Leyla Liman Oruç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Leyla Liman Oruç / Yazar

Cellat doğulur mu?

20 Kasım 2015 Cuma 17:15

Yaklaşık 30 yıldır Türkiye’de katledilen canlar, son dönemde de komşularımızda başlayıp dünyaya dalga dalga yayılan insan katliamları ve cinayetlerin en acımasız hallerini dehşete düşerek izleyen bizler bu acıların karşısında donup kalmaktayız.

Bu katliamları gerçekleştiren örgüt mensuplarının en çokta doğdukları andan itibaren nasıl bir çocukluk geçirdikleri ve ne tür ortamlarda yaşayarak bugünlere geldiklerini merak ediyorum.

Bebek doğduğunda masumdur diye hep öğrettiler bize. Yaşam koşulları, imkanlar, içinde bulunduğu sosyal çevre, eğitim düzeyleri ve aileler kişinin şekillenmesinde çok önemli rol oynar hiç kuşkusuz.

Şimdi vereceğim örnek bir çok filme de konu olmuştur. Aynı yumurta ikizlerinden birini bebekken eğitimli, sosyal ve kültürel düzeyi yüksek aileye diğer bebeği de tabiri caizse sokaklara bırakarak büyüme evrelerinde gözlemler yaparak, insan yavrusu üzerinde ki dehşet şekillenme farkını gözler önüne sermişlerdir defalarca.

İkizlerden birinin çok saygın kişiliğe sahip olup, iyi bir kariyer elde ettiği, sosyal hayatında sağlıklı ilişkiler kurduğu gözlemlenirken, diğer ikizin tam tersine hırsız, dolandırıcı, suç işleyen ve daha da fazlasına potansiyel arzeden yapıda olması gözlemlendiğine göre;

Şimdi soruyorum!

Bu cinayetleri işleyen canlı bomba olabilen ve tüm bu vahşetin planlamasını yapan kişilerin belli bir süre önce yardıma ihtiyaçları oldu da kimseler ilgilenmeyip benim çocuklarım nasılsa benim imkanlarımla rahat hayat yaşıyorlar başkasının çocuğundan bana ne mi dediler!?

A terör örgütü biter B terör örgütü başlar.Bu kaçınılmazdır. Öyleyse Sosyologlar, Antropologlar çok acil toplanmalı.

Antropoloji: İnsanın kökenini, evrimini, biyolojik özelliklerini, toplumsal ve kültürel yönlerini inceleyen bilim, insan bilimi.

Sosyoloji: İnsan toplumlarını bilimsel, sistematik ve eleştirel olarak inceleyen sosyal bir birimdir. Dünya genelinde bu konular ile ilgili Bakanlıklar ve benzeri sistemler kurulmalı.

Dünyanın yarısı sizin olsa kaç yazar?! Biri gelir çocuğunuzu katleder, öleyim benim de canımı al diye yalvarır halde bulursunuz kendinizi yüce yaradana.

Zekası ve aklı olanlar haydi iş başına….

Mutlu Kalın

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA