Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

CHP'nin tehlikeli dansı

08 Şubat 2015 Pazar 21:39


CHP, 2015 Haziran'ında yapılacak genel seçimlere hazırlanırken, iç dönüşümünü devam ettiriyor. Bu dönüşüm, elbette ki Sayın Kılıçdaroğlu'nun istediği yönde oluyor. İçeriğini ise Burhan Şenatalar ile Sezgin Tanrıkulu'nun zihniyetlerinde dışa vuran çizgi oluşturuyor. Yakın zamana kadar bu değiştirme-dönüştürme operasyonu "Yeni CHP" adı altında yürütülüyordu. Yeni CHP sloganını partinin köklerinden kopuş gibi gören CHP tabanının tepkisi yüzünden bu slogan bırakılmış gibi... Şimdi Yeni CHP denilmeden bir dönüştürme yapılıyor.
Değişimin içinde  liberal sol denilen kesim var. Mehmet Bekaroğlu gibi Sünni İslam duyarlılığını temsil edenler var. Hatta Fethullahçı camianın da partide temsilcilerinin olduğu anlaşılıyor. Eski Doğru Yol ve ANAP çizgisinin de partide bir biçimde yer alması düşünülüyor gibi...
İktidara oynayan bir partinin Türkiye'nin bütün katmanlarını partide temsil etmesi kadar doğal bir  durum olamaz. Temsil kimliği yüksek bir parti daha fazla oy alır.
***
Ama CHP'de bu işin bu anlamda   götürüldüğüne pek inanamıyorum.
Neden mi?
Bu partinin oylarının yarıdan fazlası Alevilerden geliyor. Ama şu an Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun yanında Alevileri gerçek anlamda temsil eden birisi yok. Bu iddiamın bir dayanağı var: CHP'de Alevi kökenli milletvekilleri var ama bunların Alevileri temsil ettiğini ne yazık ki söyleyemiyoruz. Çünkü onlar genel siyasetle uğraşıyorlar. Alevileri çantada keklik gibi gören eski CHP anlayışı yeni CHP'de de devam ederse seçimde kötü sürprizle karşılaşabilir Sayın Kılıçdaroğlu...
CHP'de ulusalcı kanadın sesi soluğu iyice kısıldı... Bu yüzden ara sıra sert tepkiler geliyor. CHP'nin genel oyları içinde bu çizginin oyları yüzde 80'i aşar... Öyleyse ortada bir risk yok mu?
Parti seçim öncesinde kamuoyuna karşı Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin tarafından temsil ediliyormuş görüntüsü veriyor. Sezgin Tanrıkulu'nun Güneydoğu ile ilgili projeler geliştirmesine kim karşı çıkabilir ki... Lakin o, başka alanlarda koşturuyor. Çünkü, Güneydoğu'da bir farkındalık yaratamayacağını iyi biliyor. Peki CHP'nin oy almak istediği diğer kesimlerde bir karşılığı var mı Sayın Tanrıkulu'nun?
Ne yazık ki cevap olumsuzdur. Çünkü geçen seçimde aday yapıldığı İstanbul 2. Bölge'de parti oylarındaki ciddi düşüşün sebebi Sayın Tanrıkulu'nun ismidir...
Siyaset, dostlara veya arkadaşlara makam sağlama aracı değil ise, CHP gibi bir parti kamuoyunda karşılığı bulunan isimleri parti vitrinine koymak zorundadır.
***
Göreceksiniz; CHP Güneydoğu'dan yine oy alamayacaktır...
Hem de AKP iktidarının bu bölgede yürüttüğü yıkım ve bölme politikaları konusunda sessiz kaldığı izlenimi verdiği halde...
Göreceksiniz; HDP baraj altında kalacak, bütün milletvekilliklerini AKP alacaktır.
***
Partinin ikinci bir açmazı da Fethullahçılarla ilişkideki belirsizliktir. Hükümet, iyice sıkıştığı bir noktada, CHP'yi ancak ve ancak Fethullahçılarla ilişki kurmakla suçlayarak nefes alabiliyor. Doğrusu ya ben de kuşkuluyum... Bu utangaç ilişkinin sebebi nedir? Acaba onlardan oy mu gelecek sanıyorlar? Göreceksiniz ki onlar da CHP'ye oy vermeyecektir.
Peki CHP kimden oy istemeli?
Cevap çok açık: AKP'ye oy veren geniş seçmenden... Bu seçmeninin önünde  2002 yılına kadar AKP seçeneği yoktu. Şu partiden, bu partiden koparak oraya yöneldiler; yöneliş kuvvetlenip yüzde 50'ye kadar çıktı. Şimdi dağılma zamanıdır.
CHP; "dincilerle bölücülerin kıskacında" bulunan ve bu halinden de memnun olan Güneydoğu'dan veya sayıları çok az olan Fethullahçılar'dan  oy alma çabasını bırakıp bütün gücüyle AKP seçmenine yüklenmelidir.
Bunu nasıl mı yapacak?
Herhalde oturup konuşurlar, planlarlar, uygularlar... Bize sorup da akıl alacak değiller ya...
 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA