Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

DARBECİ SİSİ ERDOĞAN’I YENDİ

07 Ağustos 2014 Perşembe 10:39

Başbakan Erdoğan, onu yerden yere vurdu. Türkiye’de aleyhinde gösteriler yapıldı. Ortaya Rabia işareti çıkartıldı. Baş parmaklar saklanıp diğerleri havaya kaldırılarak Mısır’daki Sisi darbesi kötülendi.

Ama o darbeci Sisi; bugün Ortadoğu’da başrol oyuncusu oldu. Sisi’ye sövenler ise Filistin konusunda etkisiz eleman haline geldiler; sadece iç politikayı lehlerine çevirecek konuşmalar yapıyorlar.

Şu sıralar dünyanın gündemini işgal eden en önemli sorun, İsrail’in Gazze’ye saldırması, Filistinlileri kırıp geçirmesi değil mi?

Peki bu saldırıların önlenmesinde Türkiye’nin fındık kadar bir etkisi oldu mu?

Hayır!!!

Çünkü hem Ortadoğu ülkeleri hem de dünya politika arenası bizim Başbakan’ı ciddiye almıyorlar. Erdoğan’ın meydanlarda kükremesi, İsrail’e, Birleşmiş Milletler’e çatması, sadece dünyadan habersiz seçmeni etkiliyor; onların gözünde bir değer taşıyor. Böylece Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde bir malzeme haline geliyor.

Fakat; Başbakan Erdoğan ne derse İsrail tersini yapıyor. ABD Başkanı telefonuna bile çıkmıyor. Bizimkisi konuştukça Gazze ve diğer Filistin şehirleri daha çok yıkılıyor. Başbakan Erdoğan İsrail’e vurdukça onlar da Filistinlileri vuruyor.

Ve kaybeden Filistin davası oluyor; Filistinliler oluyor.

***

Güçlü İsrail ile savaşması mümkün olmayan geri Arap ülkeleri; bizim Başbakan’ın havasındaki politikacılar yüzünden İsrail’e çalışıyorlar. Nasıl mı?

-Yahudileri ortadan kaldıralım, havasıyla, nutuklar atarak oraya saldırıyorlar. Sonunda yenilip perişan halde kaçıyorlar. İsrail devleti toprağını biraz daha genişletiyor.

Tarih ve coğrafya açıkça şunu gösteriyor:

Araplarla ve Filistinlilerle her savaştan sonra İsrail Devleti daha da büyüdü…

Yani her savaş İsrail’in işine yaradı.

Öbür yandan, İsrail ile savaş, geri Arap yönetimlerinin ayakta kalma sebebi oldu. Bunlar, Yahudi düşmanlığını İslam dininin emri gibi gösterip savaşa girdiler; yenildiler. Ama bu savaş ortamı onları vazgeçilmez kıldı; ilkel politikacılar başta kaldılar.

Bugün geldiğimiz noktada da Filistin sorunu; ilkel politikacıların halkı kandırarak oy toparladıkları bir biçimde yürütülüyor. İsrail kötülenip Filistinlilerin ilkel duyguları kışkırtılarak ve savaşa itilerek siyaset üretiliyor. Bunu sadece Arap ülkeleri yapmıyor bizim Başbakan da aynı politikayı izliyor. Ve bu politika sonuçta İsrail’i daha da büyütüyor.

***

Peki öldürülen Filistinliler ve yıkılan Gazze için en yapıcı adımı kim attı?

-Darbeci diye kötülediğimiz General Sisi…

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi; hem İsrail, hem Amerika hem de Avrupa ölçeğinde girişimde bulundu: Ağırlığını koydu. Baskı yaptı. Ve İsrail 72 saatlik ateşkesi kabul etti. Silahlı güçlerini de geri çekmeye başladı.

Böylece Filistin’in yıkılması, insanların öldürülmesi sona ermiş oldu.

Bu gelişme Filistin’in lehinedir…

Peki kim yaptı bunu?

-Darbeci Sisi…

Peki Türkiye’de “Filistin, Filistin!” diye haykıranlar bunun farkında mı?

-Hayır!

Aslında Rabia işaretiyle dolaşan bu kesim bu acı gerçeği anlamak da istemiyor. Onlar için Başbakan’ın seçim meydanlarından İsrail’e hakaretler yağdırması yetiyor da artıyor bile…

Filistinliler ölüyormuş; evleri, okulları, hastaneleri yıkılıyormuş; boş ver onu sen…

İyi ki şu darbeci Sisi varmış da Mısır’da devreye girdi; bu acımasız yıkımı durdurup Filistinlilerin nefes almasını sağladı…

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA