Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHPli vekilden soru önergesi
02 Haziran 2013 Pazar 13:47

CHP'li vekilden soru önergesi

Aytun Çıray, "Kaç polis hakkında işlem yapılmıştır, ne kadar gaz kullanılmıştır" diye de sordu..

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Taksim Gezi Parkı için yapılan eylemlerle ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi vererek, "Kaç ton gaz kullandınız" diye sordu.

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Taksim Gezi Parkı için yapılan direnişin aslında ağaçlarda sembolize edilen bir demokrasi arayışı olduğunu belirtti. Çıray, "Bu eylem Anayasa'dan Türk Milleti kavramını çıkarmak, T.C.'yi silmek, dinimizle diyanetimizle oynamak isteyenlere karşı bir uyarıdır. Bu eylemler koskoca Türk devletini bir avuç PKK'lının önünde boyun eğdirmeye çalışanlaradır. Bu eylemde her siyasi görüşten insan vardır ve ortak noktaları varoluşsal tutunuştur" dedi. Çıray, Başbakan Erdoğan'ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM'ne verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıtlanmasını istedi:

"Taksim'de kaç ton ve ne tip gaz kullanılmıştır? Kaç plastik mermi kullanılmıştır? Kaç ton su, kaç ton gaz karıştırılmış su kullanılmıştır? Kaç adet gaz bombası atılmıştır? Tüm Türkiye'deki hastanelerde gösteri hakkını kullanan vatandaşlarımızdan kaç yaralı kaydı tutulmuştur? Bu olaylarda kaç kafa travması, kaç solunum yetmezliği vakası ortaya çıkmıştır? Bu olaylarda Taksim'de kaç polis kullanılmıştır? Polise orantısız güç kullanımı emrini kim/kimler vermiştir? Bu kişiler hakkında soruşturma açılmış mıdır? Kaç polis usulsüz emre itaat etmemiştir ya da istifa etmiştir? Kaç polis hakkında işlem yapılmıştır? Taksim'deki demokratik gösteri hakkını Türkiye'de kaç il ve ilçe desteklemiştir? Bütün bu olaylardan sonra İçişleri Bakanı'nı ve İstanbul Valisi'ni görevden almayı düşünüyor musunuz?"

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA