Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
C30 Electric 1.5 saatte şarj oluyor
27 Nisan 2013 Cumartesi 11:16

C30 Electric 1.5 saatte şarj oluyor

Elektrikli otomobil çalışmalarına hız veren Volvo, daha fazla güç ve 1.5 saatte şarj özelliği sunuyor

Volvo, C30 Electric modelini geliştirmeye devam ediyor. Otomobilin yeni Siemens motoru, 120 beygirlik maksimum güce ve 250 Nm'lik torka sahip. 0'dan 70 km/s hıza 5.9 saniyede ulaşan C30 Electric, 1.5 saat içerisinde tam şarj olabilme özelliğine sahip.

Volvo Car Group Elektrikli Aktarma Sistemleri Başkan Yardımcısı Lennart Stegland konuyla ilgili olarak "Yenilikçi hızlı şarj çözümünün eklenmesiyle,  otomobilin günlük kullanımdaki sürüş süresi ve menzili radikal ölçüde artırıldı. Bu sahip olma maliyetini büyük ölçüde düşürecek, çünkü gün boyunca yaptığınız her kilometre çok daha ucuza gelecek. 10 dakikalık hızlı şarj, 20 kilometrelik ekstra menzil anlamına geliyor," açıklamasında bulundu.

Siemens, Volvo'nun yeni Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi (SPA) platformu için de elektrik tahrikli güç aktarma bileşenleri ana tedarikçisi olarak görev yapacak. Hibridlerden saf elektrik enerjili modellere kadar her düzeyde gelişmiş elektrifikasyon sistemleri sağlayacak olan Siemens'in tüm çalışmaları kabin hacmi ve yükleme kapasitesinden kayıp olmaması üstüne yoğunlaşacak.

Dünyada bir ilk
Yeni 22 kW'lık hızlı şarj cihazı, üç fazlı besleme üzerinde çalışıyor ve elektrikli bir otomobile monte edilebilecek kadar küçük, dünyanın ilk yerleşik şarj cihazı.
Otomobil, sıradan bir tek fazlı 230V ev prizine bağlandığında 8-10 saatte şarj olurken, üç fazlı çıkış kullanan yeni sistem bu süreyi sadece 1.5 saate indiriyor. Bu da NEDC sertifikasyonu sürüş döngüsüne göre 164 km'lik bir menzile denk geliyor.

Lennart Stegland bu yenilikle ilgili olarak; "Bu benzersiz çözümü geliştirdiğimiz için gurur duyuyoruz. Gün içindeki kullanım süresini artırdığımızdan dolayı hem kamu hem de özel sektör için elektrikli otomobilleri ticari bir teklif olarak daha uygun hale getirme yolunda önemli bir adım attık" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "Volvo, her zaman insan merkezli bir otomobil üreticisi olmuştur. Dünya standartlarında güvenlik çözümleri üretme hedefimizi ve özverimizi artık dinamik, sezgisel ve esnek elektrikli otomobiller için de gösteriyoruz. Amacımız en son teknolojiyi kullanarak elektrifikasyon yolunda ilk olmak. Yeni C30 Electric filosu, seri üretime yaklaşırken, bize teknoloji ve işlevsellik adına önemli geri dönüşler sağlayacak." dedi.

Volvo Car Group ve Siemens arasındaki stratejik ortaklık, elektrikli araçların geliştirilmesine  öncülük etmek amacıyla 2011 Ağustos ayında kuruldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA