Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çadırları yaktılar
30 Mayıs 2013 Perşembe 11:05

Çadırları yaktılar

Taksim Gezi Parkı'nda nöbet tutan eylemciler sabaha karşı dağıtıldı ve iş makinaları çalışmaya başladı. Bu sırada...

Taksi Gezi Parkı'nda iş makineleriyle yapılan çalışmalara karşı 3 gündür nöbet tutan gruba polis müdahale etti. Çevik kuvvet ekipleri saat 05.00 sıralarında TOMA eşliğinde parka girdi. Bu sırada kurdukları çadırlarda kalan yaklaşık 50 kişilik grup oturma eylemi yaptı. Slogan atan gruba polis ilk olarak gaz bombaları atarak müdahale etti.


ÇADIRLAR YAKILDI

Grup gazın etkisiyle dağılırken belediye görevlisi olduğu öne sürülen gaz maskeli kişiler çadırları topladı. Biraraya toplanan çadırlar yine gaz maskeli bu kişiler tarafından yakıldı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yanan çadırları söndürdü. Atılan biber gazlarından basın mensupları da etkilendi. Eylemcilerin kaçarken polis taş attığı görüldü. Polisin eylemcileri dağıtmasının ardından iş makineleriyle parkta çalışma başlatıldı. Bu sırada bazı eylemciler iş makinelerinin önüne geçmeye çalıştı

ÖNDER İKİNCİ KEZ DURDURDU

Saat 08:00 sıralarında Gezi Parkı'na gelen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yıkımın ilk günü yaptığı eylemi bugün de yaptı. İş makinesinin önüne geçen Önder, hafriyat üzerinde oturarak yıkım çalışmasını engelledi. Polis müdürleri Önder'i ikna etmeye çalıştığı sırada, parkın gerisinde bekleyen eylemciler de Önder'in bulunduğu yerin karşısına gelerek destek verdi. Danışmanı polisler tarafından uzaklaştırılan Önder, koşarak gidip danışmanını polislerin elinden aldı ve yanında durmasını sağladı. Bu sırada kendisine destek olmak için gelen kitlenin caddede yolu kapatması ve inşaat sahasına tehlikeli bir şekilde yanaşması üzerine Önder, kitleye seslenerek polisin müdahale etmeyeceğini, tekrar parka dönmelerini istedi. İş makinelerinin de çekilmesinin ardından Önder, grupla birlikte parka döndü.

sirrison.jpg

"SORUMLULUĞUMU YERİNE GETİRİYORUM

Burada bir basın açıklaması yapan Önder, şunları söyledi:

"Burayı ihale etmemişler mi? Belediyenin kamyonu burada ne geziyor, niye hafriyat çekiyor? Zabıta araçları burada ne geziyor? İkincisi bu polis şirketin polisi mi? Çok basit bir şey soruyoruz biz. Burada her yaştan, her kesimden insan var. İl koruma kurulu tabiat varlıklarını koruma kararı istiyor. Hani? Yok. Burada engellenmesi gereken nefes alma hakkımızı kullanan bizler değiliz. Burada engellenmesi gereken yasa dışı iş yapan bütün bu kepçeler, dozerlerdir. Duyan arkadaşlar geliyorlar. Onlar gelene kadar sakin, vakur, kararlı, inatçı bekliyoruz. Büyük olan sizlersiniz. Ben bu bölgenin vekiliyim. Hizmetkarıyım. Görevimi yapıyorum, sorumluluğumu yerine getiriyorum."

Konuşmasının ardından çevikkuvvet ekipleri ve TOMA'lar da Gezi Parkı'nı terk etti. Eylemciler, polis tarafından dizilen bariyerleri sökerek, bekleyişlerine devam etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA