Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çayı çok sevenler için
18 Nisan 2013 Perşembe 17:04

Çayı çok sevenler için

Türk milleti olarak çay içmeyi çok seviyoruz. Ancak çay keyfi yaparken bize faydası mı var zararı mı var onu da bilmeliyiz...

Düzenli olarak çay içmek kalp sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Bilimadamlarının bugüne kadar yaptığı araştırmalarda günde üç fincan çay içmek kalp hastalıklarından ölüm oranını ve kalp krizi geçirme riskini yaklaşık yüzde 10-12 oranında azaltmaktadır. İşte çayın kalp üzerindeki olumlu etkileri:
* Çay flavonoidlerinin damar sağlığını olumsuz etkileyen LDL kolesterolün oksitlenmesini önlediği laboratuvar çalışmalarında kanıtlanmıştır.
* Düzenli çay içenlerde kan yağlarında azalma olabilmektedir.
* Bazı çay flavonoidleri yangı baskılayıcı, iltihap önleyici etkilere sahiptir.
* Çay içenlerde kalp damarlarının iç yüzeyini döşeyen, endotel tabakasında iyileşme, yenilenme ve düzelmeler olduğu fark edilmiştir.

Demir eksikliği üzerine notlar
* Çayın demir eksikliğine neden olduğu yaygın kanıdır... Aslında demir eksikliği riski olmayan ve karma bir beslenme uygulayan sağlıklı kişilerde kısıtlamaya gerek yoktur.
* Demir eksikliği olan kişilerin yemek sırasında ve yemeklerden sonra en az bir saat içinde çay içmekten kaçınması gerekir.
* Bebekler, küçük çocuklar, ergenlik çağındaki kızlar, menopoz öncesi kadınlar, 75 yaş ve üstündeki erkekler demir eksikliği riski taşırlar. Aynı öneri onlar içinde geçerlidir.
* Günün diğer saatlerinde üç veya dört fincan çay içilmesi demir düzeyi üzerinde olumsuz etki yapmaz...

Nane çayı
Faydaları: Nane çayı sindirimi kolaylaştırır, vücudu ve zihni uyarır. Öğün sonrası en iyi canlandırıcıdır.
HAZIRLANIŞI: Birkaç adet yaprak naneyi demliğe koyun. Kaynamış suyu ekleyin. Demlenmesi için 5-10 dakika bekleyin. Servis yapın.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA