Leyla Liman Oruç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Leyla Liman Oruç / Yazar

Büyük katliam

08 Şubat 2016 Pazartesi 16:32

 

Bizim ülkemiz de kız çocuklarını yetiştirirken, ‘’kadınlar evin namusudur ‘’(!) olgusunu beyinlerine kazımaktan adamlar dünyayı göremez oldular. Bazı kesimden bahsediyorum tabi ki…

Ama o bazı kesimler bizi perişan edecek kadar çoklar…

Gaziantep kent merkezinde Yusuf Taş’ın boşanmak isteyen eşi Tuba Taş ve 8 kişinin pompalı tüfekle öldürülmesi daha doğrusu katledilmesi kanımızı dondurdu. Katil zanlısı koca bir süre önce Gaziantep’te özel güvenlik görevlisi olarak çalıştıktan sonra İstanbul’da garsonluk yapmaya başlamış olduğu tespit edildi.

Karısını ve onu destekleyen ailesini boşanmamaya ikna edemeyince katliama başladığı ortada.

Kıskançlık dozunda olursa zararsızdır..Kıskançlık dozunda olursa kelime anlamını manasını taşır. Fazlası kıskançlık değil patolojik bir rahatsızlık boyutudur..

Yaşanılan çok örnek göstermektedir ki; kişi kendini haklı görmekte ve yaptığının karşısına verdiği zararın hak edilmiş bir durum olduğuna inanmaktadır…

Dozunda kıskanmak o tatlı ait olma hissini hissettirtmek önemsendiğini bilmek manasındadır. Haliyle de zararsız bir boyut olarak yaşanır.

Ama hepsi bu kadar. Bundan bir adım ilerisinde durmak gerekir.

Tehlikenin her an yanı başınızda olduğunu bilmeniz gerekir. Patolojik boyut kendi kendinize çözümlenecek bir şey değil..

Çocuklar zarar görmesin diye hasta ruhlu eşlere tahammül etmek, beraber yaşamaya çalışmak aslında çocuklara verilebilecek en büyük travmadır. Gaziantep’teki vahşetin tanığı küçük çocuk ömür boyu zihninden silemeyeceği bir acıya tanık olmuştur.

Hangi çocuk babasının annesini ve akrabalarını katletmesine tanıklık yaptık dan sonra sağlıklı birey olarak topluma karışabilir..

Yine öne çıkan ne oldu biliyor musunuz? Sayın Fatma Şahin’in Bakanlığı döneminde uygulamaya konmasını istediğim, evlilik öncesi anlaşma gibi, eş adaylarının ruh sağlığı yerindedir raporu ortaya konmalı.

Çocuk sahibi olmanın da ciddi ön hazırlıkları olması gerektiğini düşünüyorum.

Biz kadınlara hormonlarımız bazı dönemler anne ol anne ol diye baskı yapar. Eğer hissetmenin dışındaki sağlıklı koşulları oluşturamıyorsak bir yöntemle bu duygumuzu bastırıp bir hatanın köşesinden dönmek daha da mantıklı geliyor bana.

Anlaşamayan boşanmak isteyen karı koca her ne olursa olsun ölene kadar göbekten bağlı oluyorlar eğer ortak çocukları varsa.

Bu yüzden evlenseniz dahi çocuk sahibi olmadan önce enine boyuna düşünüp karar vermek gerektiğinin doğruluğu bir kez daha yaşanılan bu acı olayda ortaya çıkıyor. Hiç değilse ruhsal ağır hasar alan çocukların sayılarında belki düşüşler olabilir. Bir kadın ve anne olarak yine yüreğim acıdı...

‘’ Otuz üç bin tane davranış kuralını hatırlayabilecek kadar kurnaz birisi her zaman için onun dışına çıkacak yolları bulabilecek kadar da uyanık olacaktır; belli bir şeyi yapmak istemeyecek olursa ondan kurtulacağı bir yol bulacaktır. OSHO.

Mutlu Kalın

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA