Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Daha çok faşist gömer...

10 Kasım 2014 Pazartesi 12:55

Gericiliğin veya bölücülüğün hizmet ettiği yer aynıdır. İkisi de Cumhuriyet’ten nefret eder. Aynı zamanda Atatürk’ü hiç sevmezler. Atatürk nefretini ekerken de yaptıkları özgürlük palavralarının, leş kılıfıydı sakladıkları. Gerici ve bölücü adlı, iki  taş kafa da; aptallık ve cehaletle beslendiği için, kandırma ve yalan üzerine kuruludur. Bu iki düşman da; özünde Faşisttir. Faşisttir fakat, Milliyetçilik’ten çok korkar. O yüzden, ne kadar cahil ve aptal varsa onlara, Milliyetçilik konusunu, Faşizm olarak anlatır. Burada amaç, kendi faşizmlerini ülke milliyetçilerine atmaktır. Şimdiki, Bahçeli’nin sosyetik ülkücülüğü değildir benim milliyetçiğim. Hani, güya Bahçeli olmasaymış, ülkücüler sokaktan eve girmezmiş, palavrası gibi. Günümüz, milliyetçiliği de getirdikleri atmasyon düzey bu işte. Yobaza, gericiliğe, bölünmeye ne kadar destek varsa, ortada. En basiti al sana son tezkere ve evet kafası. Mantık aynı. Ülkücüler evde. Güzel mi böyle. Buyur ülkeyi, pasaportsuz gel geç Üstelik yanında silah bomba; ne varsa getir götür.

Bu için edilmiş miiliyetçiliğin bir boşluğudur. Bu bir Cumhuriyet nefretinin, uzantısıdır maşalı veya maşasız. Bu Atatürk sevgisi ve kurumlarının yok edilme sevdasıdır. Bitmez bu kin.

10 Kasım, 9 veya 11. Ve böyle de sürecek. Cumhuriyet düşmanlığını başlatan faşist olunca, devamındaki diktatör de olur. Ama adı elbette öyle değildir.
Yobaz da. Kendine, inançlı insan der. O da özgülük ister.

Darbelerle halkını gebertip, bundan gurur duyan eşşeklerin, caddelere sokaklara adını veren;hem daha büyük eşşekliktir hem de allahıdır faşisttin. Okullara bile katillerin adını vermiş olan kim?Halkın kendi değil elbette. Cuntayla başa gelen, seçilmişler. Elbette, o faşizmin devamı olan; seçimle işbaşına gelmiş, faşist ve bir o kadar da katil siyasetçiler. Doludur evren bunlarla. Üniformaları yoktur bşr tek. Hapse giren var mı; bu yüzden? Yok. Neden, çünkü herşey yasal da ondan. Demokrasiyle gelmiştir, bu ülkede, adı faşist denen asker dışında hangi baş veya tepe adam veya kadın politik maşa varsa. Ünvanlı, cahil ama halk dalkavuğu. Ödleri kopar; olur da bir aydınlanma gelir diye. O yüzdendir, en basit köy enstitülerini kapatmak. Anadolu buram buram cahil kalsın. O yüzdendir, köylerin ağalarını, yalamak. Ağa kimi gösterirse oylar ona gider. Ekmek, karşılığı veya kömür. Aç bırakmak demek, ölesiye açlık değildir; faşist iktidarlarda. Can çekiştirmek ve imrendirmektir halkı. Özgürlüğe veye refaha olduğu kadar, gelişmeye imrendirmektir. Atatürk’ü bilerek bir mucize olarak parlatırlar. Oysa, devrimler bile bir planlama ve program sonucudur. Mucize olan, o dehanın bu gariban halkla, yaptığıdır. Korkutma yok, anasına avradına küfür yok. Bir tek inanma ve inandırma var. Olmayacak bir şey yoktur aslında. Yeterki akılla ve iyi bir programla gerçekçi olunsun. Bu söylediklerim, Cumhuriyet içinde geçerli. Eğer dangalak olmaya devam edersen, korkuyla ölürsün. Cumhuriyet bile yıkılır diye. 10 Kasım günü bir tek sevinilecek nokta budur. Faşizm, ölse bile Cumhuriyet’i yıkamaz değil; yıkmaz. Eğer yıkarsa, kendi zalimliğini alçaklığını, hırsızlığını, yalancılığını, asla monarşide Osmanlı veya Osmansız yapamaz. Diktatörlüğün kaymağı, demokrasi içinde yenir. Yoksa, o faşist gider, yerine gelen yenisi, bunu yaşatmaz bile.

Korkaktır bunlar. 10 Kasımda matem etmeyelim derken bile, çağdaşlaşmayı ve özgürlüğü kullanırlar. Oysa matem, güzel bir saygı türüdür. Bence, isyeten ağlaya ağlaya 10 Kasım; Atam canım desin. Bir manyağın, inanmadan ağzına yakışmayan Mustafa Kemal laflarını dinleyeceğine.

Sonuçta bu yaşayan nefret, Cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine. Matemden bile korkmaları, acaba yıkılırsa, bu saltanatımız nasıl devam eder cehaletidir. Ço iyi bilirler; T.C’ de kalksa, bayrak kırmızıdan, pembeye de dönse, Cumhuriyet sallanır falan ama, daha çok faşist gömer, tarihe. Haydi kolay gele.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA