Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çözüm sürecine 3 irade vurgusu
23 Nisan 2013 Salı 11:55

Çözüm sürecine 3 irade vurgusu

TRT Haber'e konuşan Numan Kurtulmuş, çözüm süreciyle ilgili açıklamalar yaptı.

"Neler Oluyor" programında TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken'in sorularını cevaplayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çözüm sürecinin amacının silahların bu topraklarda ebediyen susması olduğunu ifade etti.

ÜÇ "İRADE" VURGUSU

"Çok karmaşık bir süreçle karşı karşıyayız" diyen Kurtulmuş, çözüm sürecini güçlendiren üç iradeye vurgu yaptı.

Kurtulmuş, "Birincisi siyasi irade. Sayın Başbakanımız 'bedeli ne olursa olsun bu sorunu çözeceğiz' dedi. Siyasi irade korkarsa çözüm konusunda adım atılamaz. İkinci olarak terör örgütünün silah bırakma iradesi noktasına gelmesi ve üçüncü olarak artık milletimiz de bu sorunun çözülmesini istiyor" diye konuştu.

Olası provokasyonlar konusunda uyarılarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, şöyle konuştu: 

"Çok zor bir süreç, çeşitli provokasyonlar olabilir. Çözüm istemeyen bir takım iç ve dış unsurlar olduğunu biliyoruz. Ama önemli olan bu süreci kararlılıkla yürütmektir."

"KEŞKE 4. İRADE OLARAK MUHALEFET DE OLSAYDI"

Muhalefetin çözüm sürecine yönelik tavrını eleştiren Kurtulmuş, "Keşke 4. irade olarak muhalefet de olsaydı. Muhalefet de olsaydı süreç daha kolay yürürdü" dedi.

"BURADAN MUHALEFETE OY ÇIKMAZ, CHP GERİYE GİTTİ"

Numan Kurtulmuş, bu süreçte siyasi ranttan uzak durması gereken kesimin muhalefet olduğunu kaydederek, "Buradan muhalefe oy çıkmaz. MHP ve CHP'den terör sorunun çözümü konusunda şimdiye kadar somut bir öneri görmedik. Hatta CHP bu konuda önceki dönemlerinin gerisine gitti" ifadesini kullandı.

"BEN DE KILIÇDAROĞLU'NUN CHP'NİN BAŞINA GELMESİNİ BİR ŞANS OLARAK GÖRMÜŞTÜM, AMA..."

"Muhalefet destek vermese de halkın desteğiyle bu sürece devam edeceğiz" diye konuşan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"30 yıldır silahla ve güvenlik politikalarıyla bu sorunun çözülmediği artık açık. Muhalefet yeni Türkiye'yi okuyamıyor. Sayın Kılıçdaoğlu'nun CHP'nin başına gelmesini ben de bir şans olarak gördüm. Ama CHP eski Türkiye'nin refleksleriyle hareket ediyor."

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN MUKAVEMET GÜCÜ KALMADI"

Terör örgütünün silah bırakma noktasına gelmesinde güvenlik güçlerinin son yıllarda yürüttüğü mücadelenin de etkili olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Terör örgütünün fazla mukavemet gücü kalmadı" şeklinde konuştu.

"30 YIL SONRA TERÖR ÖRGÜTÜ DE GÖRDÜ"

Dinin çözüm sürecine etkisi konusunda ise Kurtulmuş, "Müslümanlık inancı bu ülkenin en büyük çimentosudur. Kürt halkı üzerinde Müslümanlık dışında başka bir irade oluşturulamaz. 30 yıl sonra terör örgütü de bunu gördü" dedi.

Kurtulmuş, Akil İnsanlar Heyetinin çalışmalarıyla ilgili olarak da "Bu heyet Türkiye'nin bir kompozisyonudur. Bu heyette yer alan herkes kendi kişisel deneyimine göre dili döndükçe bu sürece katkı vermeye çalışıyor. Sonraki adım silahların nasıl bırakılacağı sürecidir. Bundan sonra bir kişi bile ölmemelidir” şeklinde konuştu.

“HEM BÖLGE HEM TÜRKİYE KALKINACAK”

Kurtulmuş, sürecin ekonomik boyutu konusunda ise “Türkiye'nin hem insanları öldü, hem de 350 milyar doları gitti. Bu süreçle birlikte hem bölge hem Türkiye kalkınacak” şeklinde konuştu.

“Barut kokusuyla sandık yan yana durmaz. Halk kendi iradesiyle ne zaman sandık başına giderse Türkiye’de gerçek demokrasi o zaman hayata geçer” diyen Kurtulmuş, terörün uluslararası boyutuna da dikkat çekti.

“İSTİKRARLI TÜRKİYE HERKESİN FAYDASINA”

Numan Kurtulmuş, "Terör bir takım ülkeler tarafından dış politikanın bir aracı olarak kullanılıyor. Ancak Ortadoğu halkları artık kendi iradelerini ortaya koyuyor. Büyük devletler de bölgede istikrar istiyor. İstikrarlı bir Türkiye herkesin işine yarar. İstikrasız bir Türkiye olursa bu bölgede hiç kimse ayakta kalmaz" dedi.

“TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA”

ABD’nin Başbakan'ın Gazze ziyaretini ertelemesi yönündeki beyanının dikkate alınıp alınmayacağı yönündeki soruya Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası Başbakan Yardımcısı Arınç’ın yaptığı açıklamayı hatırlatarak cevap verdi.

Kurtulmuş, “Sayın Başbakanımız ziyareti kendi programı ve Filistin tarafının programına göre belirler. Kerry'nin açıklaması talihsiz bir açıklamadır” ifadesini kullandı. 

“İSRAİL’LE TAZMİNAT PAZARLIĞI İÇİNDE OLMAYIZ”

Numan Kurtulmuş, İsrail ile yürütülen tazminat görüşmeleri için ise Başbakan Erdoğan’ın Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılmasına verdiği önemi hatırlatarak, “İsrail ile tazminat pazarlığı içinde olmayız” dedi.

“İTTİFAK SAĞLANMAZSA 330 BULURSAK REFERANDUMA GİDERİZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları konusundaki soruları da cevapladı.

Kurtulmuş, “Türkiye şimdiye kadar anayasa yazdı, bundan sonra anayasa yapmamız lazım. Önemli olan ittifakla anayasa yapılmasıdır. Ancak kritik maddelerde ittifak zor görünüyor. İttifak olmazsa 330 bulursak referanduma gideriz. Dünyanın en iyi anayasasını yapsanız da bundan memnun olmayacaklar olacaktır” diye konuştu.

“BAŞKANLIK SİSTEMİNE DEMOKRATİKLEŞME PROJESİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI OLARAK BAKIYORUZ”

Kurtulmuş, “Başkanlık sistemi” tartışmalarına da değindi.

“Başkanlık sistemi büyük bir demokratikleşme adımının önemli bir parçasıdır” diyen Numan Kurtulmuş, “Biz sadece başkanlık sistemini baz alarak değil bunu Türkiye'nin demokratikleşmesi projesi kapsamında değerlendiriyoruz. Anayasa ile birlikte bir felsefenin değişmesi gerekiyor. Zihniyetin değişmesiyle kurumlar da kendilerini değiştirecektir. Ancak ondan sonra millete güvenen bir sistem ortaya çıkar" dedi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA