Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Davutoğlu istifa etmeli

24 Mayıs 2013 Cuma 00:57

AKP iktidarının 2003'ten itibaren dış politikada yaptığı en doğru çıkış; Arap ülkeleri ve İran'la daha sıcak ilişkiler geliştirmesiydi. Başbakan Erdoğan; bu konuda çok ateşli konuşmalar yaptı. Suriye ile birleşmeden bile söz edildi. İran için ABD ile dahi politik zıtlaşmaya düşüldü.


Bütün bunlar; Başbakan Erdoğan'ı; İslam dünyasında en önemli lider konumuna getirdi. Bu gerçeği o sıralar yaptığımız gezilerde biz de gözledik. Bu politikanın doğru olduğunu yazdık; destekledik. Güneyimizde yeni bir bahar yaratılmıştı.

Bugün bulunduğumuz noktada; o eski ve doğru politika tamamen değişti.

Irak hükümeti ile adı konulmamış siyasi bir savaş yürütüyoruz. Oradaki meşru hükümet yerine Kuzey Irak'taki Barzani tek muhatabımız gibi.

Barzani gerçeğini bir kenara koyup düşünelim: Irak ile böyle çatışmadan da bu sonuçlara ulaşamaz mıydık?

Aynı durum Suriye'de de görüldü. Türkiye; açık açık oradaki meşru hükümete savaş açtı. Hatta Sayın Erdoğan, Beşşar Esad'a 2 ay ömür biçti.

Lakin Suriye; özgürlükçü, barışçı güçlerin değil; insanı testereyle kıtır kıtır kesen kanlı terör gruplarının at koşturduğu bir alan haline geldi. Türkiye tarafı; güya kanı durdurmak adına; Suriye'de daha çok kan akıtılmasına katkı vermiş oldu.

MEZHEPÇİLİK ÇÖKERTTİ

Hükümetin bugün Ortadoğu ile ilgili dış politikasında bir dar boğaza girdiği ortadadır. Bunun sebebi de eski tarafsızlığını bırakıp olaylara Sünni mezhepçiliği ile yön vermeye kalkışmasıdır. Bu duygu; Başbakan Erdoğan'ın hoşuna gitmiş olabilir. Ama onu kışkırtan ismin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olduğunu tahmin ediyorum. Bakan Davutoğlu; Başbakan'dan aferin almak adına  Türkiye'nin 90 yıllık barış politikasını mezhepçilik politikasına çevirmiştir.

Bunu inkâr etmeleri de mümkün değil. Gerçek gün gibi ortada. Bugün bizim hükümetin çatıştığı  Irak'ta Şii bir iktidar var. Suriye'de ise Alevi kökenli bir devlet başkanı bulunuyor. Ve bu Başkan (Esad) ABD-İsrail politikalarına karşı.

İşte ABD-İsrail eksenine hoş görünmek için; Bay Davutoğlu tuttu, Türkiye'yi hem Irak'ta hem Suriye'de yanlış yönlendirdi.

Şimdi ortalıkta koşuşturup duruyor. Toplantılara aklınca yön vermeye çabalıyor.

Bu yanlış politikalar devam ederse hem hükümet; hem de onun başbakanı daha çok yıpranacaktır.

O yüzden bu Dışişleri Bakanı bir an önce görevden alınmalı; yerine, Sayın Erdoğan'ın bir zamanlar "Monşerler!" diye aşağıladığı gelenekten bir siyasetçi getirilmelidir.

Yoksa; Türkiye Ortadoğu'nun tek kaybedeni konumuna düşecektir.

İZMİR-DİYARBAKIR BULUŞMASI

Dün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Diyarbakır'a bir çıkarma yaptı. İzmir'i her yönüyle temsil eden bu kültürel çıkarmada Aziz Kocaoğlu'nu, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir karşıladı.

Sayın Baydemir; "Bu ülkenin vatandaşı olmanın önemini" vurguladı; "barış"tan söz etti. İki şehrin işbirliği ile kardeşlik hukukunun inşa edileceğini söyledi. Bu işbirliği ile ön yargıların kırılacağının altını çizdi.

"Bu işbirliğinin Diyarbakır, İzmir, Trabzon, Konya, Edirne'ye uzatılması gerekir." dedi.

"Birlikte yaşamı kaçınılmaz kılmak görevimiz var" dedi.

Osman Baydemir'in söylediklerinin altına ben de imzamı atıyorum.

Bir arada yaşama duygumuzu kuvvetlendirecek her çalışmayı da yürekten alkışlıyorum.

Diyarbakır, Edirne'dir; Edirne de Diyarbakır...

Bu topraklar hepimize yeter...

Yeter ki kavga etmeden o toprakları işlemesini bilelim.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA