Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Darbecisever AKP

03 Aralık 2014 Çarşamba 16:19

Bir aralık ortalıkta, “Ordu göreve!” diye slogan atan bir grup vardı. Şimdi onlar yitip gittiler ama yerini AKP’liler almış gibiler. Neredeyse, onlar bağıracak: “Ordu göreve!”

Bunu nereden çıkartıyorsun diye sormayın.

Anayasa Mahkemesi, kendisine yapılan bireysel başvurular üzerine yüzde 10’luk seçim barajını görüşeceğini açıkladı.

Ve ortalık karıştı… AKP’liler bağırmaya başladılar. “Naaayıııırrr! Bu milli iradeye darbedir!”

Peki… Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılabilmesini yasalaştıran AKP iktidarı değil mi?

Öyleyse bu hakkın kullanımına niye karşı çıkıyorlar?

Kenan Evrenci seçim sistemi işlerine geliyor da ondan.

2002’de yüzde 34 oy aldılar, TBMM’nin yüzde 63’ünü ele geçirdiler.

Bunun neresi MİLLİ İRADEDİR?

Bu açık açık, yüzde 56’nın iradesini gasp etmektir.

Ama eğer sistem AKP’nin işine yarıyorsa ona dokunulamaz. Dokunmaya kalkışanlara karşı hemen bir linç kampanyası yürütülür.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç’a yapılanlar da tam budur.

SİZİ GİDİ KENAN EVRENCİLER SİZİ

2010 yılında Anayasa’da değişiklik yapmak için dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın yürüttüğü kampanyayı hatırlayın. Kürsüden 12 Eylül darbecilerinin astırdığı gençlerden Mustafa Pehlivanoğlu’nu  anlatırken hüngür hüngür alıyordu. Böylece de MHP’ye oy vermiş ülkücü kitleleri avlamaktaydı.

Ve elbette darbecilerden hesap soracağını, darbenin izlerini silip atacağını da vaat ediyordu.

Ama geldiğimiz noktada Kenan Evren’in yaptırdığı 1982 darbe anayasasını savunan tek parti kaldı o da AKP… Bu parti tam cephe halinde darbe anayasasını savunuyor. Üstelik bütün dünyada yüzde 10’luk baraj sistemi demokrasiye ve milli iradeye ters bir uygulama kabul edilmekte iken…

Kendisi bir hukuk profesörü olan Burhan Kuzu, “Anayasa Mahkemesi yüzde 10’luk baraj aleyhine karar verirse böyle bir kararı tanımayız.” diyebiliyor. Bu arkadaş başka bir ortamda demokrasi havasiri kesilebiliyor. Ama gerçek tutumu şunu gösteriyor: O, tam bir Kenan Evren sever…

O öyle de güya cumhurbaşkanı olarak tarafsız davranması gereken Tayyip Erdoğan ne?

Milli Eğitim Şûrası’nda eğitimle ilgili çok parlak fikirlerini paylaşırken sözü değiştirip yüzde 10’cu darbe sistemini savunuyor. Anayasa Mahkemesi’ni üstü örtülü biçimde tehdit ediyor. TBMM’de sekreter olarak çalışan bir zat da “Buraya yeni üyeler seçerek Anayasa Mahkemesi’nin işini bitirelim!” anlamında mesaj yayımlıyor. Yani diyor ki: Nasıl ki HSYK’yı, Yargıtay’ı, Danıştay’ı, oraların yapısını değiştirerek ve üye sayısını artırıp kendi adamlarımızı seçtirerek ele geçirdik ise Anayasa Mahkemesi’ni bu yolla ele geçirip devredışı bırakalım.

Görüyorsunuz; Kenan Evren bütün görkemiyle AKP saflarında yaşıyor… 

Milli irade diye diye milli iradenin AKP iktidarı tarafından nasıl ayaklar altına alındığını izliyoruz. AKP tarafından yapılan sivil darbenin ne olduğunu göremeyenler var ise bu gelişmeye baksın, er geç anlayacaktır.

ATATÜRK’Ü YOK SAYAN BİR BAŞBAKAN

Türkiye’nin genel manzarasına şöyle bir bakın göreceksiniz: AKP iktidarları, “Yeni Türkiye” adı altında Orta Çağ Türkiyesi kuruyor. Bu amaçla da gerçek Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ü yok sayan, hatta kötüleyen bir politika yürütüyorlar. Yeni Başbakan Bay Davutoğlu da aynı yolda. Son toplantılarında yaptığı konuşmalara bir bakın… Erzurum’a gidiyor, orada Erzurum Kongresi’ni anlatırken bilmem ne hocadan bile bahsederek Kuva-yı Milliye’yi o tiplere bağlarken, o kongreyi toplayabilmek için hayatını tehlikeye atan Kemal Atatürk’ün adını anmıyor.

Geçiyor Balıkesir’e orada bilmem ne camisinde Kuva-yı Milliye’den söz edildiğini naklediyor ama aynı gün İstanbul’dan Samsun’a doğru yola çıkan Mustafa Kemal’in adını anmıyor.

Anmadığı gibi, Türkçe ezanı gündeme getirerek ona adını vermeden hakaret ediyor.

Kim yapıyor bunu, boyundan büyük ses çıkartan Bay Davutoğlu…

İşte size AKP budur…

Darbeci, faşist Kenan Evren severler korosu…

Atatürk’e dolaylı yoldan düşmanlık edenler topluluğu…

Öyle değil diyen birisi veya birileri var ise… Eğer AKP’liler de Atatürk’ü seviyorlar; sevmeseler bile hürmet ediyorlar ise… Bunu da kamuoyuna açıklıyorlarsa… Ben kendilerinden özür dilemeye hazırım…

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA