Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Çatı adayının işi zor

03 Temmuz 2014 Perşembe 15:26

İstanbul’dan Tokat’a doğru iki gün süren bir yolculuk yaptım. Kuzey hattından giderken ilçelere de uğrayıp dükkanlarda, kahvehanelerde vatandaşlarla da konuştum. Onlara, cumhurbaşkanlığı konusundaki düşüncelerini sordum.

AKP’lilerde bir sorun gözükmüyor. Onlar, Tayyip Erdoğan’a oy verecekler. Belki yüzde bir, iki fire olabilir.

Lakin iş Ekmeleddin İhsanoğlu’na gelince değişiyor. Maalesef vatandaşın çoğu onu tanımıyor. En büyük sorun da buradan kaynaklanıyor… AKP’ye karşı olan vatandaşlar bile, “Kim bu Ekmeleddin İhsanoğlu?” diyerek hafiften tepki gösteriyorlar. Muhalefet adayını desteklemek niyetindeki çoğu insan Sayın İhsanoğlu’nun adını bile doğru dürüst söyleyemiyor. Adı neydi, diye birbirlerine soruyorlar.

Bu da gösteriyor ki siyasi hayat, ayrı bir akış içinde gidiyor. Adayın, adı bile gerektiğinde sorun haline gelebiliyor. Yine dünya çapındaki örgütlerde çalışmanın, aydınlar tarafından tanınmış olmanın da bir yerde işe yaramadığı görülüyor. Ekmeleddin Bey’in kariyerine kimsenin bir şey söylemesi mümkün değil ama bu özgeçmiş, sıradan vatandaş gözünde pek bir anlam ifade etmiyor.

Türkiye’de seçmen, “bağırıp çağırmayan, atıp tutmayan, masaya yumruk vurma havalarına girmeyen, dünya liderliğine oynuyormuş havası vermeyen”  siyasetçi istemiyor.

CHP Lideri Sayın Kılıçdaroğlu, Prof. İhsanoğlu üzerinde dururken, bunun tam tersinden “Birleştirici, kavga ettirmeyen, makul, bütün kesimleri temsil edebilecek bir kişilik” tanımlaması yapıyor. Bu tanımlamadaki haklılık ortadadır. Lakin, aday ile bu özelliklerin buluşturulması zor gözüküyor. Sebebi de yukarıda söz ettiğim, tanınmayış…  Bu durum CHP seçmeninde de MHP seçmeninde de tereddüt oluşturuyor.

İSYAN ERDOĞAN’A YARADI

Bir de buna CHP içinde ortaya çıkan “isyan” hareketini ekleyin… O zaman Başbakan Erdoğan’ın köşke çıkışı daha kolay bir hal alıyor. CHP’de yer alan  İşçi Partisi çizgisindeki hizbin belirli ilkeler adına çıkardığı isyan; tabanı ikircikli hale getirmiş… Bu harekete kızanlar çok. “Neden AKP’de kimse Başbakan Erdoğan’a baş kaldırmıyor?” diye tepki gösterenler çoğunlukta. Lakin; bu isyana ufaktan ufaktan destek verenler de var. Öyle ki çok az bir kesimin Selahattin Demirtaş ismi üzerinde bile durmaya başladığı gözleniyor.

Bölgedeki Alevi yurttaşlar Sayın İhsanoğlu’na karşı baştan karşı çıkmıyorlar. Ama onun kim olduğunu bilmiyorlar. Bir Alevi vatandaş şunu söyledi: “Madem ki AKP tabanından da oy almak istiyorlardı; o zaman niye Abdüllatif Şener’i aday yapmadılar? O, herkesin tanıdığı bir isimdi… Şahsen biz oy verirdik.”

Anadolu’nun kuzey hattındaki manzara şunu gösteriyor: Çatı adayı İhsanoğlu’nun şansını; en fazla CHP’deki aşırı ulusalcılar azaltmış durumda. Buna; İP çizgisindekilerin yayınları da eklenince Başbakan Erdoğan’ın işi iyice kolaylaşıyor.

Ama kalan bir buçuk ayda çatı adayı ne kadar tanıtılır; o, tereddütlü kesimleri ne kadar ikna eder; bilemiyoruz. Bugünkü şartlar, ileride değişmezse; 2. turda Kürtlerin de oyunu alacak olan Sayın Erdoğan, Çankaya’ya çıkacaktır.

Belki muhalefet için böyle bir yer değiştirme hayırlı bile olabilir. Elbette, sonraki dönemde süreci yönetebilirlerse…

Lakin AKP Lideri; Çankaya’ya çıktıktan sonra da bu esnek ve saldırgan siyasetini sürdürecektir. Çünkü varlığı buna bağlıdır. Ve, siyasi tarihten çok yaman dersler çıkartarak her zaafını kuvvete çevirebilmektedir. Bunun yolunu da öğrenmiştir: Karşısına kim çıkarsa darbeci diye, milli irade düşmanı diye kötülemekte, böyle döve döve pöstekiye çevirmekte ve çiğnemesi için de milletin önüne atmaktadır.

Muhalefetin bu temel gerçeği bilerek ve dikkate alarak yeni politikalar geliştirme süreci başlamış da geçmektedir bile…

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA