. Oldu olacak bari kelle başı 2 oy hakları olsun. Dünya ile rekabet edemez cücelikte bir iş dünyası.

Türk tipi elbette. Demokrasi gibi. Ama sanki o alemde vatandaşlık kavramı bir başka.
Onların da bunalımı var. Ama korkak duruşlarıyla belgeli. İhtilaller, savaşlar, darbeler,  hepsinde keseleri dolmuş. Utanmadan; Ecevite karşı ilanlar verenler. Şimdi Ecevit için, selam durabiliyor. Kenan için, Süleyman için ne yaptılar ki?

Şimdi de siyasete salçalar. AKP kendi zenginini yaratırken, kendi medyasını ve kendi tarzını da yarattı. AKP dışı olanlar da kazandı parayı. Fakat, sonra paraların akış yönü ve hızı değişince, durum dipledi. Dipledi ama korku da var. Olanı da kaybedersek korkusu. Vatandaş oy verdi. Neye oy verdi. AKP ve ona karşı olana. Bu karşıtlığın başında da CHP var.

Şimdi iş dünyası kalkmış koalisyon istiyor. Neden? Nedeni şu: Onlar bu ülkenin yerli ziyaretçileri gibi. Sanki, bu topraklarda para kazanmak üzere yollanmışlar. Hukuk bir günde yıkılıp, faşizme bir günde alışmadık heralde. AKP öncesi sanki hiç olmadı. Bütün bunların sebebi, bir Tek o sert kişi değil.

Öğrencileri asarken faşistler ve Süleyman ve Kenan veya başkası, para avcıları neredeydiler? O ara küp doluydu. Ve bir gün iş kendilerine dokununca. Aman ha kafası başladı.Onu da korkarak yapar haldeler.

Vatandaşı, bireysel olarak düşünüp, sorgulamasın diye korkan bir ülke yönetiminden de ancak bu kadar iş veya onun o küçük dünyası doğar.

Boş konuşma yarışı devam ederken, keşke azcık insan olmanın hakkına baksalar da, rahat etsek. Mesela eğitimde fırsat eşitliği, iletişimin milli olmayıp, eğitimin milli olması gibi, bir gerici kafa. Değişir mi? Asla değişmez.

Herşey yerine oturana kadar, çok sular akar. Önce siyasetçi bir yerinde adam gibi otursun, sonra camilerde siyaset ve sağ partilere seçmen yetiştirme telaşı yerine; din , sokaklarda, kişisel sohbetler başlar. Yoksa, bu böyle siyasetle yatırılıp, siyasetle uyanırız. Yatarken yatacağını seçemeyen, bir insan, hangi özgürlükle sevişebilir vaya hangi cuntayla savaşabilir.Biz de o kadar olabiliyoruz. İş , aşk veya diğer cıbıldak durumlar, alayı Türk tipi olmak zorunda. Dünyaya gözleri kapalı, obez bir mali yapı, ancak buraya kadar gelir.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA