Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Bulun o katilleri

15 Temmuz 2013 Pazartesi 00:20

3 Haziran'da Eskişehir'de vahşi bir cinayet  işlendi. Eli coplu ve sopalı bir bölük, 19 yaşındaki Ali İsmail'i acımasızca öldürdüler. Kafatasını parçalayarak. Suçu, İstanbul'da  başlatılan  Gezi eylemlerine destek yürüyüşüne katılmaktı. 


Eskişehir Valisi, bu işle polisin ilgisi bulunmadığını söyledikten sonra şöyle buyurdu: "Kendi arkadaşlarına bile zarar verip 'polis yaptı' süsüne büründürmeye çalışıyorlar."

Vali'ye göre; polis saldırısından kurtulmak için sokak arasına kaçan Ali İsmail'i kendi arkadaşları dövmüş, öldürmüş oluyor.

İşte bu açıklama beni kuşkulandırdı ve konuya daha yakından baktım:

Bölgede olayı gören 40 kamera var. Ama ne hikmetse (!) bunların çok büyük bölümünde, olayın olduğu dakikalar yer almıyor. Önü var, sonu var ama İsmail'in dövülmesi yok.

Bu görüntüleri oradaki binalardan Eskişehir polisi toplamış; savcılığa vermiş.

Şimdi ben, o cinayetin görüntüleri silinmiş veya o disklerle oynanmış, dersem aksini kim ispat edebilir?

TANIK VAR

Bu cinayet sıradan bir cinayet değil. Sopalarla kafası kırılan gencimizin kimler tarafından öldürüldüğünü bir gören var. Ali İsmail'in dövülmesini şöyle anlatıyor:  "Gaz maskesi takan bir polisle yanındaki bir polis, Ali İsmail'i yakaladı ve yanlarına gelen ellerinde cop ve sopa bulunan 6 kişiyle birlikte dövmeye başladı. Ben fırının köşesinde olayların yatışmasını bekledim. Ali İsmail kaldırımın kenarına çöktüğü ve yüzüne aldığı darbeyle kendinden geçti. 6 kişi içinde olan ve elinde sopa veya cop bulunmayan bir kişi, yanındakilere 'İyi stres attık' dedi."

Korkusundan gizli tanık olan bu kişinin anlattıklarını 40 kadar kameradan silinemeyen bir görüntü de destekliyor. Buradan anlıyoruz ki Ali'yi dövenlerden birisi gaz maskesi takmış olan bir polis. Elinde cop var, onunla vuruyor. Diğerleri de birbirlerini tanıyan havadalar. Aynı işi ortaklaşa yapmanın rahatlığı içindeler, alışkın halleri belli oluyor. Yoksa bunlar sivil polis mi?

Olay bir kaza değil...

Rastgele vurulmuş bir coptan da kaynaklanmıyor.

Büyük bir ihtimalle, bir polis ekibi; sokağa dalıyor, önüne geleni acımasızca dövüyor.

Bu arada o canım genci de yakalıyorlar, intikamlarını (!) alıp "stres atıyorlar".

***

Olayın geçtiği yerdeki otelin kamera görüntüleri silinmiş ya.  Polis diyor ki: "Basında yer aldığı şeklide CD'nin kırılması veya içeriğine müdahale söz konusu değildir. İddia edilen eksik görüntünün olay yerindeki otel sahibinin tedbir amaçlı elektrik şalterini kapatmasından kaynaklandığı ifade edilmiştir"

Otel sahibi ise, "Ben görüntüleri sağlam teslim ettim." diyor.

Otel sahibi deli mi ki iş yerine bir zarar verilirse bunu tespit edebilmek için koydurduğu kameraları kapattırsın. Hem kameralar öyle şehir cereyanı gitti diye çalışmaz mı sanıyor birileri?

***

Belli ki bir güç, bu görüntülerle oynamış. Kamera sahipleri de susuyorlar korkudan...

Kim olabilir bu güç?

Benim aklıma ister istemez coplu, gaz maskeli o polis ve arkadaşları geliyor.

Ve istemeden darbe döneminin polislerini hatırlıyorum. Vururlar, çatışmada öldü, derlerdi. Pencereden atarlar; intihar etti, diye örterlerdi üstünü...

Sayın İçişleri Bakanı! Bu mızrak hiçbir çuvala sığmaz. Polisi korumak, onların arasındaki suçluları korumak değildir.

Eğer suçlular polis değil ise... O zaman onları bulun...

Türk polisinin imajını yerle bir eden bu ortamı mutlaka ve mutlaka temizleyin.

BİR DE BU VAR

Son Gezi olayları yüzünden  Taksim Dayanışma Platformu üyeleri gözaltına alındılar. Bunlardan birisi de İstanbul Mimarlar Odası Genel Sekreteri Mücella  Yapıcı...

Mücella Hanım tam 62 yaşında... Bu hanımefendiye gözaltında iken polis diyor ki: "Soyun! Domal! Öksür!"

Bu muamele makatında uyuşturucu sakladığından şüphe duyulan kadınlara yapılıyormuş...

Oradaki polis; anası yaşındaki birisine böyle davranıyor. Bunu öğrenen sıradan insan da Türk polisinden nefret ediyor. Bu tepkinin iktidara yansımayacağını sanan varsa, kesinlikle aldanmaktadır.

Yoksa bu polis örgütünün içinde bir ekip var da iktidarı halkın gözünden düşürmek için mi böyle işler yaptırıyor?

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA