Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Demirtaş yanılıyor

04 Nisan 2013 Perşembe 09:12

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş; Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada; gözden kaçan çok önemli bir gerçeği açıkladı. O da Güneydoğu Anadolu'nun resmen BDP (PKK) kontrolüne girdiği gerçeğidir.

Bunu doğrudan söylemedi; Türk kimliğine, cumhuriyete ve çağdaş demokratik değerlere sahip çıkan 300 aydına, akademisyene, yazara cevap verirken itiraf etti. İşte o konuşmadan ilgili bölüm:
"300 kişilik bir Türk aydın grubu da tam ters istikametten Türk milletine bir çağrı yaptılar. Türk milleti kavramının bir üst kimlik olarak muhafazasıí diye bir vurguları var. Bu Kürt siyaseti açısından kabul edilebilir bir şey olur mu?"
"Bunu söyleyen akademisyenler, aydınlar bunun gerçekten böyle olduğuna inanıyorlar mı? Kendilerini imzaladıkları bildiriyle birlikte Hakkari'ye davet ediyorum. Hakkari meydanında o bildiriyi okusunlar. Acaba o Türk milleti üst kimliği oradakileri kapsıyor mu, yerinde bir görsünler. Bu olmamış, başarılamamış bir şeydir. Türk milleti kavramı bu ülkede bir üst kimlik haline gelmemiştir, gelememiştir."
Bu konuşmada ne var ki; diyebilirsiniz.
Ama Sayın Demirtaş çok açık biçimde Hakkâri'nin Türkiye'den ayrı bir yer haline geldiğini dile getiriyor. Orada başka bir iradenin egemen olduğunu söylüyor. Daha da düşündürücü yanı şudur: "O aydınları Hakkâri'ye çağırıyorum; gelsinler de o bildiriyi Hakkâri meydanında okusunlar; bakalım okuyabilecekler mi?" havasında...


HAKKARİ DE BİZİMDİR


Sayın Demirtaş; belli ki "Sivas'tan öteye gidemezsiniz. Öteler bizimdir." havalarında.
Kendisi, belli ki son 10 yıl içinde iktidarın o bölgede yarattığı havadan yararlanarak bölgeyi terör örgütünün istila etmesine güveniyor. Ama arkalarındaki kitle en fazla yüzde 7. Bu yüzde 7; yüzde 93'ün iradesini esir alamayacaktır. Bu yüzde 93 içinde PKK destekçilerinden daha fazla sayıda Kürt  kökenli vatandaşımız da vardır. Ama onlar barışı, bir arada yaşamayı seçtikleri için hükümet tarafından muhatap alınmıyorlar.
Olabilir... BDP bugünkü geçici durumdan şımarıkça sonuçlar çıkartmamalıdır. Nasıl İstanbul veya İzmir Kürt kökenlilerin de şehriyse Hakkari de hepimizin şehridir. Bugün oralardaki PKK silahı yüzünden yaratılan ayrılıkçı hava da geçicidir. Terör örgütü de bunun siyasal biçimi de Türkiye'den çakıl taşı bile alamayacaktır.
Biz o bildiriyi; bunu yumuşak bir dille söylemek için imzaladık...


HÜRRİYET'İN CAHİLİ


Selahattin Demirtaş gibi ayrılıkçı politikacıların basında çok ciddi bir destek gücü var. Şu sıralarda gazetelerimiz, televizyonlarımız BDP-AKP koalisyonunun propaganda üssü gibi çalışıyorlar. Bunlar; Türk kimliğini küçültmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Böylece Kürtçülerin Kürt milleti imal etme çalışmalarına yardım ediyorlar.
Bunlardan birisi de Hürriyet'in cahili İsmet Berkan... Bir zamanlar, "Türk yoktu, onu imal ettiler!" diye yazmıştı. Bu boncuklu cehalet, şimdi o fikrinden vazgeçmiş ama o bildiriyi imzalayan 300 aydına laf atıyor.
Türk milleti adıyla başka etnik kökenleri ezmişiz, yok saymışız, asimilasyona tabi tutmuşuz.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA