Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

CHP'ye yakışan budur!

20 Mayıs 2013 Pazartesi 00:18

Osmanlı Devleti daha 1700'lerin sonlarında "Hasta Adam" ilan edilmişti. Bu hasta adamın cenazesini kaldırmak için Batılı sömürgeciler saldırılarını artırıyorlardı. Devleti yönetenler, Batılılar önünde eğilerek ayakta kalmaya uğraşıyorlardı ama olmadı. Osmanlı Devleti emperyalist Avrupalılarca çökertildi.

Millet; yokluğa, yoksulluğa, hastalığa, on yıldır süren savaş yorgunluğuna rağmen hemen başkaldırdı. Sömürgeci Avrupalı'nın Türkiye'yi paylaşma planını (Sevr Antlaşması) yırttı attı. Türkiye Cumhuriyeti böyle ortaya çıktı.

Bu devleti yaratanlar, daha sonra Cumhuriyet Halk Fırkası (CHP) adı altında bir partide toplandılar. Ve o mağrur Avrupalılar; bu kadroyu alkışlamak zorunda kaldılar. Çünkü "Hasta Adam" yerine "Diri, genç, sağlıklı" bir kimlik yaratılmıştı. CHP idi bu yeni kimliği yaratan...

LİDERLER

CHP genel başkanları, partinin kuruluşundaki bu mayadan dolayı antiemperyalist, milli ve akılcı kimliği temsil ederler. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda'ye karşı gösterdiği tepki de işte bu kimlikten kaynaklanmıştır. Avrupa'nın damarlarında dolaşan ırkçı üstünlük duygusuyla hareket eden bu Swoboda; CHP Lideri'nin AKP'li gibi davranmasını istiyormuş. Hatta, Sayın Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Erdoğan'ı eleştirmesine bile karşı çıkmış; sözlerini geri almasını emretmiş(!)CHP Lideri; "Başbakan Erdoğan ile Beşşar Esad arasında ton farkı var. İkisi de diktatör!" demiş ya... İşte bunu kaldıramamış Avrupalı sözde sosyalist...  Görüşme programı iptal edilmiş.

VAY RÜŞVETÇİ!

Elbette ki Kılıçdaroğlu'ndan hak ettiği cevabı aldı:   "Bu ülkede (Türkiye'de) diktatörlere izin vermeyeceğiz. Kimse bize demokrasi dersi vermeye kalkmasın.  Benim yaptığım açıklamadan rahatsız olanlarla ben görüşmem, dedim. Kimse kusura bakmasın dedim ve geri döndüm geldim. İşin özü budur." 
Peşinden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç  zarif bir açıklama yaptı: "CHP ne Swoboda'nın ne Swobodagillerin çizdiği çizgiyi izlemeyecektir. CHP ilkelerini koruyarak, Türkiye'deki demokrasi özgürlük mücadelesine devam edecektir"
 
Anayasa referandumu sürecinde de CHP'nin AKP'yi desteklemesini isteyen bu faşist kafalı sözde sosyalistin meğer derdi başkaymış. Dünkü Yurt Gazetesi'nin haberine göre, Swoboda'nın karısı Siemens Firması'nın müdürü iken; ülkemizde Siemens'in dağıttığı rüşvetle ilgili olarak Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a soru önergesi vermiş. Lakin hükümet tarafından bu rüşvet işinin üstü örtülmüş.
 
Şimdi anladınız mı bu Avrupalı sosyalistin hükümet sevgisini ve açılımcı isteklerinin gerçek sebebini.
Bugün herkesteki ortak kanı şudur: Sayın Kılıçdaroğlu, sömürge valisi havalarındaki bu herife  "Ben sizinle görüşmem!" diyerek çok doğru bir iş yaptı.
 
DOĞRU EYLEM YANLIŞ SLOGAN

Dün Ankara'da Sıhhiye Meydanı'nda toplanan yüz binlerce insan 19 Mayıs'ı coşkuyla, kararlılıkla kutladı. Milli Bayramları yok sayanlara verilmiş güzel bir cevap oldu.
 
Ama orada atılan "Mustafa Kemal'in askerleriyiz!" sloganını hiç sevmedim.
Bir: Mustafa Kemal; daha 1919'da asker elbisesini çıkardı, attı. Ona zorla o elbiseyi niçin giydiriyorsunuz? 
İki: Hadi diyelim ki ülkemizi kurtaran askere-subaya ilişkin bu slogan. İyi ama 1950'den sonra o asker oldu NATO askeri... Yaptığı darbelerle de ülkeyi bir Arap ülkesine çevirdi ya...

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA