Leyla Liman Oruç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Leyla Liman Oruç / Yazar

Davutoğlu'nun ağzından bal damladı

18 Aralık 2015 Cuma 18:23

Güneydoğuda yaşanılanlar hepimizi derinden üzen ve insan kayıplarına dair endişelerimizin bitmemesine neden olan durumlardır.

Ama bu ve benzeri durumlarda öyle bir hassasiyet var ki benim için akan suların durduğu haller.

Sokağa çıkma yasağı uygulanan ve öğretmenlerin bölge dışına çıkarılmasıyla sonuçlanan dolayısıyla da eğitimin bilinmeyen bir süre için iptal edildiği kara tablo ortada. Çocukların eğitim alamamaları hem kendileri hem de ülkemiz için tek kelime ile korkunç. Tahmin edebildiğimiz ölçüde zor koşullarda ve bir sürü eksikliklere rağmen eğitim almaya çalışan o temiz yürekli çocuklar şimdi evlerde hapis!

Batıda yaşayan bizler çocuklarımız için okul araştırıp seçimler yapabilme koşulları yaratmaya çalışırken onlarda durum nasıl? Onlar şimdi evde hapis!

Benim siyasetin ellemediği, yıkıp bozmadığı ve eşit haklara sahip eğitim olması gerektiğini birçok kez dile getirdiğimi bir çoğumuz bilir. Evet eğitim siyasetten uzak, insani koşullara uygun, kaliteli ve iyi donanımlı “İnsan seven” öğretmenler tarafından verilmesi gerektiğini yine avazımız çıktığı kadar haykıralım.

Sn Başbakan sokağa çıkma yasaklarından dolayı eğitim alamayan çocuklar için öyle bir açıklama yaptı ki zevkten dört köşe oldum duyduğumda.

“O çocukları ordan alır İstanbul’da Ankara’da en iyi okullarda tatillerde dahi yoğun ve özel programlarla eksiklerini telafi ederiz” dediğinde vay be dedim düşünsene çocuk bırakın zorluklarla dolu şehirlerinden uzaklaşmayı, Türkiye’nin en şahane eğitim kadrolarının eğitim verdiği ve fiziki koşullarının üst kalitede olduğu okullara giriş yapacak ve o anlarını gözümde canlandırdım bir an.

Ne muhteşem bir fark yaşayacaklar. Bu farkın onların ruhunda nasıl bir etki yaratacağını yaşayıp görmeliyiz.Muhtemelen kafaları bi dünya soru ile dolup taşacak. Buralarda inanılması güzel bir hayat varken bizim yaşadığımız yerlerde insanlık kırıntılarıyla boğuşmak kader mi? Seçim mi? Dememeleri için sebep var mı sizce?

Sanki zaman tüneline binip rüyalara dalmış gibi… Ay ne şahane bir durum olur… Aslında korkunç bir duruma dönüşmedi de an meselesi olacak. Velev ki İstanbul’a geldiler, en güzel konaklama merkezlerine yerleştirildiler, en güzel kampüslerde eğitim aldılar. Onların yanında olup hepsinin ilk kez temas ettikleri güzelliklere verecekleri reaksiyonu yüz ifadelerini kayda alsalar.

Eğitimleri ve onlara ayrılan süre bittiğinde geriye dönme zamanı geldiğindeki yüz ifadelerini de kayda alsınlar.

Ben eminim ki Başbakan dediyse hayata geçer proje. Peki bu çocuklar için fayda ve zarar tablosunu nasıl olur? Bu konuyu uzmanlarla konuşmak güzel olur diye düşünüyorum…

Çocuklar için her koşulun eşit olduğu bir dünya olsa, İsteyen büyüklerde cehennem dolu hayatlarda bi başlarına yanlışların bedellerini ödese!

Hayal bu ya….

2016 yılı için dileğim budur, çocukların eşit koşullarda yaşayacakları bir dünya istiyorum.

Hep beraber isteyelim…

Mutlu Kalın

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA