Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Delik botlarla ölüm yolculuğuna çıkarıyorlardı
13 Haziran 2013 Perşembe 13:51

Delik botlarla ölüm yolculuğuna çıkarıyorlardı

Polisin düzenlediği operasyonda, liderliğini Suriyeli I.H. ile kardeşlerinin yaptığı insan kacakçılığı şebekesinin 14 elemanı yakalandı.

İZMİR ve Aydın'da şebekenin, delik zodyak botlarla Yunan adalarına gitmeleri için adeta ölüm yolculuğuna gönderdikleri kaçakların, denizdeki kurtarılma anları da, kameralarca saniye saniye kaydedildi. 


İzmir'de Suriyelilerin kurduğu bir insan tacirliği şebekesinin kaçakları, yasadışı yollardan Yunan adalarına götürdüğü bilgisini alan Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğıü ekipleri harakete geçti. Araştırmalar sonrasında, şebekenin liderinin Suriye'den yaklaşık 8 yıl önce İzmir'e geldikten sonra kuyumculuk da yapmaya başlayan 39 yaşındaki I.H.'nin olduğu belirlendi. 


143 KAÇAK ÖLÜMDEN KURTARILDI

İnsan tacirlerine yönelik yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takip sırasında, Didim'de çeşitli tarihlerde Yunan adalarına geçirilmek üzere zodyak botlarla denize açılan kaçaklar, polisin bilgi vermesi sonucunda Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı. Bu sıralarda, yakalanmamak için denize atlayıp kaçmaya çalışan kaçakların kurtarılma anları da yine saniye saniye kameralara yansıdı. Bu arada şebekenin elemanlarının kimliğinin de tespit edilmesiyle İzmir ve Aydın'da eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Operasyonda I.H. ile kardeşlerinin de aralarında bulunduğu 14 kişi yakalandı. Şebeke lideri I.H.'nin Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunduğu, ancak insan kaçakcılığı suçlarından kaydı bulunduğu için reddedildiği ortaya çıktı. 


ÖLÜM YOLCUlUĞUNA ÇIKARMIŞ

Şebeke elemanlarının verdiği bilgiler ile polisin araştırmalarında zanlıların, kullandıkları yöntemler de tespit edildi. Genelllikle Suriye'de son iki yılda yaşanan olaylardan kaçan kişileri bin 500 dolar karşılığında Yunan adalarına geçiren şebekenin, bu kişileri ilk olarak Didim ilçesinde kendilerine ait evlerde sakladığı saptandı. Bu kaçakların uygun zamanlarda da zodyak botlarla adalara gönderildikleri belirlendi. Ancak zanlıların, genellikle kaçakları delik botlarla denize açılmalarını sağladıkları onlara da elleriyle delikleri kapatmalarını söyledikleri öğrenildi. İşlemleri tamamlanan 14 zanlı, adliyeye sevkedildi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA