Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bulgariden büyük vurgun
15 Mart 2013 Cuma 18:49

Bulgari'den büyük vurgun

Ünlü mücevher markası 3 milyar Euro'luk vergi kaçırmakla suçlanıyor

ÜNLÜ İtalyan lüks markası ve mücevhercisi Bulgari’nin 2006’dan bu yana yasal olmayan yollardan yanlış beyanla 3 milyar euro vergi kaçırdığı ortaya çıktı. Roma Savcılığı markanın 46 milyon euroluk taşınmazına el koydu. Bulgari’nin sahipleri Paolo ve Nicola Bulgari dışında markanın İtalya temsilcisi Maurizio Valentini ve CEO’su Francesco Trapani hakkında yolsuzluktan ve devlete zarar vermekten soruşturma açıldı.

Türkiye’den geçtiğimiz yüzyıl İtalya’ya göç eden Rum kökenli Sotirios Voulgaris’in kurduğu mücevher atölyesi son yıllarda sosyetenin bir numaralı kuyumcusu olmuştu. 2006’dan bu yana Hollanda, İrlanda ve İsviçre’deki özel bankalara düşük vergi göstererek para aktaran Bulgari ailesinin yaklaşık 3 Milyar euro vergi kaçırdığı maliyece saptandı. Maliye polisleri Roma savcılığının isteği doğrultusunda yine Roma’daki Bulgari’nin Via Condotti sokağındaki mücevher mağazasıyla 5 katlı sergi binası mühürlendi.

3.7 MİLYAR EURO

Bulgari, 2011 yılında dünyanın en büyük moda gurubu olan Fransız Louis Vuitton’un (LVHM) bünyesine girmişti. Hisse devri şeklinde gerçekleşen satın alma sonunda Bulgari’nin değeri 3.7 milyar euroya ulaşmıştı. Fransız dev, Bulgari ailesine ait olan yüzde 50.4’lük hisseyi devralırken aileden iki temsilci yönetimde kalmıştı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA